Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČERNÍ PASAŽÉŘI ELEKTROODPADU A ZAHRANIČNÍ E-SHOPY

Černým pasažérem elektroodpadu je výrobce nebo dovozce, který v České republice prodává nová elektrozařízení, ale neplatí za ně příspěvky, ze kterých se financuje jejich zpětný odběr a recyklace. To je problém zejména u elektroodpadu s tzv. negativní ekonomickou hodnotou, jejichž recyklace je velmi nákladná a nedá se uhradit ze surovin získaných recyklací. Příkladem takového elektroodpadu s negativní hodnotou, který je zároveň i nebezpečným odpadem, jsou např. zářivky, které pro své správné fungování obsahují malé množství rtuti a jejich recyklace je tedy extrémně nákladná. Pokud se tedy některý výrobce či dovozce vyhýbá placení příspěvků na recyklaci, pak se tyto náklady bohužel hradí z prostředků těch poctivých výrobců a dovozců, kteří své příspěvky řádně odvedli.

9.4.2018
SDÍLEJ:

Foto: Asset Media

Prodej elektrozařízení už zdaleka není doménou kamenných obchodů, podle odhadů je již téměř 30 % veškerého elektra uvedeno na trh prostřednictvím internetového prodeje. Kamenné obchody a e-shopy se sídlem v České republice jsou velmi jednoduše kontrolovatelné, navíc většina z nich má oblast recyklačních příspěvků řádně vyřešenou.

Problém však nově nastává zejména s rostoucími nákupy českých spotřebitelů u zahraničních e-shopů zasílajících své výrobky do České republiky. Jenže ne vždy mají právě tyto zahraniční e-shopy zajištěno financování zpětného odběru svých výrobků podle platných zákonů. Některé, i poměrně velké zahraniční e-shopy (tj. eshopy se sídlem např. v USA, Číně), dodávají do České republiky už poměrně velké objemy elektrozařízení, aniž by se podílely na financování sběru elektroodpadu.

Z výše uvedeného je zřejmé, že problém zahraničních e-shopů, které nehradí příspěvky na sběr a recyklaci elektroodpadu, je obzvlášť palčivý u elektroodpadu s negativní ekonomickou hodnotou, protože u tohoto typu elektroodpadu jsou náklady na jeho sběr a recyklaci enormní a nedají se zaplatit ze surovin získaných při recyklaci. 

Nedodržování pravidel má několik negativních důsledků. Jednak je deformován trh, neboť neseriózní zahraniční e-shopy mají neférovou cenovou výhodu oproti solidním prodejcům, kteří příspěvky na recyklaci odvádějí. Druhou negativní externalitou takového chování je nedostatek finančních prostředků na sběr a ekologickou likvidaci vysloužilých elektrozařízení. Díky obcházení pravidel ze strany zahraničních e-shopů se na trh dostane každý rok podstatně více elektrozařízení, než za kolik je odveden příspěvek na recyklaci. Sebrat se ale musí vše, čeho se chtějí lidé v daném roce zbavit. Bez ohledu na to, jestli byly za veškeré množství elektroodpadu řádně uhrazeny příspěvky na recyklaci. A systém zpětného odběru, který nebude dostatečně financován, není dlouhodobě udržitelný.

Současná legislativa obsahuje zčásti pravidla, jejichž důsledné vymáhání by podobné praktiky zahraničních e-shopů eliminovalo. Bohužel řešení případů s přesahem do zahraničí je pro české úřady značně problematické a nákladné. K řešení by tak mohlo přispět posílení spolupráce kontrolních orgánů jednotlivých zemí v rámci EU či udělení pravomocí celní správě pro kontrolu dovozů elektrozařízení ze zemí mimo EU.

Petr Číhal, obchodní ředitel EKOLAMP

Komerční článek
Autor: Asset Media

9.4.2018
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Úklid v nemocnici. Ilustrační foto.
18

Čtyři koruny za metr. Špitály si platí drahý úklid

Ilustrační foto.
6

Ženy rodí později, ale více. Výrazně se snížil podíl rodiček mladších 25 let

Zabijácká jízda superbu v centru Prahy a bourání mostu v Mostě: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 25. září 2018.

Zrušíme zákaz prodeje o svátcích, navrhují poslanci TOP 09

Zákaz prodeje o státních svátcích nesplnil svůj účel. Zaměstnanci velkých obchodů a supermarketů namísto toho, aby odpočívali doma se svými blízkými, jsou stejně v práci a doplňují zboží nebo dělají inventuru. Těmito slovy odůvodňují poslanci opoziční TOP 09 novelu zákona, kterou chtějí tento zákaz zrušit.

České pivo má za hranicemi jméno. Daří se ho rekordně vyvážet

Už loni to byl rekord. A letos se zdá, že české pivovary mají našlápnuto k dalšímu. Řeč je o exportu tuzemského pěnivého moku. 

DOTYK.CZ

Prokletý den lodních trajektů: s 26. zářím se pojí řada námořních katastrof

/ VIDEO / V historii námořních neštěstí je mnoho dnů zapsáno černým písmem, ale málokterý tak silně jako 26. září. V tento den došlo ve světových mořích a oceánech hned k několika hrůzným katastrofám, které si počtem obětí nijak nezadají se zkázou Titaniku. A to bohužel i v době nedávné. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT