Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

CESTA K LÉČBĚ ALZHEIMEROVY CHOROBY

Je málo nemocí, kterých bychom se obávali tolik, jako Alzheimerovy choroby. V dnešní době je epidemií, která si bere kohokoliv bez rozdílu pohlaví, vzdělání, příjmu, postavení nebo inteligence. Není před ní spolehlivě účinná obrana a neznáme její původ. To, co byla rakovina ve 20. století, je nyní Alzheimerova nemoc. Rakovinu dnes zčásti léčit umíme, tuto nemoc však nikoliv. Nejenom, že neznáme její pravou příčinu a tím i účinnou prevenci, ale nemáme dosud nic, čím bychom její průběh zmírnili nebo zpomalili, nemluvě o jejím vyléčení. Počet případů roste a nejedná se jen o nemoc vyššího věku. Vidíme 50ti leté jedince s příznaky této choroby. Nelze hovořit o dědičném onemocnění jako takovém, jasné genetické vztahy a rizika z toho plynoucí jsou však zřejmá. Nenajdeme-li účinnou léčbu na tuto nemoc nyní, generace našich dětí a jejich dětí bude ohrožená Alzheimerovou chorobou ve stále vyšší míře. Nejde o nic menšího, nežli o záchranu naší paměti, která je klíčem k našemu správnému uvažování a rozhodování. Opakem je ztráta této paměti, soudnosti, soběstačnosti a všeho toho, co činí lidský život smysluplným.

24.10.2017
SDÍLEJ:

CESTA K LÉČBĚ ALZHEIMEROVY CHOROBYFoto: Vestra Clinics s.r.o.

 

Alzheimerova nemoc je každopádně zátěží a postihem pro celou rodinu. Nejčastějším projevem je typicky postupná ztráta paměti. Ruku v ruce jde však často také o změny osobnosti, pocity pronásledování, deprese nebo nečekané a neopodstatněné agresivity, které se nedají přehlížet a velmi špatně se snáší, zejména nejbližší rodinou. Při postupu nemoci začne chybět orientace, schopnost správného úsudku, řeči a v konečných stadiích je člověk nemohoucí, zcela odkázán na péči druhých.

 

Jednoznačná příčina Alzheimerovy nemoci je nejasná. Víme o některých látkách, beta - amyloidu a tau proteinu, které se u postižených osob ve zvýšené míře ukládají do mozkových buněk a mimo ně. U těchto lidí ubývá buněčných spojů, nervových buněk, tkáně mozku a jejího metabolismu. Víme také, že tyto a další zjistitelné a měřitelné změny se začnou objevovat řadu let před klinickým projevem nemoci, zapomínáním. Věda si však doposud není jistá, zda tau protein a beta amyloid jsou jen dalším ukazatelem, biomarkerem onemocnění, a nebo jeho pravou příčinou. Některé léčebné látky, které úspěšně dokázaly v klinických experimentech nemocné zbavit těchto škodlivých látek v mozku, však nedokázaly obnovit schopnost myšlení u dobrovoníků v těchto studiích a nebo alespoň zpomalit průběh jejich onemocnění.

 

Neumíme ukázat na příčinu této nemoci a z téhož důvodu nelze hovořit o koncepci spolehlivé prevence. Jsou nemocní, kteří celý život profesionálně cvičí paměť, přesto je tato nemoc dožene. Úprava životního stylu sníží o několik procent riziko Alzheimerovy nemoci, ale není žádná jistota, že nás této nemoci uchrání. Jsou známé některé rizikové faktory, které zvyšují nebezpečí Alzheimerovy choroby. Jsou totožné s riziky pro kardiovaskulární onemocnění. Je to málo pohybu, obezita, vyšší krevní tlak a porucha metabolismu cukru, cukrovka. Jsou některé potraviny, u nichž se předpokládá, že by mohly mít příznivý preventivní účinek, třeba skořice nebo kurkuma. Jsou činnosti mysli, které prokazatelně mají příznivý dopad na mozek, jako je řízená meditace, česky tzv. všímavost. A pak je zde genetické riziko, o kterém jsme již hovořili. Na to, aby prevence byla účinná, musí být důsledná a dlouhodobá. Začít s ní v mladším nebo středním věku se zdá být tím nejlepším řešením v současnosti. Přesto se nedá říci, že prostým výčtem těchto jevů ať na straně splnění a nebo na straně chybějící, dosáhneme jistoty, že Alzheimerovu chorobu mít budeme nebo nikoliv.

 

Lékaři na celém světě v současnosti těmto nemocným podávají dvojí typ léků. Jedná se buď o inhibitory cholinesterázy, například donepezil a nebo o NMDA antagonistu, memantin. U obou typů se jedná o léčbu symptomatickou. Tato léčba má do jisté míry, u někoho a po krátkou dobu schopnost postihnout pouze symptomy, projevy nemoci, nikoliv její podstatu. Z toho důvodu u některých nemocných dosáhneme přechodného zlepšení nebo stabilizace paměti na krátkou dobu, nejsme však schopni jakkoliv ovlivnit přirozený průběh, tedy vlastní osud této nemoci, ani jí zpomalit, natož zastavit. Je to to samé, jako když u bolesti zubů podáme analgetika, léky proti bolesti. Na krátkou dobu s větším či menším úspěchem můžeme očekávat úlevu, je však jasné, že návštěva zubaře nás nemine. Ten teprve je schopen zub odborně ošetřit. My však neznáme tento poslední krok v léčbě Alzheimerovy nemoci, její vyléčení. Zmíněné léky se podávají posledních 15 až 20 let a zoufale potřebujeme léky nové, účinnější a bezpečnější. Takové, které budou mít větší symptomatický účinek a nebo dokonce schopnost zasáhnout podstatu nemoci a tím změnit její přirozený průběh. Na konci tohoto úsilí musí stát naše schopnost Alzheimerovu chorobu jednak léčit a jednak se jí účinně preventivně bránit. K tomu však vede pouze jedna cesta, skrze klinický výzkum. Lékařský výzkum je s Alzheimerovou demencí úzce spjat. Podobně jako u dalších onemocnění, u kterých dosud neznáme účinnou léčbu. Z hlediska lékařské etiky, pro nemocného s doposud neléčitelnou chorobou najít a nabídnout mu zařazení do vhodného klinického zkoušení, je nejvhodnějším postupem. Účast v klinické studii není samospasitelný všelék, nýbrž je jedním dalším drobným krokem,  který v dnešní neuspokojivé situaci nemocným můžeme nabídnout. Není to náhrada léčby. Účast v klinických hodnoceních má smysl jak pro nemocné, pro které není dosud účinná léčba známá, tak pro vědecký výzkum, který se bez klinického experimentu neobejde a na kterém vývoj nové, účinné a bezpečné léčby je zcela závislý. Pokrok v medicíně se neobejde bez klinických studiích, jinými slovy bez nemocných, kteří se těchto studií dobrovolně účastní. Jiná cesta  není.

 

Autor článku: MUDr. LADISLAV PAZDERA

 

 Vestra Clinics s.r.o.

 

 

Jsme specializované pracoviště na provádění klinických hodnocení pro poruchy paměti Vestra Clinics, na adrese Jiráskova 1389, 516 01 Rychnov nad Kněžnou.

 

Zapomínáte? Chcete s tím něco udělat? Pozorujete poruchy paměti, změnu osobnosti, a ztrátu soběstačnosti na svých blízkých? Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou zmíněných stavů. Zdravé stárnutí je stárnutí bez ztráty paměti a porucha schopnosti uvažovat a rozhodovat se, i ve vyšším věku znamená, že mozek je nemocný. Naše paměť řídí všechny naše myšlenkové postupy. Nikdo nechce skončit nemohoucí a bezmocný. A nikdo nechce vidět svoje blízké trpět tímto způsobem. Jediná naše naděje spočívá v lékařském výzkumu. Doposud nemáme dostatečně účinné prostředky, kterými bychom mohli zabránit postupu Alzheimerovy choroby. Nezbytně je potřebujeme, abychom před touto nemocí mohli ochránit sebe a další generaci, která přichází po nás. Není nač čekat a proto doporučujeme všem lidem s poruchou paměti, aby navštívili svého lékaře a informovali se o možnosti zařazení do některého z klinických hodnocení, které na výzkum léků pro tuto nemoc probíhají nebo kontaktujte rovnou nás na adrese Vestra Clinics, Jiráskova 1389, 516 01 Rychnov nad Kněžnou nebo na emailu info@vestraclinics.org či volejte na 844900909

 

 

Autor: Komerční sdělení

24.10.2017
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 22 000 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZÁMEČNÍK/-ICE , - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: skládání ocelových konstrukcí dle výkresové dokumentace, řemeslná spoluúčast na výrobě prototypů, svařování ocelových konstrukcí, - Požadujeme: SOU - obor zámečník výhodou, praxe v oboru zámečník výhodou, znalost čtení výkresové dokumentace, zodpovědnost a spolehlivost, dobrý zdravotní stav, - Nabízíme: odborný růst v moderní, prosperující společnosti, možnost průběžného vzdělávání, 2x ročně odměny při splnění kvalitativních ukazatelů, stravování zdarma, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky , - V případě zájmu kontaktujte: Němečková Markéta, tel.: 775 787 222, 495 447 239, e-mail: zivotopisy@lindr.cz. Pracoviště: Lindr.cz s.r.o., 503 15 Nechanice. Informace: Markéta Němečková, +420 775 787 222,495 447 239.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 22. Poznámka: Hledáme spolehlivé zedníky.. Pracoviště: Shata stav cz, s.r.o. - sídlo, U Kaple, č.p. 354, 760 01 Zlín 1. Informace: Yaroslav Shatalin, +420 573 776 953,733 296 520.

Gastronomie - Pohodového kuchaře- Zdiby, Pha8 2 100 Kč

Kuchaře Přijmeme šikovného, pohodového kuchaře do přátelského kolektivu, zavedená restaurace Stará pošta, peníze denně, směna - 2.100 Kč, směny na výběr 8-21h., 9-22h. nebo 19-09h. Zdiby - hranice Prahy 8, MHD z Kobylis 100m u provozovny. Krátký/dlouhý týden, případně podle dohody. Klasická česká a mezinárodní kuchyně. Pro více informací, pište, volejte nebo se klidně zastavte na kávu, budeme se těšit. HPP i brigáda.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 17 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/-ce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZEDNÍK/-CE - pracoviště Valdice., V případě zájmu posílejte životopisy na e-mail: novotna@staving.cz, tel.: 493592736 Ing. Brož., , Požadujeme vyučení v oboru, praxe v oboru výhodou, chuť pracovat, spolehlivost, manuální zručnost., Nabízíme zázemí stabilní společnosti, PP na dobu neurčitou, nástup dle dohody, dovolená navíc, stravné.. Pracoviště: Staving, spol. s r.o., Jičínská, č.p. 66, 507 11 Valdice. Informace: Ondřej Brož, +420 493 592 736.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová.
7 4

Eurozóna dostane společný rozpočet. Shodli se Merkelová s Macronem

Vteřiny dne 19. června 2018
1

Pelikánovo odcházení, rozpočet pro eurozónu a miliardy pro lékaře: Vteřiny dne

Pastrňák obhájil vítězství ve Zlaté hokejce. Jako první hráč od roku 2008

Loni se stal nejmladším vítězem v historii Zlaté hokejky, teď David Pastrňák jako první hokejista od roku 2008 triumf obhájil. Útočník Boston Bruins při svém druhém triumfu v řadě překonal s přehledem o 107 bodů hvězdu Philadelphie Jakuba Voráčka, třetí skončil David Krejčí.   

Hamáček si pozval Zimolu na kobereček. Na nominaci Pocheho trvá

Úmorné handrkování o druhé Babišově vládě se momentálně zaseklo na jménu Miroslava Pocheho, jehož jako kandidáta ČSSD na ministra zahraničí odmítají prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a šéf komunistů Vojtěch Filip. Každý z jiných důvodů. Zeman nemůže Pochemu odpustit, že v prezidentské volbě vyjádřil podporu Jiřímu Drahošovi, Babiš se nechce pouštět do sporu s hlavou státu a Filip plní přání svého hradního spojence.  

V londýnském metru explodoval balíček. Vážná zranění nejsou hlášena

Krátce po sedmé hodině večer místního času se stanicí metra Southgate na severu Londýnu rozlehla menší exploze, která však nezpůsobila žádná vážnější zranění. Výbuch následoval krátce poté, co zde by nahlášen nález podezřelého balíčku. Informovala o tom londýnská Metropolitní policie.

Jednou z příčin cukrovky dětí může být nadměrná hygiena, varuje diabetolog

Jednou z příčin cukrovky u dětí může být podle diabetologů i nadměrná hygiena v kojeneckém a batolecím věku. Podle vedoucího lékaře Diabetologického centra Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Zdeňka Šumníka se takové děti nesetkají včas s běžnými patogeny. Počet dětí s diabetem se za posledních 20 let více než ztrojnásobil, nyní postihuje každé pětisté české dítě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT