Cesta ke zprostředkování pěstounské péče může trvat i několik let. Vede přes podání žádosti, úspěšné absolvování odborného posouzení a přípravy žadatelů o pěstounskou péči, až po zařazení do evidence vhodných žadatelů. Pak už jen žadatelé čekají na „kouzelný" telefon krajského úřadu se zprávou, že byli vytipováni k dítěti, kterému je potřeba poskytnout právě onu péči, kterou konkrétně tito žadatelé nabízejí. Tím okamžikem pro ně začíná další etapa - proces zprostředkování. Pokud všechno proběhne úspěšně, mohou si dítě převzít do své rodiny.

S jakými úskalími se mohou žadatelé setkat?

Než však dojde k převzetí dítěte do pěstounské péče, získají o něm žadatelé informace na krajském úřadě: jak je dítě staré, jaký je jeho právní či zdravotní stav a jaké bylo jeho sociální zázemí. Potom se pěstoun začne pomalu seznamovat přímo s dítětem (více na www.dejmedetemrodinu.cz ).

http://www.dejmedetemrodinu.cz/index.php/uvod/video-spot

Celý postup zní velmi jednoduše, ale je nutné si uvědomit, že jen málokdy se do náhradní rodinné péče dostávají děti, které nejsou zatíženy nějakým handicapem - mentálním nebo fyzickým. Často si také předtím prošly nejrůznějšími traumaty (více na www.cepp.cz ).

Žadatel se setká s celou řadou pojmů, které jsou pro něj neznámé, a je důležité, aby pochopil konkrétní situaci dítěte, s nímž se bude seznamovat. Stejně tak je to s informacemi o zdravotním stavu dítěte. A k tomu ještě přicházejí právní otázky, které se týkají jak aktuálního právního postavení dítěte, tak dalších kroků žadatelů, vedoucích až k rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče (více na www.hledamerodice.cz ).


https://www.youtube.com/watch?v=cP0cZkf50kQ

Provázení pomáhá pěstounům v začátcích

V případě, kdy se dítě nachází v některém ze zařízení, jako jsou dětská centra nebo dětské domovy, čeká žadatele návštěva a seznámení s dítětem v tomto zařízení. Součástí seznamování je také kontakt s tamějšími pracovníky. Pokud je dítě právě v pěstounské péči na přechodnou dobu, pak budou žadatelé při seznamování a přebírání dítěte komunikovat s těmito pěstouny (více na www.css-ostrava.cz ).

Období, kdy se žadatelé nacházejí v této emočně vypjaté situaci, je pro ně složité. Přemýšlejí nad celou řadou otázek, mnohdy mají pochybnosti a chybí jim někdo, na koho by se mohli obrátit. Potřebují získat potřebné informace, například zdravotní diagnózu dítěte, kam a kdy podat příslušné žádosti, jakou odbornou pomoc bude dítě v dalším období potřebovat nebo jak všechno organizačně zvládnout co nejlépe.

Krajský úřad Moravskoslezského kraje žadatelům v této situaci pomáhá (více na http://verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.cz/cz/socialni_oblast/nahradni-rodinna-pece-40519/). Využil možnosti grantového projektu Podpora péče o ohrožené děti, který krajský úřad zrealizuje do června 2015. Na projektu se podílí 5 pracovníků, kteří poskytují žadatelům v případě zájmu individuální asistenci. V průběhu celého procesu zprostředkování pracovník žadatele osobně provází, poskytuje mu odborné poradenství a také emoční podporu. Zajišťuje, aby se k žadatelům dostaly všechny dostupné informace o dítěti i náhradní rodinné péči jako takové. Délka a četnost kontaktů vychází z potřeb žadatelů. Předpokládaný rozsah poskytování služby doprovázejícím pracovníkem je 25 až 40 hodin na jedno zprostředkování.

Asistenci si lze domluvit podle potřeby

V praxi probíhá první setkání žadatele s asistentem na krajském úřadě, když se žadatel dozvídá informace o dítěti. Podpora asistentem nemá striktně vymezená pravidla a záleží vždy na vzájemné dohodě. Komunikace může fungovat osobně, telefonicky nebo elektronicky. Rozhodování je však vždy na žadateli samotném (více na www.mpsv.cz ).

Více informací o pěstounské péči můžete získat na www.pravonadetstvi.cz nebo na Zelené lince 800 888 245.