Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Roudnická turistická sezóna ve znamení vína

Letošní turistická sezóna v Roudnici nad Labem a okolí pozvolna začíná. Zavedené cíle otevírají své dveře návštěvníkům a v letošním roce mohou zaujmout i řadu místních obyvatel a jejich návštěv.

20.5.2016
SDÍLEJ:

Foto: Informační centrum

Zámek, dominanta města, letos doslova otevře svou bránu. Očkova ulice získá další přístupnou příjemnou část zeleně přímo před čelní stranou zámku. A navíc novou atraktivitu – městskou vinici. Lobkowiczké zámecké vinařství zde chystá novou viniční trať, která bude slavnostně otevřena 11. 6. při Roudnickém koštu. Již dnes si můžete v informačním centru zamluvit svou sazenici. Tím však rozšířená nabídka zámku nekončí: vedle prohlídky kaple a hradu z nádvoří se prohlídka rozšiřuje o další prostory se zapůjčenými uměleckými díly.

Již tradičně je v provozu také prohlídka spodní části románského hradu v části nad mostem, přístupná ze spodní části Karlova náměstí, kde je možné během prohlídky ochutnat dva druhy roudnických vín. Nově je plánován, snad se podaří na prázdniny zprovoznit, na přilehlém venkovním prostoru stánek vinařství s nabídkou kolekce místních vín, což ocení zejména návštěvníci města. Ti až sem mohou dojet také na koloběžce z úpatí Řípu přes Rovné, Vesce, po modré značce a zde svou pouť ukončit a ochutnat víno. A pokud by je víno a jeho produkce zajímala ještě více, mají možnost si ve vybrané dny prohlédnout si přímo vinařství společně s degustací nebo se zúčastnit degustace v hradu. Zajímavá je možnost využití trasy Polabskými stezkami za vínem a poznáním – konkrétně okruhu kolem Sovice a vyjma sklizně volně přístupné vinice Lobkowizckého zámeckého vinařství.

Neméně významnou památkou je chrám Narození Panny Marie s areálem bývalého augustiniánského kláštera. Současní představitelé místní katolické farnosti si spolu s dobrovolníky uvědomují nejen duchovní význam tohoto místa a celý komplex otevírají veřejnosti pro prohlídky nebo alespoň možnost nahlédnutí do samotné kostelní části. Nejen farníkům, ale všem lidem dobré vůle slouží Klášterní klub – improvizovaná kavárna v klášterním traktu, která evokuje dobu dávno minulou a spolu s například nabídkou likéru od řádových sester z Doksan láká na prohlídku kláštera samotného. Vždyť tajemné jezírko pod středověkou stavbou a tichý ambit patří mezi poklady podřipské metropole – města, kterému svou základní podobu vtiskli pražští (arci)biskupové a letos již 225 let město vévodské.

Pro cestu od zámku k chrámu lze využít značenou trasu okruhu Roudnické památky, která vás zavede z Karlova náměstí na klidnější náměstí Husovo, pozve vás k vystoupání na ochoz starobylé věže Hláska s překrásným výhledem na České středohoří, meandr řeky Labe i někdejší židovskou čtvrť. Nejen o ní vám rádi řeknou v Podřipském muzeu, kolem nějž trasa na náměstí Jana z Dražic pokračuje. Muzeum nabízí řadu artefaktů nejen z místní historie a pro pochopení vývoje oblasti Podřipska stojí za návštěvu. Lze zde také domluvit prohlídku židovského hřbitova a někdejších čtvrtí těchto obchodně činných obyvatel města.

Zapomenout nesmíme na dvě přístupné kaple – sv. Josefa a sv. Viléma. Právě kapli sv. Viléma nesmíte minout při procházce zmiňovaným okruhem. Nedávno restaurované interiéry stojí za návštěvu. A skoro na samý závěr trasy je třeba navštívit Kratochvílovu rozhlednu, zvanou po významném buditeli. Výhled na Říp vám sice nenabídne, ale zato kolem ní vede nenáročná modrá turistická značka, která vás tzv. Čechovou alejí dovede k příjemné hospůdce Štípárna a dále až do Rovného pod Řípem. Tam se určitě zastavte v prodejně Dílny lidových tradic – protože právě řemesla a zemědělství byla odpradávna tím hlavním, čím se obyvatelé Podřipska a celé oblasti Zahrady Čech živili a mnozí dodnes živí. Je vhodné si, právě pod památnou horou Říp, tradice připomenout. Pokud se vám na Říp nechce, stačí seběhnout od rozhledny po památkové trase až ke Galerii moderního umění a v klidu bývalé zámecké jízdárny si prohlédnout aktuální či dlouhodobou výstavu umění, která je součástí naší kultury.

Veškeré informace k turistické sezóně získáte v Informačním centru Roudnice nad Labem na Karlově náměstí, kde si můžete vyzvednout celou sadu letáčků k oblasti Podřipsko „Výlet na Říp", stejně tak k celé destinaci České středohoří. Zároveň zde získáte informace o turistické dopravě – lince T5 Podřipský motoráček, který vyráží směrem do Libochovic kolem Řípu a přes malé, ale překrásné Mšené - lázně. Cykloturistům nabídnou informace o Labské stezce směrem do Terezína a Litoměřic, nebo proti proudu do Mělníka. Ulehčit cestu si můžete díky pravidelným linkám cyklobusů Dopravy Ústeckého kraje či Cyklobusu i pro pěší do Českého středohoří a Podřipska, jejichž jízdní řády jsou rovněž k dispozici. Pokud si chcete ověřit všechny informace o otevíracích dobách, ale i vhodných akcích v termínu vašeho výletu nebo další cíle v okolí, není nic snazšího, než navštívit nové městské turistické stránky www.vyletnarip.cz.

Autor: Komerční sdělení

20.5.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaromír Jágr
EXKLUZIVNĚ
10

Jágr se vrátil a kouká dopředu. K Floridě se vracet nechce

Ilustrační foto
4

Vezměte si malou půjčku do výplaty a po dovolené se budete divit

Kvůli svatbě Andreje a Moniky se do Čapího hnízda veřejnost nedostane

Andrej Babiš, bývalý ministr financí a zakladatel hnutí ANO, řekne své ANO, tentokrát jako manželský slib, své partnerce Monice. Ve svém Čapím hnízdě nedaleko Tomic. Stane se tak už v sobotu a obřad by se měl konat odpoledne v 16 hodin. Oddávajícím by měl být votický místostarosta Jan Kučera.

AKTUALIZOVÁNO

Útok ve Švýcarsku. Pachatel zranil motorovou pilou nejméně pět lidí

Ve švýcarském městě Schaffhausenu došlo k útoku, při kterém bylo zraněno nejméně pět osob. Dva z postižených jsou ve vážném stavu, tři osoby jsou zraněné lehce. Podle svědků útočil pachatel motorovou pilou. Jeho totožnost už policisté znají.

V Turecku soudí opoziční novináře, hrozí jim až 43 let

/VIDEO/ Téměř dvacítka novinářů tureckého opozičního listu Cumhuriyet stanula dnes před soudem. Jsou obžalováni z podpory terorismu. Pokud je soud shledá vinnými, hrozí některým z nich až 43 let vězení. Deset z nich již strávilo devět měsíců ve vazbě. Před soudem v Istanbulu dnes protestovalo několik stovek lidí, kteří volali po jejich osvobození. Podle kritiků se s pádem listu Cumhuriyet uzavře svoboda médií v Turecku.

Zběsilá jízda z pivních slavností: mladík v BMW demoloval auta i stromky

Spoušť se škodou za téměř půl milionu korun po sobě zanechal řidič BMW, který se v neděli nad ránem vracel z pivních slavností. Bral vše, co mu stálo v cestě, a poničil i dvě zaparkovaná auta. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení