Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Janáčkova filharmonie Ostrava

“Ostravské publikum mě nepřestává překvapovat,” říká ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla

15.9.2017
SDÍLEJ:

Foto: Janáčkova filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava již ve čtvrtek (21. 9. 2017) zahájí 64. sezonu. V jejím čele stojí Jan Žemla, který v této pozici vstupuje do 6. sezony. Povídali jsem si s ním nejen o hudbě, ale také třeba o výtvarném umění nebo o vejcích.

 

- Jak se změnila dramaturgie od doby, kdy je jste nastoupil do funkce ředitele JFO?

Od začátku jsem se snažil, aby program JFO byl pestrý a zejména kvalitní po všech stránkách. V tomto duchu pokračujeme dále, neustále se zamýšlíme nad tím, co vlastně chceme každým koncertem sdělit, kdo je cílová skupina, koho bychom na koncertech rádi viděli atd. V tomto ohledu se naše nabídka postupně stále zřetelněji profiluje a rozšiřuje. Tzn., že pokud chcete slyšet koncert čistě klasické hudby, máte na výběr z několika cyklů. Pokud klasiku moc nemusíte a jste laděni spíše směrem k popmusic, můžete navštěvovat naše koncerty v multifunkční aule Gong. Máte rádi klasiku, ale netroufáte si vykročit hned tím nejnáročnějším směrem? Je zde pro Vás cyklus moderovaných koncertů s největšími hity klasické hudby. Chcete vzdělat sebe i děti? Pak pro Vás máme připravenu řadu koncertů pro děti, workshopů, přednášek či komentovaných zkoušek pro všechny věkové kategorie. Máte rádi klavír? Je tu řada klavírních recitálů.

Vzhledem k tomu, že je JFO v relativně stabilním stadiu, můžeme si také dovolit dělat menší kompromisy, věnujeme více času přípravě jednotlivých koncertů, zveme stále lepší hostující umělce. Důležité je mít jasnou uměleckou vizi a cíl, kterým je neustálé zlepšování a posun vpřed.

 

- Na který koncert se Vy osobně nejvíc těšíte v 64. sezoně?

Těch koncertů je samozřejmě hodně. Asi bych vyzdvihl celou řadu klavírních recitálů, která je v naší sezoně zcela novým prvkem. Zejména pak její poslední koncert, na kterém zazní celý monumentální cyklus Preludií a fug Dmitrije Šostakoviče v podání Saši Melnikova. To považuji za zcela unikátní. Dále jsem rád, že naše pozvání přijali pianisté Federico Colli, což je pro mě osobně objev roku a Lukáš Vondráček. Ovšem asi nejvíce se těším na provedení Šostakovičovy Symfonie č. 4. Myslím, že ta dlouho v Ostravě nezazněla, pokud vůbec. Skvělá věc, přelomové a mimořádně provozně náročné dílo. Všem ho doporučuji, je možné, že se v Ostravě pár desítek let zase neobjeví.

 

- Jaký koncert byste doporučil člověku, který na koncertě nikdy nebyl?

Zcela jednoznačně celý cyklus C se známými moderátory jako Igor Chmela či Norbert Lichý. A vedle toho zase klasické kousky Čajkovského či Beethovena, to je hudba velmi přístupná.

 

Pod Vaším vedením se v Ostravě již představila úctyhodná řádka řada sólistů Máte nějaký speciální zážitek s někým z nich? Kdo na Vás udělal největší (hudební nebo mimohudební) dojem?

Těch zážitků je opravdu velká spousta. Je pro mě nesmírně naplňující hovořit s nimi jako s přáteli, navíc o věcech, které nás opravdu zajímají bez žádného tlachání. Osobnosti typu Kirill Gerstein, Lisa Batiashvili, Johaness Moser, Vadim Gluzman…nicméně nejvíce mi asi utkvěl dirigent Michail Jurowski. Je to již starší pán, který se osobně znal se Šostakovičem, bydlel ve stejném domě s Chačaturjanem, osobně zažil všechny osobnosti klasické hudby, které jsou pro mě legendami. Vzpomínám si např. na jednu historku, kterou vyprávěl při večeři po jednom z koncertů s Kirillem Gersteinem. Kirill se zmínil o tom, že nedávno narazil na video, kde hovoří sám Sergej Prokofjev, jeden z nejznámějších skladatelů dvacátého století. A Michail odvětil: “Ano, to video znám, nicméně si vzpomínám, že Prokofjev měl jiný hlas.“ Okamžitě jsem si v tu chvíli uvědomil, s kým mám tu čest.

 

- Jak dlouho dopředu se tak slavní interpreti oslovují?

O některé sólisty, jako je třeba Lisa Batiashvili, jsem usiloval i čtyři roky, běžné jsou dva až tři roky. Nejde samozřejmě jen o čas. Velcí umělci už si mohou vybírat a nemají problém vystupovat pouze a jen v prestižních destinacích jako je Vídeň, Londýn, Berlín. Musí mít důvod do Ostravy přijet. A ten se jim snažím dávat - i přes řekněme omezené finanční možnosti vždy přijedou do přátelského prostředí k připravenému orchestru a odjíždějí příjemně překvapeni celkovou atmosférou a naším přístupem. A pak mají chuť se vrátit či předat zkušenost svým kolegům nebo manažerům. Velmi důležitý je osobní kontakt jak s nimi, tak s jejich managementem. Tyto vztahy se budují roky…

 

- Jak vnímáte ostravské publikum?

Nepřestává mě překvapovat. Ať už svou otevřeností nebo konzervativností. Musím přiznat, že je pro mě při plánování koncertních sezon někdy těžko předvídatelné. Nicméně mám pocit, že jsem se s ním už trochu sžil. Ale samozřejmě platí jednoduché pravidlo. Pokud publiku nabídnete program či interpreta, o jehož kvalitě nejsou pochybnosti a interpret dostojí svému věhlasu, publikum to pozná a adekvátně zareaguje, ať je na programu cokoli. Tvrdím, že pokud je někdo otevřený tomu vyslechnout si koncert klasické hudby, dovede pak posoudit, zda se vystoupení podařilo či nikoli, a to i bez patřičné erudice. Všiml jsem si, že v 90 procentech případů je můj názor odborníka, pokud se jím mohu neskromně prohlásit, shodný s názorem laika. Takové je tedy ostravské publikum.

 

- Jak moc Vám Ostrava přirostla k srdci?

Za těch pět let jsem v Ostravě dá se říci trochu zapustil kořeny, zejména tedy ve vztahu k práci. Pracuji s kolektivem skvělých lidí, se kterými se známe a myslím, že se chápeme a respektujeme, i přes mou určitou tvrdohlavost, kterou musí kolegové snášet. Orchestr samotný je na vysoké úrovni, má však stále velký potenciál dalšího rozvoje, a to je pro mě asi zásadní motivace pokračovat a v tuto chvíli  si nedokážu představit změnu. Ostrava má stále co nabízet, posunuje se vpřed poměrně rychlým tempem, což je také dobře. Na druhou stranu musím přiznat, že “doma” tu nejsem. To jsem stále na Jižní Moravě a tak to asi zůstane, i kdybych působil kdekoli jinde.

 

- Máte vůbec čas na nějakého mimohudebního koníčka?

Vzhledem k tomu, že se snažím svůj čas rozdělit především mezi rodinu a práci, na koníčky příliš času nezbývá. Hudba je stále mým největším koníčkem. Opravdu mě baví. Ale pokud  mám hovořit o mimohudebních, našlo by se jich možná dost. Pokud se něčím zabývám, věnuji se tomu naplno, hraničí to někdy až s posedlostí. V současné době je to výtvarné umění, zejména současná česká scéna. Pronikat do tohoto světa je pro mě velká radost. Pak samozřejmě obligátní trocha sportu, rád mám zejména horskou turistiku a via ferraty.

 

 

Celý rozhovor s ředitelem JFO naleznete na www.jfo.cz.

 

 

Autor: Komerční sdělení

15.9.2017
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 20 000 Kč Zubní instrumentáři. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Zubní centrum Dvdent, spol. s r.o. se sídlem ve Vědomicích hledá zubní instrumentářku. Ukončené vzdělání na zdravotnické škole je vítáno. Uchazečkám bez zdravotnické průpravy po zapracování umožníme rekvalifikaci na zubní instrumentářka. Požadujeme aktivní osobnost se smyslem pro pořádek, příjemné vystupování a chuť pracovat., Nabízíme práci na HPP, příjemné a moderní pracovní prostředí, přátelský kolektiv, odpovídající platové ohodnocení a firemní benefity. Váš životopis prosím zasílejte na svoboda@dvdent.cz. Pracoviště: Dvdent spol. s r.o., Chovatelů, č.p. 336, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Daniel Svoboda, . Gastronomie - Pomocná síla do kuchyně 12 200 Kč Do naší firemní restaurace ve společnosti Autopal Hluk hledáme vhodného zaměstnance. Náplní práce je mytí nádobí a výpomoc kuchařkám. V případě zájmu o tuto pozici kontaktujte paní Ostrezi na telefonu: Gastronomie - Kuchař/ka na krátký/dlouhý týden 30 000 Kč Do nové restaurace "Stodola Herink" v Herinku u Průhonic, přijmeme kuchaře nebo kuchařku na krátký/dlouhý týden. Nabízíme 30.000 Kč/měsíc čistého, vše na výplatní pásce, bonusy a benefity, přátelské prostředí a práci v nově a skvěle vybavené kuchyni s nejmodernějšími technologiemi. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 19 000 Kč Zubní instrumentáři VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - ZUBNÍ INSTRUMENTAŘKA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do zavedené zubní ordinace v Hluboké n. Vlt. přijmeme zdravotní sestru/zubní instrumentářku na plný úvazek., Požadujeme: vzdělání v oboru všeobecná zdravotní sestra / zubní instrumentářka, příjemné vystupování, pečlivost, samostatnost, komunikační a organizační schopnosti. Praxe není podmínkou. Nástupní plat 19000 Kč, po zkušební době 22000 Kč., V případě zájmu zasílejte CV na uvedený e-mail.. Pracoviště: Mddr. vladimír veverka - 001, Masarykova, č.p. 1, 373 41 Hluboká nad Vltavou. Informace: Vladimír Veverka, +420 733 591 638.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební štáb Jiřího Drahoše při prvním kole prezidentských voleb 13. ledna v Praze. Drahoše přišli podpořit i Michal Horáček a Marek Hilšer.
8

Drahoš a Hilšer vstoupili do senátního klubu STAN. Kdo bude šéfem horní komory?

Ilustrační foto
34

Je to pekárna, nebo není? Rozhodne nová vyhláška

Český lev Štěpánek se rozloučil stylově. Dvakrát porazil Djokoviče

Tenisová paráda se vším všudy. Tak vypadalo rozloučení Radka Štěpánka s profesionální kariérou. Hlavní hvězdou večera byl spolu s ním Novak Djokovič, který stál na druhé straně kurtu ve čtyřhře i dvouhře. V obou případech se radoval český lev.

Glosa Kateřiny Perknerové: Rozštěpená ČSSD

Zítra se schází ústřední výkonný výbor sociální demokracie, aby zhodnotil volby. Očekává se tradiční řež, kdy přítel nebude příteli přítelem.  

Baník má nového hlavního partnera. Smlouva je víceletá

Fotbalový Baník Ostrava nesbírá v letošní sezoně úspěchy jen na poli sportovním. Ve čtvrtek klub oficiálně oznámil jméno nového hlavního partnera. Je jím Škoda Vagonka.

Papež František je nakloněný návštěvě Severní Koreje. Vyslyší Kimovo pozvání

Papež František naznačil, že by mohl navštívit Severní Koreu. Pozvání severokorejského vůdce Kim Čong-una mu ve čtvrtek během soukromé audience ve Vatikánu předal jihokorejský prezident Mun Če-in, který je sám katolík.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT