Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průvodce světem tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla přináší moderní a ekologický způsob vytápění díky využití energie z obnovitelných zdrojů. Pokud uvažujete o pořízení tepelného čerpadla, ať už z důvodu úspory energie nebo provozu šetrného k životnímu prostředí, je důležité zvolit správný typ. Na trhu existuje široká nabídka tepelných čerpadel, které se liší nejen použitou technologií, ale i náklady na pořízení a následný provoz. Pro jednodušší orientaci jsme shrnuli základní rozdíly jednotlivých typů.

13.1.2017
SDÍLEJ:

Foto: Bosch Termotechnika s.r.o

Tepelná čerpadla přináší moderní a ekologický způsob vytápění díky využití energie z obnovitelných zdrojů. Pokud uvažujete o pořízení tepelného čerpadla, ať už z důvodu úspory energie nebo provozu šetrného k životnímu prostředí, je důležité zvolit správný typ. Na trhu existuje široká nabídka tepelných čerpadel, které se liší nejen použitou technologií, ale i náklady na pořízení a následný provoz. Pro jednodušší orientaci jsme shrnuli základní rozdíly jednotlivých typů.
Základní rozdělení tepelných čerpadel závisí především na prostředí, ze kterého teplo čerpají (vzduch, země, voda) a kam ho předávají (vzduch, voda). Zpravidla se jedná o tepelná čerpadla známá jako vzduch – voda a země – voda. Další rozdělení je např. podle způsobu řízení kompresoru. Start/stop a invertorová technologie patří dnes mezi nejběžnější a rozdíl je v řízení výkonu kompresoru tepelného čerpadla. U start/stop tepelných čerpadel je výkon řízen ve dvou stupních a to zapnuto či vypnuto (0% - 100% výkonu). Tato varianta nemá takovou účinnost jako invertorová technologie, zato je jednodušší a spolehlivější. Invertorový typ tepelných čerpadel umí plynule měnit (modulovat) výkon kompresoru dle aktuální potřeby a tím dosáhnout lepší účinnosti. Tato technologie je však oproti variantě start/stop finančně náročnější.


Dále se tepelná čerpadla rozdělují podle uspořádání konstrukce na dělená (tzv. splitová) a kompaktní tepelná čerpadla. U splitového provedení je chladivový okruh rozdělen mezi venkovní a vnitřní jednotku a u kompaktních je okruh pouze v jednom ze zařízení.

Každé ze zmíněných elektrických tepelných čerpadel má své výhody i nevýhody. Značka Buderus jako jedna z mála výrobců na českém trhu nabízí zástupce ze všech hlavních skupin:

Splitová tepelná čerpadla vzduch - voda
Splitové tepelné čerpadlo Logatherm WPLS.2 získává energii z venkovního vzduchu a jeho hlavní výhodou je nízká pořizovací hodnota. Nevýhodou pak je nižší účinnost oproti kompaktním tepelným čerpadlům.

Kompaktní tepelná čerpadla vzduch – voda
Kompaktní varianta čerpadla Logatherm WPL AR T190 je dodávána s integrovaným zásobníkem teplé vody a tím významně šetří místo ve Vašem domě. S modulací výkonu pro venkovní instalaci vyniká svou bezkonkurenční účinností (COP až 4,2) a to nejen v porovnání se splitovými čerpadly, ale i s konkurencí na trhu.
Buderus Logatherm WPL IK je z kategorie tepelných čerpadel start/stop pro vnitřní instalaci. Nižší účinnost oproti tepelnému čerpadlu s modulací výkonu je kompenzována jednoduchou robustní konstrukcí s minimem elektroniky a bezkonkurenčně nejtišším chodem.

Kompaktní tepelná čerpadla země – voda
Buderus Logatherm WPS jsou v dnešní době neprávem opomíjenou alternativou a to hlavně kvůli vyšším pořizovacím nákladům. Je nutné si uvědomit, že velkou část nákladů tvoří primární okruh (vrty, plošný kolektor), kterou bychom měli vzhledem k předpokládané životnosti až 60 let spíše považovat dlouhodobé investice do nemovitosti. Pořízením systému země – voda tak získáte neomezený zdroj energie nezávislý na vnějších podmínkách, který vyniká dlouhou životností z pohledu roční účinnosti a patří tak na vrchol všech uvedených skupin.
Pokud si nejste jistí, které tepelné čerpadlo je pro Vás to pravé, rádi Vám poradíme a zdarma zpracujeme nezávaznou cenovou nabídku.

Autor: Komerční sdělení

13.1.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zemětřesení v Mexiku
AKTUALIZUJEME
4

Mexiko zasáhlo další silné zemětřesení. Mělo sílu 7,1 stupně

Ruské vojenské helikoptéry během manévrů Západ 2017 na cvičišti u Petrohradu.
13 5

Při cvičení Západ 2017 došlo k nehodě, střela zamířila mezi novináře

EXKLUZIVNĚ

Somálka, která prohrála soud o hidžáb, získala azyl na čestné slovo

Deník zjistil, jak se do Česka dostala Somálka Ayan Jamaal Ahmednuurová, které v úterý Městský soud v Praze zamítl žalobu proti pražské Střední zdravotnické škole kvůli zákazu nošení hidžábu. Sedmadvacetiletá Somálka se do země dostala bez jediného dokladu, azyl jí byl udělen na základě čestného prohlášení.

Začíná kampaň Číst Havla. Dětem přiblíží Havla jako literáta

Knihovna Václava Havla dnes spustila kampaň Číst Havla, která chce žákům základních a středních škol pomoci poznat Václava Havla nejen jako velkou postavu české historie, ale především jako čtivého a podnětného spisovatele.

Na sdílení kol půjde 20 milionů. Města mohou žádat o dotace

Sdílení jízdních kol ve městech podpoří nová dotace ze Státního fondu životního prostředí. Na takzvaný bikesharing je určeno 20 milionů korun. O peníze mohou žádat města, dopravní podniky i soukromé firmy. Dalších 20 milionů půjde do osvěty pro ekologicky čistou dopravu. 

AUTOMIX.CZ

TEST: Jeden řidičák, dvě cesty. Vyzkoušeli jsme skútry, na které stačí "béčko"

Jestli žijete s autem ve větším městě, tak vás dost možná taky štve ranní doprava. A velice často i ta odpolední. Možná by se vám vyplatilo přesednout na něco, co disponuje polovičním počtem kol a pouze jednou stopou. Nebojte se, bicykl vám tlačit nebudeme. Řešením může být skútr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení