Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

5 tipů pro podnikání v Evropské unii

Účinný způsob, jak se vyhnout budoucím zádrhelům při podnikání v Evropské unii, je zjistit si před plánovaným projektem co nejvíce informací. Jednotné kontaktní místo při živnostenských úřadech poskytuje komplexní informace o tom, za jakých podmínek příležitostně poskytnout službu v EU i tom, jak se v EU trvale usadit.

14.7.2016
SDÍLEJ:

Foto: Statutární město Jihlava

Zde je pár tipů, co je třeba si před odjezdem ujasnit:

1) Jak dlouho budu v zahraničí pracovat?
Existují v zásadě dva způsoby, jak podnikat v EU. První z možností je forma tzv. přeshraničního poskytování služeb (tj. dočasně, příležitostně na základě tuzemského oprávnění k podnikání) nebo forma trvalého usazení, kdy je třeba vyřídit si příslušné oprávnění k podnikání v zemi, kde se usazuji.
2) Ujasněte si, jakou činnost chcete v zahraničí vykonávat
Např. pro přeshraniční poskytování služeb platí, že v EU lze poskytnout jen takovou službu nebo vykonat jen takovou práci, pro kterou vlastním příslušné oprávnění k podnikání v domovské zemi. U regulovaných profesí je nutné poskytnutí služby předem v příslušném státě ohlásit.


3) Jaké dokumenty si musím vzít sebou?
Toto pokaždé závisí na povaze vykonávané práce, nicméně vždy je dobré mít sebou průkaz oprávnění k podnikání, např. výpis ze živnostenského rejstříku, a také např. objednávku, smlouvu o dílo, vždy s překladem v jazyce země, do které se chystám. Je důležité si ujasnit i to, zda budu sociálně a zdravotně pojištěn doma nebo v cizí zemi.
4) Otázka daní
Např. při přeshraničním poskytování služeb velice často vzniká povinnost registrovat se k DPH a tuto daň odvádět v zemi poskytnutí služby. Je dobré ujasnit si i postup pro placení daně z příjmu.
5) Budu pracovat v zahraničí sám nebo pojedou i mí zaměstnanci?
Pravidla pro vysílání zaměstnanců se řídí především principy směrnice Evropského společenství o vysílání pracovníků. S tímto je spojena řada notifikačních povinností ve státu, do kterého budou zaměstnanci vysláni.
Jednotné kontaktní místo Vám připraví komplexní přehled informací. Služba je poskytována bezplatně.
V Jihlavě najdete JKM v sídle živnostenského úřadu na ulici Třebízského 16.


Kdy nás můžete navštívit:

Pondělí a středa 8:00 – 17:00 hod., úterý, čtvrtek a pátek 8:00 – 14:00 hod.
Telefon: 567 167 352, 567 167 359
E-mail: [email protected]

Autor: Komerční sdělení

14.7.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Nožíř, výrobce hlavolamů i vyznavač šrot artu Vašek Skopek vyrobil svůj první nůž v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů.
3 10

Svůj první nůž vyrobil v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů

Malý pochod radikálů v Bostonu deklasovala masivní akce jejich odpůrců

Tisíce demonstrantů skandujících protinacistická hesla v Bostonu zcela zastínily malou skupinu pravicových radikálů. Ti týden od násilných střetů ve Virginii zorganizovali „manifestaci na podporu svobody slova“. Policie raději konzervativce přesunula pomocí vlastních vozů jinam.

Vláda a odbory projednají růst platů, ve hře je několik variant

Zástupce vlády a odboráře čeká v pondělí zásadní jednání o růstu platů ve veřejném sektoru. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje pro učitele zvýšení o 15 procent a pro ostatní pracovníky o deset procent, a to od listopadu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odborářský požadavek podporuje. 

Libanon a Sýrie zahájily ofenzivu, chtějí vyčistit hranice od islamistů

Hnutí Hizballáh spojilo své síly se syrskými vládními jednotkami s cílem zbavit pohraniční oblasti posledních bojovníků Islámského státu. Libanonskou armádu v této operaci podporují i Američané.

Z kauzy uplácení se někteří stíhaní lékaři mohou vyplatit

V kauze údajného uplácení lékařů ze strany distributorů léků policie obvinila zhruba 200 lidí. Někteří z doktorů se mohou stíhání vyhnout, pokud zaplatí jedenapůlnásobek přijatých úplatků na odškodnění obětí trestných činů. Naopak část distributorů policie stíhá jako organizovanou zločineckou skupinu. Hrozí jim přísnější tresty, a to dva až deset let vězení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení