Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

CESTA K LÉČBĚ ALZHEIMEROVY CHOROBY

Je málo nemocí, kterých bychom se obávali tolik, jako Alzheimerovy choroby. V dnešní době je epidemií, která si bere kohokoliv bez rozdílu pohlaví, vzdělání, příjmu, postavení nebo inteligence. Není před ní spolehlivě účinná obrana a neznáme její původ. To, co byla rakovina ve 20. století, je nyní Alzheimerova nemoc. Rakovinu dnes zčásti léčit umíme, tuto nemoc však nikoliv. Nejenom, že neznáme její pravou příčinu a tím i účinnou prevenci, ale nemáme dosud nic, čím bychom její průběh zmírnili nebo zpomalili, nemluvě o jejím vyléčení. Počet případů roste a nejedná se jen o nemoc vyššího věku. Vidíme 50ti leté jedince s příznaky této choroby. Nelze hovořit o dědičném onemocnění jako takovém, jasné genetické vztahy a rizika z toho plynoucí jsou však zřejmá. Nenajdeme-li účinnou léčbu na tuto nemoc nyní, generace našich dětí a jejich dětí bude ohrožená Alzheimerovou chorobou ve stále vyšší míře. Nejde o nic menšího, nežli o záchranu naší paměti, která je klíčem k našemu správnému uvažování a rozhodování. Opakem je ztráta této paměti, soudnosti, soběstačnosti a všeho toho, co činí lidský život smysluplným.

24.10.2017
SDÍLEJ:

CESTA K LÉČBĚ ALZHEIMEROVY CHOROBYFoto: Vestra Clinics s.r.o.

 

Alzheimerova nemoc je každopádně zátěží a postihem pro celou rodinu. Nejčastějším projevem je typicky postupná ztráta paměti. Ruku v ruce jde však často také o změny osobnosti, pocity pronásledování, deprese nebo nečekané a neopodstatněné agresivity, které se nedají přehlížet a velmi špatně se snáší, zejména nejbližší rodinou. Při postupu nemoci začne chybět orientace, schopnost správného úsudku, řeči a v konečných stadiích je člověk nemohoucí, zcela odkázán na péči druhých.

 

Jednoznačná příčina Alzheimerovy nemoci je nejasná. Víme o některých látkách, beta - amyloidu a tau proteinu, které se u postižených osob ve zvýšené míře ukládají do mozkových buněk a mimo ně. U těchto lidí ubývá buněčných spojů, nervových buněk, tkáně mozku a jejího metabolismu. Víme také, že tyto a další zjistitelné a měřitelné změny se začnou objevovat řadu let před klinickým projevem nemoci, zapomínáním. Věda si však doposud není jistá, zda tau protein a beta amyloid jsou jen dalším ukazatelem, biomarkerem onemocnění, a nebo jeho pravou příčinou. Některé léčebné látky, které úspěšně dokázaly v klinických experimentech nemocné zbavit těchto škodlivých látek v mozku, však nedokázaly obnovit schopnost myšlení u dobrovoníků v těchto studiích a nebo alespoň zpomalit průběh jejich onemocnění.

 

Neumíme ukázat na příčinu této nemoci a z téhož důvodu nelze hovořit o koncepci spolehlivé prevence. Jsou nemocní, kteří celý život profesionálně cvičí paměť, přesto je tato nemoc dožene. Úprava životního stylu sníží o několik procent riziko Alzheimerovy nemoci, ale není žádná jistota, že nás této nemoci uchrání. Jsou známé některé rizikové faktory, které zvyšují nebezpečí Alzheimerovy choroby. Jsou totožné s riziky pro kardiovaskulární onemocnění. Je to málo pohybu, obezita, vyšší krevní tlak a porucha metabolismu cukru, cukrovka. Jsou některé potraviny, u nichž se předpokládá, že by mohly mít příznivý preventivní účinek, třeba skořice nebo kurkuma. Jsou činnosti mysli, které prokazatelně mají příznivý dopad na mozek, jako je řízená meditace, česky tzv. všímavost. A pak je zde genetické riziko, o kterém jsme již hovořili. Na to, aby prevence byla účinná, musí být důsledná a dlouhodobá. Začít s ní v mladším nebo středním věku se zdá být tím nejlepším řešením v současnosti. Přesto se nedá říci, že prostým výčtem těchto jevů ať na straně splnění a nebo na straně chybějící, dosáhneme jistoty, že Alzheimerovu chorobu mít budeme nebo nikoliv.

 

Lékaři na celém světě v současnosti těmto nemocným podávají dvojí typ léků. Jedná se buď o inhibitory cholinesterázy, například donepezil a nebo o NMDA antagonistu, memantin. U obou typů se jedná o léčbu symptomatickou. Tato léčba má do jisté míry, u někoho a po krátkou dobu schopnost postihnout pouze symptomy, projevy nemoci, nikoliv její podstatu. Z toho důvodu u některých nemocných dosáhneme přechodného zlepšení nebo stabilizace paměti na krátkou dobu, nejsme však schopni jakkoliv ovlivnit přirozený průběh, tedy vlastní osud této nemoci, ani jí zpomalit, natož zastavit. Je to to samé, jako když u bolesti zubů podáme analgetika, léky proti bolesti. Na krátkou dobu s větším či menším úspěchem můžeme očekávat úlevu, je však jasné, že návštěva zubaře nás nemine. Ten teprve je schopen zub odborně ošetřit. My však neznáme tento poslední krok v léčbě Alzheimerovy nemoci, její vyléčení. Zmíněné léky se podávají posledních 15 až 20 let a zoufale potřebujeme léky nové, účinnější a bezpečnější. Takové, které budou mít větší symptomatický účinek a nebo dokonce schopnost zasáhnout podstatu nemoci a tím změnit její přirozený průběh. Na konci tohoto úsilí musí stát naše schopnost Alzheimerovu chorobu jednak léčit a jednak se jí účinně preventivně bránit. K tomu však vede pouze jedna cesta, skrze klinický výzkum. Lékařský výzkum je s Alzheimerovou demencí úzce spjat. Podobně jako u dalších onemocnění, u kterých dosud neznáme účinnou léčbu. Z hlediska lékařské etiky, pro nemocného s doposud neléčitelnou chorobou najít a nabídnout mu zařazení do vhodného klinického zkoušení, je nejvhodnějším postupem. Účast v klinické studii není samospasitelný všelék, nýbrž je jedním dalším drobným krokem,  který v dnešní neuspokojivé situaci nemocným můžeme nabídnout. Není to náhrada léčby. Účast v klinických hodnoceních má smysl jak pro nemocné, pro které není dosud účinná léčba známá, tak pro vědecký výzkum, který se bez klinického experimentu neobejde a na kterém vývoj nové, účinné a bezpečné léčby je zcela závislý. Pokrok v medicíně se neobejde bez klinických studiích, jinými slovy bez nemocných, kteří se těchto studií dobrovolně účastní. Jiná cesta  není.

 

Autor článku: MUDr. LADISLAV PAZDERA

 

 Vestra Clinics s.r.o.

 

 

Jsme specializované pracoviště na provádění klinických hodnocení pro poruchy paměti Vestra Clinics, na adrese Jiráskova 1389, 516 01 Rychnov nad Kněžnou.

 

Zapomínáte? Chcete s tím něco udělat? Pozorujete poruchy paměti, změnu osobnosti, a ztrátu soběstačnosti na svých blízkých? Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou zmíněných stavů. Zdravé stárnutí je stárnutí bez ztráty paměti a porucha schopnosti uvažovat a rozhodovat se, i ve vyšším věku znamená, že mozek je nemocný. Naše paměť řídí všechny naše myšlenkové postupy. Nikdo nechce skončit nemohoucí a bezmocný. A nikdo nechce vidět svoje blízké trpět tímto způsobem. Jediná naše naděje spočívá v lékařském výzkumu. Doposud nemáme dostatečně účinné prostředky, kterými bychom mohli zabránit postupu Alzheimerovy choroby. Nezbytně je potřebujeme, abychom před touto nemocí mohli ochránit sebe a další generaci, která přichází po nás. Není nač čekat a proto doporučujeme všem lidem s poruchou paměti, aby navštívili svého lékaře a informovali se o možnosti zařazení do některého z klinických hodnocení, které na výzkum léků pro tuto nemoc probíhají nebo kontaktujte rovnou nás na adrese Vestra Clinics, Jiráskova 1389, 516 01 Rychnov nad Kněžnou nebo na emailu info@vestraclinics.org či volejte na 844900909

 

 

Autor: Komerční sdělení

24.10.2017
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Potrubář 28 000 Kč Potrubáři POTRUBÁŘ/ ZÁMEČNÍK 150 KČ/ HOD. ČISTÉHO + NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Hledáme zaměstnance na pozici POTRUBÁŘ/ZÁMEČNÍK., , Požadujeme:, - vyučení ve strojním oboru , - praxe v oboru, - orientaci ve výkresové dokumentaci, , Nabízíme:, - Dlouhodobou spolupráci , - Smlouvu na HPP ve stabilním podniku, - ubytování v centru Plzně zajištěno, - možnost záloh, - možnost přesčasů, , Plat: , 150,-/hod. čistého + náborový příspěvek ve výši 9000kČ, , V případě zájmu volejte či pište na tel: 777 743 051 nebo zasílejte své životopisy na email : plzen@markmont.eu , Poděbradova 1, Plzeň – V budově Avalon centrum. MARKMONT S.R.O.. Pracoviště: Markmont s.r.o. - plzeň, Poděbradova, č.p. 2842, 301 00 Plzeň 1. Informace: Nikola Paldusová, +420 777 743 051. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 25 000 Kč Obsluha jeřábů JEŘÁBNÍK - OBSLUHA HALOVÉHO JEŘÁBU 130 KČ / HOD. ČISTÉHO. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Přijmeme zaměstnance na pozici JEŘÁBNÍK/ VAZAČ., , Požadujeme:, - jeřábnický průkaz A ( neplatný průkaz obnovíme), - vazačský průkaz, - praxi na halovém, mostovém jeřábu. , , Nabízíme:, - smlouva na HPP, - možnost přesčasů, - možnost záloh, - možnost ubytování, , Plat:, 130,-/hod. čistého, , Nástup dle dohody., , V případě zájmu volejte či pište na tel: 777 743 051 nebo zasílejte své životopisy na email : plzen@markmont.eu , Poděbradova 1, Plzeň – V budově Avalon centrum. MARKMONT S.R.O.. Pracoviště: Markmont s.r.o. - plzeň, Poděbradova, č.p. 2842, 301 00 Plzeň 1. Informace: Nikola Paldusová, +420 777 743 051. Obchod - Přijmeme floristku do květinářství 25 000 Kč Přijmeme floristku do květinářství. Prodej aranžování a vazba květin. Gastronomie - Kuchař/ka na pohodu 30 000 Kč Do malého kolektivu hledáme kuchaře a kuchařky. Krátký a dlouhý týden. Česká kuchyně a minutky. HPP, možnost i brigády na pevně stanovenou dobu. Pohodový kolektiv, kde každý zná své místo a dokáže zaskočit i za kolegy.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda SPD Tomio Okamura
1 4

Analytik: Nejemotivnější předvolební rétoriku měli Svobodní a SPD

Učitelka mateřské školy v Jívové Darina Nešporová na Pražském hradě, kde od prezidenta Zemana převzala Zlatý záchranářský kříž
5 6

Učitelka z Jívové, která zachránila děti při nehodě, dostane státní vyznamenání

Matka zesnulého vojáka: Neznámí lidé mi dodávali sílu vytrvat

Rodiny vojáků padlých na začátku srpna v Afghánistánu už obdržely peníze, které poslali lidé jako výraz solidarity na charitativní účet. Všem dárcům vyjádřili svou vděčnost za soucit, obětavost nebo za pocit pospolitosti. Dnes to řekla předsedkyně Vojenského fondu solidarity Lenka Šmerdová. Například podle Jitky Marcinové, maminky jednoho z padlých Martina Marcina, jí neznámí lidé dodali sílu nepodlehnout a vytrvat.

Dvojice drsně přepadla obyvatele rodinného domu

Kriminalisté velmi rychle objasnili drsné loupežné přepadení, ke kterému došlo minulý týden na Jemnicku. Muž se ženou tam v jedné z obcí vnikli do domu, kde muž fyzicky napadl oba obyvatele. Dvojice se poté zmocnila peněz a dalších věcí a utekla.

AKTUALIZOVÁNO

Změna financování matrik se odkládá. Malé obce si oddechly

Změnu financování matričních úřadů, které měly být od ledna financovány podle počtu provedených zápisů, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odložil. V tiskové zprávě dnes uvedl, že po jejím zavedení by na provoz matrik neměly některé radnice peníze. Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR), které se změnou dlouhodobě nesouhlasí, Hamáčkův krok uvítalo. Sdružení zdůraznilo, že se diskusi o změně financování nebrání, navrhuje ale, aby úřady dostávaly část financí paušálně.

Kdo víc? Praha 1 chtěla měřič hluku jako bič na opilce, strážníci nic nevěděli

Městská část Praha 1 přišla nedávno s nápadem, který měl pomoct v boji proti takzvaným alkoholovým turistům v centru metropole. Jenže z opatření na snížení hluku se hlavně v noci stává spíše atrakce pro opilce nebo vtipálky. Lidé se vsázejí o to, komu displej ukáže vyšší hodnotu. A starousedlíci si stěžují strážníkům.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT