Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Honza Potměšil ví, jaké je to ocitnout se v Grónsku

Představte si, že se chystáte na dovolenou do slunné Itálie, ale letadlo přistane v Grónsku. Nejspíš máte zabalené plavky, potřebovat ale budete péřovou bundu. Na nečekané životní situace však nemusíte být sami.

26.10.2018
SDÍLEJ:

Foto: Jan Potměšil

I v Grónsku může být krásně

Narození miminka je nádhernou životní událostí, které předchází období plné příprav a očekávání. Někdy se však příchod na svět zkomplikuje. Když se narodí dítě s postižením nebo se závažným onemocněním, je to pro novopečené rodiče šok. Některé děti na svět pospíchají a narodí se předčasně, což je mnohdy spojeno s velkými riziky. Většina párů s takovouto situací nepočítá a ani se na ni nelze připravit. Je to trochu podobné, jako když si plánujete výlety po římských památkách a balíte opalovací krémy do letní Itálie, jenže rázem se ocitnete ve zcela jiné zemi. Třeba v Grónsku. I Grónsko je krásné a můžete tam strávit nádhernou a naplněnou dovolenou. Lépe se však zorientujete, pokud dostanete k ruce průvodce, který se v nové zemi dobře vyzná. Ani rodiny, které se po narození dítěte s postižením dostaly do naprosto nečekané situace, na to nemusí být samy. Obrátit se mohou na ranou péči. Je to sociální služba určená rodinám dětí s postižením nebo dětí s ohroženým vývojem od narození do sedmi let. Podívejte se, jak ranou péči představuje herec Honza Potměšil. Video Cesta do Grónska zde

Raná péče funguje v Česku už 28 let.

V současnosti najdou zájemci středisko rané péče, které jim tuto službu bezplatně poskytne, v každém kraji. Není třeba mít doporučení lékaře ani stanovenu diagnózu. Pokud mají rodiče o vývoji svého dítěte ve věku do 7 let pochyby, mohou se obrátit na jakékoli pracoviště rané péče ve svém kraji a dostane se jim odborné pomoci a poradenství.

Domov je doma


Služba raná péče je poskytována v domácím prostředí rodiny. Poradkyně rané péče si s rodiči dohodne termín, kdy je navštíví doma, představí službu, a pokud rodiče projeví zájem, poradkyně začne rodinu navštěvovat pravidelně. Rodiče se dozvědí praktické rady a tipy, jak podpořit vývoj dítěte při každodenních činnostech, tak aby rozvinulo všechny své dovednosti a schopnosti do maxima. Poradkyně pomůže upravit domácí prostředí, aby vyhovovalo specifickým potřebám dítě, například se smyslovým nebo tělesným hendikepem. K podpoře vývoje dítěte poradce doveze a případně i zapůjčí speciální hračky a didaktické pomůcky a vysvětlí, k čemu slouží, avšak základem je hra. Všechny činnosti by dítě měly bavit a motivovat k aktivitě. Vedle odborného poradenství poskytne poradkyně rodičům informace o sociálním zabezpečení, na které mají nárok, případně pomůže oslovit nadace a fondy pro získání nezbytných rehabilitačních pomůcek. Bude nápomocná i při vyhledávání vhodného předškolního zařízení nebo při nástupu do školy. To vše zdarma.

V České republice je sociální služba raná péče poskytována na vysoké úrovni. Svědčí o tom i přítomnost českého zástupce v předsednictvu Evropské asociace rané péče EURLYAID, která šíří praxi rané péče napříč státy Evropy i celého světa.

Týden rané péče

Přesto dle výzkumů (Hradilková, Klusáček, 2017) službu využívá pouze třetina rodin, které by na ni měly nárok. Často totiž nevědí, že služba existuje, nebo se k nim informace dostanou pozdě. Proto každý rok probíhá osvětová kampaň Týden rané péče®. Do kampaně se zapojuje většina poskytovatelů rané péče, od Karlových Varů až po Zlín, a po celou dobu kampaně pořádají dny otevřených dveří, přednášky, workshopy pro laickou i odbornou veřejnost. Na webových stránkách www.tydenranepece.cz najdete přehledný program aktivit ve všech krajích, ale také kontakty na jednotlivé zapojené organizace. Letos se kampaň koná od 5. do 11. listopadu. V provozu je informační linka, kde získáte podrobné informace o programu kampaně, ale i rané péči jako takové. Volat můžete denně od 9 do 16 hodin na telefonní číslo 777 235 630. Kampaň pořádá Společnost pro ranou péči, která je jedním z největších poskytovatelů rané péče v České republice, její služby můžete využít v celkem 10 krajích. Další informace o rané péči naleznete na www.ranapece.cz

Autor: Komerční sdělení

26.10.2018
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Národním ústavu duševního zdraví, kde se léčil Andrej Babiš mladší, v pondělí hořelo.
4

Hořelo v ústavu, kde se léčil Babiš mladší. Nikdo nebyl zraněn

Vladimir Putin
6

Na odstoupení od jaderné dohody odpovíme, pohrozil Putin Spojeným státům

Vítězná tečka za skupinou. Češi díky trefě Schicka přetlačili Slováky

Nezačali dobře, nakonec ale k radosti českých příznivců tři body vydolovali. Český národní tým v posledním skupinovém klání Ligy národů porazil Slováky 1:0 a uhájil se šesti body druhou příčku, protivník naopak skončil poslední a pro následující ročník soutěže sestoupí do ligy C. Utkání rozhodl jediným gólem útočník Patrik Schick.  

Obří skandál. V praní špinavých peněz přes Dánsko je namočená i Deutsche Bank

Gigantický skandál kolem údajného praní špinavých peněz v Danske Bank zasáhl i další přední evropskou banku. Whistleblower Howard Wilkinson při slyšení před dánským parlamentním výborem uvedl, že více než polovina z podezřelých finančních prostředků prošla přes americkou pobočku přední evropské banky. Agentura Bloomberg s odvoláním na zdroj obeznámený se situací informovala, že se jednalo právě o Deutsche Bank.

Jak na Airbnb? Firma je připravena za krátkodobé pronájmy vybírat poplatek

Jedním z cílů nového vedení pražského magistrátu i radnice Prahy 1 je vyřešit problémy s Airbnb. Firma poskytuje uživatelům krátkodobé pronájmy bytů nebo celých nemovitostí. Podle pondělního prohlášení je společnost připravena začít vybírat ubytovací poplatek za všechny své hostitele v Praze a výnos z něj převádět hlavnímu městu, pokud bude přijat vládní návrh.

Bílý dům ve sporu se CNN neustoupí. Zpravodaji opět odebere akreditaci

Bílý dům plánuje opětovné odebrání akreditace zpravodaji televize CNN Jimu Acostovi. Novinář o ní přišel na začátku listopadu poté, co se na tiskové konferenci dostal do sporu s prezidentem Donaldem Trumpem. Později ji po zásahu soudu dostal zpět. Po vypršení dočasného soudního příkazu na konci tohoto měsíce však hrozí, že o ni opět přijde. Zpravodajská televize se proto v pondělí znovu obrátila na soud.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT