Nová řada navazuje na oblíbené a posluchačsky vděčné koncerty nazvané Láska na první poslech. „Pozitivní ohlasy na dva již realizované koncerty nás usvědčily v rozhodnutí uvést v sezóně 2017/18 celou čtveřici obdobně laděných programů. Jejich základní charakteristika zůstane stejná, budou to komentované „výchovné“ koncerty pro dospělé“, doplňuje ředitel JFO Jan Žemla.

„Jé, to znám“

Ve dvou uplynulých sezónách Janáčkova filharmonie testovala nový formát koncertů – tzv. „výchovňáky“ pro dospělé aneb Láska na první poslech. Zájem o tyto koncerty předčil očekávání. A v čem spočívá jejich kouzlo? Především v dramaturgii – to znamená ve výběru skladeb pro jednotlivé večery. Do programu jsou pečlivě vyzobány ty nejznámější kousky klasické hudební literatury. V prvním díle zazněla např. Smetanova Vltava nebo první věta z jedné z nejslavnějších symfonií Beethovenovy Osudové. O rok později to byl proslulý Mendelssohnův Svatební pochod nebo Chačaturjanův Šavlový tanec. A tady si neodpustím vložit zážitek z koncertu. Seděla jsem na balkóně, a když se ozvaly první tóny Chačaturjanovy skladby, tak se jedna z přítomných dam s rozzářenýma očima obrátila na svého manžela s nadšeným: „Jé, to znám“ a usmívajíce se pohroužila do poslechu této krásné skladby. A přesně takhle by tyto koncerty měly fungovat. Pomalými krůčky by ti, kteří se „vážné“ hudby trochu bojí nebo před ní mají zbytečný respekt, měli ke klasice nalézat cestu.

 

Evergreeny klasiky s komentářem

Další přidanou hodnotou těchto koncertů, které budou v sezóně čtyři, je to, že je moderují vybrané herecké osobnosti z ostravské líhně. První z nich, který je na programu 13. listopadu, bude v režii Jiřího Sedláčka. Dalšími průvodci dramaturgicky nápaditých hudebních večerů plných evergreenů klasiky budou postupně Norbert Lichý, který si roli glosátora – stejně jako Jiří Sedláček – již jednou vyzkoušel, Igor Chmela (známý především díky televiznímu pořadu Partička) a návštěvníky ostravského divadla milovaný Vladimír Polák.

 Norbert Lichý v roli moderátoraZdroj: Ivan Korč

Jiří Sedláček to odstartuje

„Vzpomínám si na výchovné koncerty, které jsme absolvovali se školou. Byly vždycky takové suché, bez šťávy. Takže tehdy jsme za jejich jediné pozitivum považovali to, že se můžeme ulít ze školy,“ vzpomíná Jiří Sedláček. „Moje první doteky s klasickou hudbou byly spíše náhodné. Tu jsem zaslechl Smetanovu Mou vlast nebo Čajkovského Klavírní koncert b moll, a jelikož si to pamatuju, tak mě už v dětství tato hudba určitým způsobem oslovila. Ale až později zhruba v době gymnaziálních let jsem ji začal objevovat více. Zjistil jsem, že vedle bigbítu, jazzu a popíku, je tu ještě tzv. klasická hudba. A tak jsem se pomalu prokousával k Bachovi a dalším skladatelům. Objevoval melodické a harmonické vazby a shledával jsem je nadmíru zajímavými,“ popisuje svou cestu ke klasické hudbě tento známý ostravský herec. A co si myslí o uvádění podobných koncertů a jejich smysluplnosti? „Myslím si, že je to rozhodně správná cesta. Nebo určitě jedna z možných. Rozhodně je to lepší než když na nepoučeného a nezkušeného posluchače vyrukujete s Hindemithem nebo s Janáčkem. Ne každému se asi budou líbit všechny zvolené ukázky, ale protože jich je více než na obvyklém koncertě, kde většinou zazní jen dvě až tři skladby, je velká pravděpodobnost, že si každý najde to svoje. A manželé, kteří jsou leckdy nuceni doprovázet svého hudbychtivé protějšky, třeba tentokrát po příchodu domů nebudou říkat, to zase byla nuda, ale možná si sednou k počítači a vyhledají si něco z vyposlechnutých skladeb. A to u je jen malý krůček k tomu, aby hledali dál a sami a příště už půjdou dobrovolně a rádi.“ Tak nezbývá než si přát, aby to tak skutečně bylo.

 

Bach a další

A nač se můžete na úvodní Lásce na první poslech těšit?  První z koncertů je věnovaný neznámějším autorům barokní éry a jejich slavným skladbám. Uslyšíte Vivaldiho Podzim z jeho Čtvera ročních období vedle virtuózní sonáty Ďáblův trylek Vivaldiho současníka Giuseppe Tartiniho, Aleluja z Händelova Mesiáše jako jednu z nejznámějších melodií vůbec, stejně jako Bachovu Air ze Suity pro smyčce č. 3 nebo Toccatu a fugu d moll pro sólové varhany. A věřte, že zjistíte, že jste zmíněná díla určitě minimálně jednou slyšeli. Na těchto skladbách si ukážeme několik základních skladatelských principů a podíváme se na to, jak si ve stejných situacích poradili skladatelé naší době bližší – např. Bedřich Smetana, Petr Iljič Čajkovskij či Arvo Pärt.

dirigent Stanislav VavřínekZdroj: Ivan Korč

Ostravský orchestr bude řídit Stanislav Vavřínek a jako sólisté se představí Vojtěch Trubač (varhany) a Roman Patočka (housle). A protože Händelovo Aleluja se neobejde bez sboru, tak vystoupí také spojené sbory Luscinia a Janáčkův filharmonický sbor mladých. Více informací o dalších koncertech nazvaných Láska na první poslech najdete na www.jfo.cz