Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OCHRANA BUDOV PROTI PTACTVU

Členité fasády a střechy budov v historických centrech měst i na panelových sídlištích poskytují příznivé podmínky pro život některých druhů ptáků. Ptáci při své „kolonizaci“ fasád a střech budov způsobují nemalé škody.

20.4.2018
SDÍLEJ:

Ochrana celého dvora síťovým systémem v centru Ostravy, dříve silně osídleného holubyFoto: Zadavatel inzerce

Nejčastějšími ptačími škůdci na budovách jsou holubi, jiřičky a v posledních letech rovněž strakapoudi. Každý z těchto ptačích druhů využívá budovy k odlišným účelům a způsobuje jiné škody.

Škůdci a škody

Vůbec nejčastějšími ptačími škůdci budov jsou holubi (holub skalní, zdivočelí holubi domácí). Využívají nejrůznějších ploch na fasádách a střechách ke hnízdění (zejména balkony, sochy, široké římsy a okapové žlaby) a pro denní a noční odpočinek (parapety, římsy, hřebeny střech atd.). Nasedání a hnízdění holubů má zjevné a na první pohled skryté negativní důsledky. Z narušeného zdiva holubi vyklovávají vápno a drobné kamínky. Agresivní ptačí trus esteticky degraduje fasády a střechy, ucpává okapové žlaby a zapáchá (zejména v teplém počasí). Narušuje rovněž kámen, plechy, dřevo a ostatní stavební materiály. Nelze opomenout také trus dopadající na chodníky především v historických centrech měst. Velkým nebezpečím jsou infekční choroby, jejichž zárodky jsou obsaženy v trusu a mrtvolkách ptáků (salmonely, leptospirózy) nebo jsou přenášeny parazity žijícími na ptácích a v jejich hnízdech (roztoč klíšťák holubí přenášející boreliózu).

Znečištění nedávno opravené historické fasády holubím trusem.
 
 
Jiřička obecná využívá převislých částí fasády ke stavbě hnízda, která si staví z hliněných hrudek nejčastěji na spodních stranách říms a balkonů, ve výklencích oken, dveří a v podloubí. Na rozdíl od holubů nevyužívá fasádu k odpočinku mimo hnízdo. Škody způsobené jiřiččiným trusem jsou obdobné jako u holubů.

Strakapoud velký na budovách nehnízdí ani je nevyužívá k odpočinku, způsobuje však škody klováním na fasádách zateplených moderními polystyrénovými systémy s tenkovrstvými omítkami. Tito ptáci dokáží vyklovat do polystyrénu četné otvory o průměru až 15 cm procházející celou tloušťkou polystyrénového panelu. O důvodech, proč to dělají, jsou dvě teorie.  Podle první jim fasáda na poklep zvukem připomíná dutý strom a ptáci pod ní hledají potravu. Podle druhé si klepáním o fasádu označují svá teritoria.

Zateplená fasáda poničená strakapoudem.
 
 
Způsoby ochrany proti holubům a jiřičkám

K ochraně silně a středně exponovaných ploch, na kterých ptáci hnízdí či je využívají k odpočinku, je vhodné použít hrotový či síťový ochranný systém popř. u rozsáhlých realizací elektrický systém. Lankové systémy, repelentní tmely či plašiče jsou vhodné pouze pro málo exponované plochy, na které ptáci usedají jen náhodně.

Moderní hrotové, lankové a síťové systémy jsou diskrétní a jsou v současnosti instalovány na mnoha národních kulturních památkách (např. chrám sv. Víta na Pražském hradě, Staroměstský orloj, Staroměstská mostecká věž či Valdštejnská zahrada v Praze). Životnost provedené ochrany je u těchto systémů při odborně provedené montáži cca 10 let. Účinnost repelentních tmelů dosahuje maximálně 2 let. Účinnost plašičů je v mnoha případech nízká nebo žádná.

Holubi hřadující v bezprostřední blízkosti akustických plašičů a makety dravce instalovaných na okraji střechy. 

Ochrana historické fasády síťovým systémem. 
 
Cílem všech zmiňovaných ochranných opatření je ptákům pobyt na ošetřených plochách znemožnit či maximálně znepříjemnit, nikoliv však ptáky zranit či dokonce usmrtit. Konkrétní způsoby ochrany jednotlivých prvků fasád a střech by měl, na základě zjištěné četnosti výskytu ptáků a svých zkušeností, stanovit odborník. Výsledný efekt provedené ochrany je závislý na správném výběru ploch a způsobu jejich ochrany. Při realizaci ochrany totiž dochází k vytěsňování ptáků na další plochy, které doposud nevyužívali.

 Ochrana historické fasády hrotovým systémem.
 
 
Při realizaci ochrany každého objektu je nutno vycházet z konkrétních podmínek v místě, tj. zejména:

·         množství ptáků v dané lokalitě

·         aktuálním výskytu ptáků na ošetřovaném objektu (u novostaveb je možno pouze předpokládat)

·         přístupnosti potenciálně ošetřovaných ploch

V zásadě lze přistupovat k návrhu řešení dvěma způsoby:

1.    realizace úplné ochrany všech ploch na fasádě a střeše, jejichž „kolonizace“ ptáky připadá v úvahu

2.    postupná ochrana aktuálně napadených ploch

Oba tyto přístupy mají svá rizika. Při realizaci úplné ochrany dle bodu 1. může dojít k tomu, že budou ošetřeny i plochy, na které by se ptáci nikdy nepřestěhovali (i odborník s mnohaletými zkušenostmi se pouze snaží myslet jako pták, nikdy však nemůže jeho chování předpovědět se 100% jistotou). Při realizaci postupného vytěsňování dle bodu 2. pak vznikají zvýšené náklady na montáž ochrany na obtížně přístupné plochy, jako jsou např. přistavení montážní plošiny či administrativní poplatky za zábor veřejného prostranství. Možná je samozřejmě i kombinace uvedených postupů. Volba konkrétní varianty je závislá na ekonomickém srovnání uvedených rizik.

Ochrana fasád proti strakapoudům

Jediným opravdu účinným způsobem ochrany fasád zateplených polystyrénovými systémy s tenkovrstvými omítkami proti strakapoudům je montáž celoplošné sítě vedené v dostatečné vzdálenosti před fasádou. Siluety dravců umístěné na ošetřované objekty mají v různých lokalitách odlišnou účinnost.

Montáž celoplošných sítí na již zateplené fasády je značně nákladná. V lokalitách s výskytem strakapoudů je tedy vhodné řešit tuto ochranu již při realizaci zateplení, popř. zvolit jiný fasádní zateplovací systém.

 

Pro poradenství, návrhy řešení i vlastní realizace opatření proti ptactvu na budovách navštivte stránky  www.derek.cz

Autor: Komerční sdělení

20.4.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 15 000 Kč Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) vychovatelé ve školní družině. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní doba 11.45 hod. do 15.45 hod.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola horní bludovice, příspěvková organizace, 739 37 Horní Bludovice. Informace: Světlana Šipulová, +420 724 180 355,596 421 009. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 112 Kč Ostatní obsluha stacionárních strojů a zařízení Obsluha vstřikolisů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 112 kč, mzda max. 149 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: Šafandová Dana, tel.: 378 010 611 (Po-Pá 7:00-15:30), e-mail: dana.safandova@bruder.cz, nebo osobně na adrese Chebská 513/39 Plzeň-Křimice, po-pá 7.00 - 15.30, , Práce v třísměnném provozu pondělí-pátek, víkendy volné, Obsluha vstřikolisů, kontrola výlisků, logistické činnosti, práce se scannerem, zadávání dat do systému. Práce v čistém provozu., Nabízíme: 5 dní dovolené navíc, stravenky, poukázka na odběr výrobků firmy.. Pracoviště: Bruder cz s.r.o., Chebská, č.p. 513, 322 00 Plzeň 22. Informace: Dana Šafandová, +420 378 010 611(po-páod7-15:30h). Služby - ČS OMV Praha 8 přijme zaměstnance 23 500 Kč Obsluha ČS OMV Čerpací stanice OMV Praha 8 Ďáblice - Přijmeme pracovníky pro obsluhu čerpací stanice. Muže i ženy - nástup možný ihned. Práce na směny v non-stop provozu. Gastronomie - Kuchař/ka na krátký/dlouhý týden 30 000 Kč Do nové restaurace "Stodola Herink" v Herinku u Průhonic, přijmeme kuchaře nebo kuchařku na krátký/dlouhý týden. Nabízíme 30.000 Kč/měsíc čistého, vše na výplatní pásce, bonusy a benefity, přátelské prostředí a práci v nově a skvěle vybavené kuchyni s nejmodernějšími technologiemi.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řemeslníci Antonín Hajda (ve vestě) a Radek Machala (v modrém) z Ratiboře opravují v Oznici odchytovou klec na toulavého medvěda. Asistuje také starosta obce Oznice Martin Gerža (vlevo). Klec byla přivezena ze Slovenska z oblasti Malé Fatry.
23

Polapit medvěda se stále nedaří. Nyní řádí na Hostýnsku

Radek Vondráček
AKTUALIZOVÁNO
55 21

Babiš hájil Vondráčkovu cestu do Ruska. Podpořil ale i návrh o jejím projednání

Most má šanci zbohatnout, pomoci může nové chápání architektury

Veřejnost podpořila tvrzení architektů, že z Mostu lze udělat atraktivnější a bezpečnější město.

Jste lepší než Ronaldo? Porovnejte se! Zapojte svůj klub do projektu Deníku

Zbystřete! Deník rozjíždí mimořádný projekt pro fotbalové fanoušky. Jinde takový nenajdete. Bude vás bavit. Umíme zjistit detailní statistiky hráčů českého „pralesa“ a srovnat je se špičkovými hvězdami. První díl vyjde ve Sportovním deníku v pondělí 22. října. V článku čtěte, jak zapojit i váš fotbalový tým.

Newyorské čarodějnice proklely Kavanaugha. Exorcista chce kouzlo zrušit

/VIDEO/ Skupina čarodějnic v sobotu proklela nového soudce amerického nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha, kterého před jeho jmenováním obvinila trojice žen ze sexuálního násilí. Kletba nemá soudce zabít, ale má ho ukázat veřejnosti takového, jaký je, uvedla jedna ze samozvaných čarodějnic. Informovala o tom BBC.

Státní vyznamenání pro podnikatele Krúpu? Není to dobrý nápad, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce mluvit s prezidentem Milošem Zemanem o důvodech, proč chce na státní svátek 28. října vyznamenat slovenského podnikatele Pavola Krúpu. Ministerský předseda v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že záměr nepokládá za dobrý nápad.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT