VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pátrání po dětech zastavují hranice

Členské státy spojují své síly v problematice pátrání po pohřešovaných dětech. Komisi navzdory.

8.6.2017
SDÍLEJ:

Foto: Archiv TZ

Děti se vzhledem ke své důvěřivosti a bezbrannosti snadno stávají oběťmi nejrůznějších násilných trestných činů. Každý rok je tak v EU nahlášeno 250 000 případů pohřešovaných dětí. „Pokud je dítě uneseno cizím člověkem a nenajde se do 48 hodin, je v 70 % případů mrtvé. Zde statistiky hovoří nekompromisně," říká europoslanec Tomáš Zdechovský, který je autorem písemného prohlášení požadujícího zlepšení spolupráce zemí při pátrání po pohřešovaných dětech.

Jedinou pomocí jsou rychlé reakce. Ty ale nejsou vždy možné, protože 37,5 % Evropanů žije v pohraničních oblastech a pátrací akce se tak často zastaví právě na vnitřních hranicích. To následně velmi komplikuje hledání ztraceného dítěte," doplňuje Zdechovský. Návrh předkládal spolu s dalšími 18 europoslanci z celkem šesti frakcí. Písemné prohlášení následně podepsala velká většina poslanců (465 ze 751) ze všech 28 členských zemí a 9 poslaneckých frakcí.

Komise se k návrhu postavila odmítavě

Prohlášení bylo adresové Evropské komisi, která měla připravit sjednocující legislativu pro lepší přeshraniční sdílení informací a vymahatelnost práva. Komise se ale k návrhu postavila odmítavě. „Nejdůležitějším ve vyjádření Komise bylo patrně to, že stávající kanály jako například Schengenský informační systém (SIS), jsou dostačující. Proto není třeba dělat žádné větší změny," komentuje obsah odpovědi Zdechovský, kterého reakce velmi překvapila, protože prohlášení získalo mezi europoslanci jednu z nejvyšších podpor v historii.

Dosavadní stav přeshraniční spolupráce v této oblasti je prokazatelně neuspokojivý. Kdyby to bylo naopak, deklaraci vůbec nepíšeme," vysvětluje dále. Na druhou stranu je prý ale potřeba zdůraznit, že polovina členských států už se projektu spolupráce účastní i bez přispění Komise. „V současné době systém včasného varování podporuje polovina členských států a cílem samozřejmě je získat podporu i od těch zbývajících," uzavírá Zdechovský, který neztrácí naději, že Komisi ještě přesvědčí o potřebnosti spolupráce všech zemí, protože v dnešní době není problém za jeden den přejet celou Evropu a příklady z praxe dokládají, že se to skutečně stává.

Jitka Fialová

Text písemného prohlášení dostupný zde:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=WDECL&reference=P8-DCL-2016-0007&format=PDF&language=CS

Autor: Komerční sdělení

8.6.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman
57 7

Chováš se jako svině, vzkázal Zeman Sobotkovi

Ceny bytů a pronájmy zřejmě překonají v Paříži dosavadní historické rekordy.
1 6

Třímetrový byt za 50 tisíc eur. Ceny pařížských nemovitostí letí raketově vzhůru

Lesní mateřské školky žijí rytmem přírody. Zájem o ně roste

Děti se v lesní školce sice více umažou, ale zažijí víc dobrodružství než ve městě. Do programu se často zapojují i rodiče. Tyto školky stojí více peněz než ty běžné. Přesto o ně zájem roste.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Jeremy Corbyn v průzkumech poprvé předběhl Mayovou

Podle půzkumu organizace YouGov si 35 procent respondentů myslí, že předseda britských labouristů by byl nejlepším vůdcem země.

Zeman se setká s lidmi v Třešti, Humpolci a Heřmanově

Prezident České republiky Miloš Zeman s manželkou přijede příští středu 28. června na oficiální třídenní návštěvu Kraje Vysočina. Kromě toho, že se na třech místech setká s lidmi, přijede také do Jaderné elektrárny Dukovany. Poté stráví několik dní na své chalupě v Novém Veselí na Žďársku, kde se opět chystá vyplout na člunu na místní rybník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies