Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Janáčkova filharmonie Ostrava

“Ostravské publikum mě nepřestává překvapovat,” říká ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla

15.9.2017
SDÍLEJ:

Foto: Janáčkova filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava již ve čtvrtek (21. 9. 2017) zahájí 64. sezonu. V jejím čele stojí Jan Žemla, který v této pozici vstupuje do 6. sezony. Povídali jsem si s ním nejen o hudbě, ale také třeba o výtvarném umění nebo o vejcích.

 

- Jak se změnila dramaturgie od doby, kdy je jste nastoupil do funkce ředitele JFO?

Od začátku jsem se snažil, aby program JFO byl pestrý a zejména kvalitní po všech stránkách. V tomto duchu pokračujeme dále, neustále se zamýšlíme nad tím, co vlastně chceme každým koncertem sdělit, kdo je cílová skupina, koho bychom na koncertech rádi viděli atd. V tomto ohledu se naše nabídka postupně stále zřetelněji profiluje a rozšiřuje. Tzn., že pokud chcete slyšet koncert čistě klasické hudby, máte na výběr z několika cyklů. Pokud klasiku moc nemusíte a jste laděni spíše směrem k popmusic, můžete navštěvovat naše koncerty v multifunkční aule Gong. Máte rádi klasiku, ale netroufáte si vykročit hned tím nejnáročnějším směrem? Je zde pro Vás cyklus moderovaných koncertů s největšími hity klasické hudby. Chcete vzdělat sebe i děti? Pak pro Vás máme připravenu řadu koncertů pro děti, workshopů, přednášek či komentovaných zkoušek pro všechny věkové kategorie. Máte rádi klavír? Je tu řada klavírních recitálů.

Vzhledem k tomu, že je JFO v relativně stabilním stadiu, můžeme si také dovolit dělat menší kompromisy, věnujeme více času přípravě jednotlivých koncertů, zveme stále lepší hostující umělce. Důležité je mít jasnou uměleckou vizi a cíl, kterým je neustálé zlepšování a posun vpřed.

 

- Na který koncert se Vy osobně nejvíc těšíte v 64. sezoně?

Těch koncertů je samozřejmě hodně. Asi bych vyzdvihl celou řadu klavírních recitálů, která je v naší sezoně zcela novým prvkem. Zejména pak její poslední koncert, na kterém zazní celý monumentální cyklus Preludií a fug Dmitrije Šostakoviče v podání Saši Melnikova. To považuji za zcela unikátní. Dále jsem rád, že naše pozvání přijali pianisté Federico Colli, což je pro mě osobně objev roku a Lukáš Vondráček. Ovšem asi nejvíce se těším na provedení Šostakovičovy Symfonie č. 4. Myslím, že ta dlouho v Ostravě nezazněla, pokud vůbec. Skvělá věc, přelomové a mimořádně provozně náročné dílo. Všem ho doporučuji, je možné, že se v Ostravě pár desítek let zase neobjeví.

 

- Jaký koncert byste doporučil člověku, který na koncertě nikdy nebyl?

Zcela jednoznačně celý cyklus C se známými moderátory jako Igor Chmela či Norbert Lichý. A vedle toho zase klasické kousky Čajkovského či Beethovena, to je hudba velmi přístupná.

 

Pod Vaším vedením se v Ostravě již představila úctyhodná řádka řada sólistů Máte nějaký speciální zážitek s někým z nich? Kdo na Vás udělal největší (hudební nebo mimohudební) dojem?

Těch zážitků je opravdu velká spousta. Je pro mě nesmírně naplňující hovořit s nimi jako s přáteli, navíc o věcech, které nás opravdu zajímají bez žádného tlachání. Osobnosti typu Kirill Gerstein, Lisa Batiashvili, Johaness Moser, Vadim Gluzman…nicméně nejvíce mi asi utkvěl dirigent Michail Jurowski. Je to již starší pán, který se osobně znal se Šostakovičem, bydlel ve stejném domě s Chačaturjanem, osobně zažil všechny osobnosti klasické hudby, které jsou pro mě legendami. Vzpomínám si např. na jednu historku, kterou vyprávěl při večeři po jednom z koncertů s Kirillem Gersteinem. Kirill se zmínil o tom, že nedávno narazil na video, kde hovoří sám Sergej Prokofjev, jeden z nejznámějších skladatelů dvacátého století. A Michail odvětil: “Ano, to video znám, nicméně si vzpomínám, že Prokofjev měl jiný hlas.“ Okamžitě jsem si v tu chvíli uvědomil, s kým mám tu čest.

 

- Jak dlouho dopředu se tak slavní interpreti oslovují?

O některé sólisty, jako je třeba Lisa Batiashvili, jsem usiloval i čtyři roky, běžné jsou dva až tři roky. Nejde samozřejmě jen o čas. Velcí umělci už si mohou vybírat a nemají problém vystupovat pouze a jen v prestižních destinacích jako je Vídeň, Londýn, Berlín. Musí mít důvod do Ostravy přijet. A ten se jim snažím dávat - i přes řekněme omezené finanční možnosti vždy přijedou do přátelského prostředí k připravenému orchestru a odjíždějí příjemně překvapeni celkovou atmosférou a naším přístupem. A pak mají chuť se vrátit či předat zkušenost svým kolegům nebo manažerům. Velmi důležitý je osobní kontakt jak s nimi, tak s jejich managementem. Tyto vztahy se budují roky…

 

- Jak vnímáte ostravské publikum?

Nepřestává mě překvapovat. Ať už svou otevřeností nebo konzervativností. Musím přiznat, že je pro mě při plánování koncertních sezon někdy těžko předvídatelné. Nicméně mám pocit, že jsem se s ním už trochu sžil. Ale samozřejmě platí jednoduché pravidlo. Pokud publiku nabídnete program či interpreta, o jehož kvalitě nejsou pochybnosti a interpret dostojí svému věhlasu, publikum to pozná a adekvátně zareaguje, ať je na programu cokoli. Tvrdím, že pokud je někdo otevřený tomu vyslechnout si koncert klasické hudby, dovede pak posoudit, zda se vystoupení podařilo či nikoli, a to i bez patřičné erudice. Všiml jsem si, že v 90 procentech případů je můj názor odborníka, pokud se jím mohu neskromně prohlásit, shodný s názorem laika. Takové je tedy ostravské publikum.

 

- Jak moc Vám Ostrava přirostla k srdci?

Za těch pět let jsem v Ostravě dá se říci trochu zapustil kořeny, zejména tedy ve vztahu k práci. Pracuji s kolektivem skvělých lidí, se kterými se známe a myslím, že se chápeme a respektujeme, i přes mou určitou tvrdohlavost, kterou musí kolegové snášet. Orchestr samotný je na vysoké úrovni, má však stále velký potenciál dalšího rozvoje, a to je pro mě asi zásadní motivace pokračovat a v tuto chvíli  si nedokážu představit změnu. Ostrava má stále co nabízet, posunuje se vpřed poměrně rychlým tempem, což je také dobře. Na druhou stranu musím přiznat, že “doma” tu nejsem. To jsem stále na Jižní Moravě a tak to asi zůstane, i kdybych působil kdekoli jinde.

 

- Máte vůbec čas na nějakého mimohudebního koníčka?

Vzhledem k tomu, že se snažím svůj čas rozdělit především mezi rodinu a práci, na koníčky příliš času nezbývá. Hudba je stále mým největším koníčkem. Opravdu mě baví. Ale pokud  mám hovořit o mimohudebních, našlo by se jich možná dost. Pokud se něčím zabývám, věnuji se tomu naplno, hraničí to někdy až s posedlostí. V současné době je to výtvarné umění, zejména současná česká scéna. Pronikat do tohoto světa je pro mě velká radost. Pak samozřejmě obligátní trocha sportu, rád mám zejména horskou turistiku a via ferraty.

 

 

Celý rozhovor s ředitelem JFO naleznete na www.jfo.cz.

 

 

Autor: Komerční sdělení

15.9.2017
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Z:4.4.2018.A:17.7.2018. Místo výkonu práce Odry. Hledáme zedníky s praxí pro realizaci staveb, vhodné však i pro absolventy. Uvítáme i další profese jako např. sádrokartonáře, obkladače, fasádníky a podlaháře. Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na obědy a výkonnostní prémie. Osobní kontakt na výše uvedené adrese od 8:00 do 14:00 hodin.. Pracoviště: Ac aero s.r.o., Ke koupališti, č.p. 944, 742 35 Odry. Informace: Michal Müller, +420 606 037 115.

Gastronomie - The PUB Praha 6 hledá kuchaře 35 000 Kč

Moderní značková restaurace The Pub Praha 6 hledá zkušeného kuchaře/kuchařku, se znalostí teplé i studené kuchyně, dynamickou osobnost se zájmem o moderní gastronomii.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 44 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Gestor/metodik projektu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 44000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co od Vás očekáváme:, •VŠ vzdělání , •zkušenost s realizací projektů z fondů EU či obdobných programů min 4 roky, •silnou orientace na naplnění výstupů projektu, •organizační a manažerské schopnosti, •zkušenost se sestavováním, řízením a motivací týmu, •proaktivní přístup, schopnost vyjednávat, •samostatnost, spolehlivost, pečlivost, •schopnost týmové práce a loajalita, •občanskou bezúhonnost, , Za co budete mít zodpovědnost a co budete dělat:, •rozpracovávat projekt na dílčí úkoly, kontrolovat a dohlížet nad jejich plněním, •řídit projekt za schválených podmínek, •řídit a koordinovat projektový tým, finance i průběh projektových aktivit, •zpracovávat monitorovací zprávy, administrovat změny a harmonogram projektu, •komunikovat s poskytovatelem dotace a zřizovatelem organizace, •připravovat podklady pro komunikaci s vedením organizace a řídícím orgánem, •pravidelně reportovat o realizaci projektu vedení organizace a řídícímu orgánu, , Nástup: 1. 8. 2018 nebo dle dohody. Pracoviště: Fond dalšího vzdělávání - 001, Na Maninách, č.p. 876, 170 00 Praha 7. Informace: , personální odd. Bc. Andrea Fialová, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 6 750 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Pomocný administrativní pracovník/ce v obchodě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6750 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Luděk Šedý, Wilsonova č.p. 3991/20, , 695 01 Hodonín 1., Upřesňující informace: Nabízíme volné místo - jedná se o pozici POMOCNÉHO PRACOVNÍKA V OBCHODĚ. Náplní práce jsou z 90% pomocné administrativní práce. Nutná uživatelská znalost práce na PC - práce s MS OFFICE, OpenOffice, práce s obrázky a fotkami, logické myšlení, zodpovědnost a pečlivost. Náplň: jednoduchá obsluha eshopu - kopírování produktů, vepisování do tabulek, vkládání fotografií, úprava textu apod. Není nutná nějaká speciální znalost ani vzdělání, pouze lepší znalost práce na PC. Pracovní doba je 20h/týdně, v případě oboustranné spokojenosti v budoucnu možné zvýšení úvazku. Jsme chráněná pracovní dílna, proto vhodné pro ZTP/ČID. Nutná je ochota učit se novým věcem, flexibilita, logické myšlení a samostatnost. Vážní uchazeči, zašlete prosím životopis a motivační dopis výhradně na mail: ukapraaparmy@seznam.cz. Nechoďte na prodejnu bez předchozí domluvy. Ozveme se jen vybraným uchazečům. , Zasláním životopisu souhlasíte se zpracováním osovbních údajů, viz. odkaz: http://www.ukapraaparmy.cz/ukapraaparmy/3-Obchodni-podminky-GDPR/28-Informace-o-nakladani-s-OU, Kontakt: e-mailem: ukapraaparmy@seznam.cz.. Pracoviště: Luděk šedý - hodonín, Wilsonova, č.p. 3991, 695 01 Hodonín 1. Informace: Luděk Šedý, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zachránění chlapci z thajské jeskyně.
20

V jeskyni jsme hráli šachy. Strach jsme neměli, vyprávěli zachránění chlapci

Migranti na trase přes moře, ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
3 9

U pobřeží Kypru se potopila loď s migranty. Devatenáct lidí zemřelo

Clooney vydělal z herců nejvíce, ukázal žebříček. Pomohl mu prodej továrny

George Clooney vydělal za posledních 12 měsíců více než kterýkoli jiný herec. Jeho příjmy však netvoří pouze odměny z filmového průmyslu. Značnou část získal díky prodeji společnosti vyrábějící tequilu, které byl spoluzakladatelem. Žebříček sta nejlépe vydělávajících celebrit zveřejnil magazín Forbes.

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

/VIDEO/ Kauza "Tygří oko" vyústila v obří operaci TROFI a už dostává konkrétní obrysy. Celníci ve spolupráci s policií a Českou inspekcí životního prostředí odhalili nelegální obchodování s chráněnými zvířaty. Obviněni jsou tři muži, jeden z nich je už ve vazbě. Podle všeho chovatel Ludvík Berousek dodával tygry do tržnice SAPA, aby je pak mohli Vietnamci prodávat na černém trhu jako produkty čínské medicíny.

Nezdařené přistání v Bratislavě. Český pilot malého letadla zapomněl na podvozek

/VIDEO/ Poněkud kuriózní přistání se povedlo českému pilotovi v Bratislavě. Ten řídil malé soukromé letadlo a při dosednutí na zem zapomněl vysunout podvozek. Při incidentu nebyl nikdo zraněn. Informovala o tom na svém webu TV Markíza.

Kontroly na německých hranicích? Pouze dočasně, jinak je to selhání, říká Zeman

Případná kontrola na německých hranicích kvůli migraci by měla být pouze dočasná. Pokud by byla trvalá, svědčilo by to o selhání politiků. Prezident Miloš Zeman to dnes řekl v rozhovoru ČTK.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT