Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak zvládnout financovat studium v zahraničí

Chcete vy nebo vaše děti studovat na zahraniční škole? Bojíte se však, že nezvládnete platit finanční závazky, které toto studium s sebou přináší? Podívejte se s námi na následující možnosti řešení této situace. Víme, kde je studium nejdražší a kde zase nejlevnější a jak lze finanční náklady dostat pod kontrolu.

17.5.2018
SDÍLEJ:

Foto: Seocentrum

Vysoká škola bývá vstupem do úspěšného profesního života

Studium otevírá dveře do úspěšného života. Jenže často to není zcela levná záležitost. Existuje dostatek kvalitních domácích veřejných vysokých škol, u nichž není studium zpoplatněné s výjimkou dlouhodobého rozkládání studia. Chce-li však student absolvovat zahraniční vysokou školu, jedná se již často o velmi náročnou finanční záležitost. Jednou z možnosti, jak tuto situaci vyřešit, neoplývá-li rodina dostatkem peněz, je pak stipendium.

Existují i unikátní projekty, jako je například škola Open Gate, kterou založil miliardář Petr Kellner. Zde je nabízeno prospěchové a sociální stipendium nejen pro absolutorium tamější střední školy, ale i pro navazující vysokou školu v zahraničí. Je zvykem, že tamější středoškolští studenti se hlásí na prestižní zahraniční vysoké školy. Jsou-li schopni je vědomostně zvládat, speciální nadace při Open Gate je v tomto studiu podpoří. To znamená, že dokonce i děti z dětských domovů mají šanci vystudovat renomovanou zahraniční univerzitu.

Kolik stojí studium v zahraničí?

Z finančního hlediska je velmi výhodné orientovat se na skandinávské země, kde se lze placení poplatků na mnoha vysokých školách vyhnout. Dánsko například plně hradí vysokoškolské vzdělání na státních školách všem občanům Evropské unie, stejně tak je tomu i na mnoha školách ve Finsku, Norsku a Švédsku. Navíc mají profesoři na tamějších školách dlouholeté zkušenosti s vyučováním v angličtině, která je na výborné úrovni. Využívat lze také stipendia, mimo jiné Erasmus Mundus Scholarships, či výhodné půjčky, jako například The Norwegian State Educational Loan Fund.

V Německu a Rakousku lze zvolit vysokou školu, kde semestr stojí cca 500 eur, což je o mnoho méně, než kolik se platí na českých soukromých vysokých školách. Dále lze studovat ve Francii, kde jsou však často zvýhodněni studenti, kteří kromě angličtiny ovládají i francouzštinu, i ve Španělsku, kde je nejdražší studium technických oborů a medicíny. Ve Španělsku se pak do ceny promítá i kreditní systém, tedy čím více kreditovaných předmětů si student zapíše, tím pro něj platí i vyšší cena. Nejdražší studium je pak v Austrálii, Spojených státech a Velké Británii, kde zaplatí studenti v přepočtu i 750 tisíc korun ročně. Sice se zde student seznámí s autentickou angličtinou, ovšem cena je velmi vysoká. Vhodné je však maximálně využívat možností specializovaných fondů, nadací a stipendií.

Jak studium v zahraničí financovat?

Nejlepším možným způsobem, jak studium v zahraničí financovat, je maximálně využívat možností, které nabízí studijní programy, specializované fondy i nadace, či se ucházet o prospěchové, sociální či jiné stipendium. Nejsou-li však tyto možnosti reálné, je zapotřebí hledat nejvýhodnější úvěr, prostřednictvím kterého lze zahraniční studium hradit. Nabídek je celá řada, avšak je vhodné se zaměřit i na možnosti nízkonákladových bank, z nichž většina potřebnost a význam studia zcela chápe a má pro tuto oblast vytvořeny speciální finanční produkty. Před vlastním rozhodnutím lze v tomto ohledu oslovit i finančního poradce či využít řady online srovnávacích kalkulátorů, které jsou k dispozici zdarma na internetu.

Americká hypotéka

Jednou z možností, jak lze získat prostředky k zahraničnímu studiu, je i takzvaná americká hypotéka, která je hypotékou neúčelovou, při níž se ručí nemovitostí. Americká hypotéka například u mBanky je poskytována v rozmezí od 200 000 Kč do 4 000 000 Kč, resp. 75 % hodnoty vybrané nemovitosti, která je následně zastavena. Doba splatnosti činí od 12 měsíců až do 20 let v případě neúčelové hypotéky, resp. 25 let v případě konsolidace více úvěrů. Výhodou jsou pak nulové poplatky za vedení běžného i úvěrového účtu, další benefit pak tvoří možnost mimořádných splátek až do výše 25 % úvěru ročně, a to bez zpoplatnění.

Nikdy však také nevíte, zda se náhodou nedostanete vy či vaše dítě mezi vybranou elitu, na kterou se vztahuje prospěchové stipendium, v tom případě se lze pak s bankou domluvit na změně podmínek poskytování tohoto produktu.

Nedejte se odradit!

Máte-li pocit, že studium v zahraničí je skutečně vaším srdečním přáním či přáním vašeho dítěte, nedejte se odradit skeptickými komentáři. Vystudovat prestižní vysokou školu v zahraničí je nenahraditelným benefitem do dalšího života, neboť získat titul není obecně tak náročné, ovšem získat titul na prestižní škole dokáže jen málokdo. Byla by škoda, kdyby tuto životní šanci talentovanému člověku zamezily finanční limity. Naštěstí existuje řada výše uvedených nástrojů v podobě stipendií, fondů, nadací, studijních a výhodných úvěrů, které mohou naplnění tohoto snu výrazně napomoci.

Autor: Komerční sdělení

17.5.2018
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prezident Miloš Zeman
21 5

Kauza Peroutka? Byla chyba citovat článek, který nelze nalézt, řekl Zeman

Bronzová situla - vědro z Kladiny u Sezemic stále prochází péčí restaurátorů. Nádoba přisla na východ Čech před 3000 lety. Jak a proč se nyní snaží zjistit mezinárodní tým archeologů.
3

Unikátní archeologický nález z Pardubicka dramaticky přepisuje dějiny Evropy

Z Hillaryho výšvihu na Mount Everestu zbyl jen svah, tvrdí horolezci

Namísto legendárního skalního výstupku zvaného Hillaryho výšvih, který se nacházel těsně pod vrcholem Mount Everestu, zůstal jen pozvolný sněhový svah. Z donedávna dvanáctimetrové svislé skalní stěny se totiž utrhl asi pětimetrový kus, který se zřítil do propasti. Potvrdili to horolezci, kteří se z nejvyšší hory světa nedávno vrátili.

Ukrajinská policie zasahovala ve 35 fotbalových týmech. Kvůli uplácení zápasů

Ukrajinská policie podnikla rozsáhlou razii ve 35 fotbalových klubech, které jsou na vrcholu ukrajinské ligy. Kriminalisté odhalili 57 případů podplácení, zapleteno do nich bylo na 328 lidí z pěti organizovaných kriminálních skupin. Policie zatím zatkla jednoho rozhodčího.

České zkušebny s umělými klouby nešvindlovaly, popírá zjištění EU Jakub Král

/ROZHOVOR/ Umělé klouby, které vpustily na trh dvě české zkušebny, nemusí být bezpečné pro pacienty. Tvrdí to alespoň Evropská komise. Zkušebny podle ní opakovaně propadly v auditech a měly by se zavřít. České úřady navíc podle Evropské komise o chybách léta věděly, ale nezasáhly. Co na to říká Jakub Král - bývalý poradce ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a současně právník, který se auditů ve zkušebnách v průběhu několika let účastnil jako národní legislativní expert? 

Před 73 lety zemřel Heinrich Himmler, nejurputnější propagátor čisté Třetí říše

Ačkoli spáchal jedny z nejhorších zločinů v dějinách lidstva, spravedlivý proces nikdy nepodstoupil. Řeč je o Heinrichu Himmlerovi, bývalém vedoucím gestapa a organizátorovi hromadného vyvražďování nejen židovského obyvatelstva. Právě dnes uplynulo 73. výročí jeho smrti v německém Lüneburgu. Život si vzal sám, pohřben je neznámo kde.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT