Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OCHRANA BUDOV PROTI PTACTVU

Členité fasády a střechy budov v historických centrech měst i na panelových sídlištích poskytují příznivé podmínky pro život některých druhů ptáků. Ptáci při své „kolonizaci“ fasád a střech budov způsobují nemalé škody.

20.4.2018
SDÍLEJ:

Ochrana celého dvora síťovým systémem v centru Ostravy, dříve silně osídleného holubyFoto: Zadavatel inzerce

Nejčastějšími ptačími škůdci na budovách jsou holubi, jiřičky a v posledních letech rovněž strakapoudi. Každý z těchto ptačích druhů využívá budovy k odlišným účelům a způsobuje jiné škody.

Škůdci a škody

Vůbec nejčastějšími ptačími škůdci budov jsou holubi (holub skalní, zdivočelí holubi domácí). Využívají nejrůznějších ploch na fasádách a střechách ke hnízdění (zejména balkony, sochy, široké římsy a okapové žlaby) a pro denní a noční odpočinek (parapety, římsy, hřebeny střech atd.). Nasedání a hnízdění holubů má zjevné a na první pohled skryté negativní důsledky. Z narušeného zdiva holubi vyklovávají vápno a drobné kamínky. Agresivní ptačí trus esteticky degraduje fasády a střechy, ucpává okapové žlaby a zapáchá (zejména v teplém počasí). Narušuje rovněž kámen, plechy, dřevo a ostatní stavební materiály. Nelze opomenout také trus dopadající na chodníky především v historických centrech měst. Velkým nebezpečím jsou infekční choroby, jejichž zárodky jsou obsaženy v trusu a mrtvolkách ptáků (salmonely, leptospirózy) nebo jsou přenášeny parazity žijícími na ptácích a v jejich hnízdech (roztoč klíšťák holubí přenášející boreliózu).

Znečištění nedávno opravené historické fasády holubím trusem.
 
 
Jiřička obecná využívá převislých částí fasády ke stavbě hnízda, která si staví z hliněných hrudek nejčastěji na spodních stranách říms a balkonů, ve výklencích oken, dveří a v podloubí. Na rozdíl od holubů nevyužívá fasádu k odpočinku mimo hnízdo. Škody způsobené jiřiččiným trusem jsou obdobné jako u holubů.

Strakapoud velký na budovách nehnízdí ani je nevyužívá k odpočinku, způsobuje však škody klováním na fasádách zateplených moderními polystyrénovými systémy s tenkovrstvými omítkami. Tito ptáci dokáží vyklovat do polystyrénu četné otvory o průměru až 15 cm procházející celou tloušťkou polystyrénového panelu. O důvodech, proč to dělají, jsou dvě teorie.  Podle první jim fasáda na poklep zvukem připomíná dutý strom a ptáci pod ní hledají potravu. Podle druhé si klepáním o fasádu označují svá teritoria.

Zateplená fasáda poničená strakapoudem.
 
 
Způsoby ochrany proti holubům a jiřičkám

K ochraně silně a středně exponovaných ploch, na kterých ptáci hnízdí či je využívají k odpočinku, je vhodné použít hrotový či síťový ochranný systém popř. u rozsáhlých realizací elektrický systém. Lankové systémy, repelentní tmely či plašiče jsou vhodné pouze pro málo exponované plochy, na které ptáci usedají jen náhodně.

Moderní hrotové, lankové a síťové systémy jsou diskrétní a jsou v současnosti instalovány na mnoha národních kulturních památkách (např. chrám sv. Víta na Pražském hradě, Staroměstský orloj, Staroměstská mostecká věž či Valdštejnská zahrada v Praze). Životnost provedené ochrany je u těchto systémů při odborně provedené montáži cca 10 let. Účinnost repelentních tmelů dosahuje maximálně 2 let. Účinnost plašičů je v mnoha případech nízká nebo žádná.

Holubi hřadující v bezprostřední blízkosti akustických plašičů a makety dravce instalovaných na okraji střechy. 

Ochrana historické fasády síťovým systémem. 
 
Cílem všech zmiňovaných ochranných opatření je ptákům pobyt na ošetřených plochách znemožnit či maximálně znepříjemnit, nikoliv však ptáky zranit či dokonce usmrtit. Konkrétní způsoby ochrany jednotlivých prvků fasád a střech by měl, na základě zjištěné četnosti výskytu ptáků a svých zkušeností, stanovit odborník. Výsledný efekt provedené ochrany je závislý na správném výběru ploch a způsobu jejich ochrany. Při realizaci ochrany totiž dochází k vytěsňování ptáků na další plochy, které doposud nevyužívali.

 Ochrana historické fasády hrotovým systémem.
 
 
Při realizaci ochrany každého objektu je nutno vycházet z konkrétních podmínek v místě, tj. zejména:

·         množství ptáků v dané lokalitě

·         aktuálním výskytu ptáků na ošetřovaném objektu (u novostaveb je možno pouze předpokládat)

·         přístupnosti potenciálně ošetřovaných ploch

V zásadě lze přistupovat k návrhu řešení dvěma způsoby:

1.    realizace úplné ochrany všech ploch na fasádě a střeše, jejichž „kolonizace“ ptáky připadá v úvahu

2.    postupná ochrana aktuálně napadených ploch

Oba tyto přístupy mají svá rizika. Při realizaci úplné ochrany dle bodu 1. může dojít k tomu, že budou ošetřeny i plochy, na které by se ptáci nikdy nepřestěhovali (i odborník s mnohaletými zkušenostmi se pouze snaží myslet jako pták, nikdy však nemůže jeho chování předpovědět se 100% jistotou). Při realizaci postupného vytěsňování dle bodu 2. pak vznikají zvýšené náklady na montáž ochrany na obtížně přístupné plochy, jako jsou např. přistavení montážní plošiny či administrativní poplatky za zábor veřejného prostranství. Možná je samozřejmě i kombinace uvedených postupů. Volba konkrétní varianty je závislá na ekonomickém srovnání uvedených rizik.

Ochrana fasád proti strakapoudům

Jediným opravdu účinným způsobem ochrany fasád zateplených polystyrénovými systémy s tenkovrstvými omítkami proti strakapoudům je montáž celoplošné sítě vedené v dostatečné vzdálenosti před fasádou. Siluety dravců umístěné na ošetřované objekty mají v různých lokalitách odlišnou účinnost.

Montáž celoplošných sítí na již zateplené fasády je značně nákladná. V lokalitách s výskytem strakapoudů je tedy vhodné řešit tuto ochranu již při realizaci zateplení, popř. zvolit jiný fasádní zateplovací systém.

 

Pro poradenství, návrhy řešení i vlastní realizace opatření proti ptactvu na budovách navštivte stránky  www.derek.cz

Autor: Komerční sdělení

20.4.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 28 000 Kč

Strojní inženýři projektanti, konstruktéři Konstruktér senior. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - konstrukce dle požadavku zákazníků, - spolupráce při vývoji vlastních výrobků, - návrhu technických řešení, - vypracování technické dokumentace, - komunikace se zákazníky, - úzká spolupráce s výrobou a obchodním odd., - práce na zajímavých projektech, , Požadavky:, - SŠ/VŠ vzdělání ve strojním oboru (výhodou oblast navrhování strojů a zařízení, konstrukční směr), - znalost konstrukce v CAD softwaru, Solidworks + Inventor + AutoCAD, - orientace ve výkresové dokumentaci, - technické myšlení, - praxe výhodou, - základní znalost AJ a NJ (výhodou), - řidičský průkaz sk. B, , Nabízíme:, - zázemí stabilní firmy na trhu, - příspěvek na stravování, - příspěvek na dopravu, - volání zdarma do všech mobilních sítí, - pololetní odměny, - firemní akce, Současně s odesláním životopisu Vás žádáme o zaslání souhlasu se zpracováním osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27.4.2016 a zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů pro účely účasti při výběrovém řízení na uvedenou pozici., , , Současně s odesláním životopisu Vás žádáme o zaslání souhlasu se zpracováním osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27.4.2016 a zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů pro účely účasti při výběrovém řízení na uvedenou pozici.. Pracoviště: Tigemma, spol. s r.o., 753 64 Bělotín. Informace: Iveta Grešová, .

Řemeslné práce - Údržbáře do malého kolektivu 30 000 Kč

Firma v Praze 10 zabývající se pronájmem obytných kontejnerů, přijme pracovníka na údržbu a montáže do trvalého pracovního poměru na dobu neurčitou.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský technik 27 000 Kč

Revizní technici ve strojírenství, technici STK Technik zdvihacích zařízení. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přední výrobce železobetonových prefabrikátů přijme nového kolegu na pozici Technik zdvihacích zařízení., , Náplň práce:, - kontrola a správa zdvihacích zařízení v areálu společnosti, - spolupráce s revizním technikem , - práce ve výškách, , Požadujeme:, - SŠ vzdělání strojního nebo elektro-technického směru, - zkušenosti se zdvihacím zařízením výhodou, - bez zdravotního omezení - práce ve výškách, , Nabízíme:, - práce na hlavní pracovní poměr, - nástupní mzda od 27 000 tis/ měsíc, - osobní ohodnocení, - zajímavé firemní benefity, - dotovaná strava, - 25 dní dovolené. Pracoviště: Goldbeck prefabeton s.r.o., Chrudimská, č.p. 42, 285 71 Vrdy. Informace: Petra Pilcová, +420 773 759 086.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 30 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič dodávky - EVROPA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič dodávky - Francie, Španělsko, Itálie , , Mladá, progresivně se rozvíjející přepravní společnost zabývající se expresní mezinárodní přepravou orientovanou na destinace FR, ES, IT vyhlašuje výběrové řízení na pozici - řidiče dodávky do 3,5T pro pravidelné přepravy. , , Nabízíme: , , - při spolehlivosti a vysokém nasazení nadprůměrné ohodnocení , , Požadujeme: , - praxi v mezinárodní dopravě , - zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách , - bezúhonnost , - spolehlivost , - flexibilitu , - vysoké nasazení , - ochota se podřídit požadavkům firmy , - doložitelnost referencí , , Místo výkonu práce: , , - CZ, ŠP, FR, IT, PT, SK , , Nástup ihned. Profesní zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách jsou podmínkou. Žádáme pouze zájemce z okolí cca 50 km od Ostravy. Zašlete prosím svůj životopis a Vaše reference na kontaktní email: ridic@dp-express.com. Pracoviště: , . Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cestovatelské zážitky Jakuba Hrdela.
23

Cestovatel Jakub Hrdel: Tádž Mahal mě nepřitahuje. Asiaté se mě ptají na Putina

Donald Trump
9

Summit KLDR a USA je stále ve hře. Do Singapuru míří tým Bílého domu

Přeskočit a přebrodit. Policejní jezdci na koních soutěžili ve skokovém derby

Na čas a přes nejrůznější překážky závodily v sobotu policejní jezdecké oddíly z osmi evropských zemí v brněnském areálu Panská Lícha. Konalo se tam tradiční Mezinárodní policejní mistrovství v jezdectví. Jezdci museli zvládnout skokové derby, policejní parkour a skok v mohutnosti.

Střecha Masarykova domu v Čejkovicích se propadla. Bude nutné ji celou rozebrat

Zřejmě bez cizího zavinění se v Čejkovicích zřítila část střechy rodinného domu, ve kterém několik let přebýval první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Na místě pracuje sbor čejkovických dobrovolných hasičů. Střechu již zajišťují před dalším poškozením. „V domě se nikdo nenacházel,“ uvedli hasiči na svém webu. Událost se stala v pátek později večer. 

Konec května bude v Česku velmi teplý. Přijdou i tropy

Vysoké teploty z právě končicího týdne budou pokračovat i v následujících dnech. Na konci května může být místy i kolem 30 stupňů Celsia. Začátkem června ale začnou teploty pozvolna klesat. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi počasí, kterou v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bez očkování se děti do školky nedostanou, předškoláky bez vakcinace ale přijmou

Od začátku roku už na území hlavního města onemocnělo spalničkami celkem 83 lidí. Dva případy zaznamenali zdravotníci tento týden, stejný počet nových pacientů ošetřili i v týdnu do 18. května. „Na území metropole nadále pokračuje zvýšený výskyt onemocnění spalničkami,“ informoval v pátek ředitel pražské hygieny Jan Jarolímek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT