Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kandidát na primátora Žbánek (ANO): V Olomouci je co zlepšovat

Lídr olomoucké opozice v poslední době zaujal řadou změn, které se mu podařilo vyjednat. Za velký úspěch považuje rozhodnutí všech politických stran v zastupitelstvu vrátit nakládání s vodou zpět ze zahraničního koncernu do rukou města. Podařilo se mu také vyjednat změnu formy správy nově pořízených sportovních areálů.  

29.6.2018
SDÍLEJ:

Foto: inzerce

Problém, kterému se aktuálně věnuje, je narušování veřejného pořádku a s tím související pořádek a čistota v ulicích. Nedávno proto inicioval vznik pracovní skupiny na úrovni města, kraje, policie a dalších subjektů. Kandidátovi na primátora města Olomouce za hnutí ANO jsme položili čtyři otázky.

Pochopila jsem, že pořádek a čistota v ulicích je jednou z vašich priorit. Co v tomto směru chcete jako primátor zlepšit?

Nehledejte v tom nic výjimečného. Žijeme sice v krajské metropoli s rozpočtem téměř 2,5 miliardy, ale já přesto roli primátora vnímám obdobně jako roli starosty na malém městě. Je to pracovní úvazek na 100 %, který vyžaduje nejen široký odborný rozhled, ale i praktické dovednosti a zkušenosti z fungování veřejné správy. A co je pro mě hlavní, vyžaduje zájem o každodenní problémy lidí. Když vyjdete před dům, očekáváte čisté ulice, vyvezené odpadky, udržovanou zeleň a bezpečnou cestu za prací nebo zábavou. Nechcete, aby vás obtěžovali agresivní a opilí pobudové. Nechcete míjet opuštěné budovy a zdivočelou zeleň, kde se hromadí odpadky a schází feťáci. Starat se o pořádek ve městě není populismus, je to služba veřejnosti, kterou má primátor zajišťovat. Prostě je mi praktická každodenní politika bližší než veřejné proslovy a stříhání pásek, i když ani tomu se jako primátor nevyhnu. Olomouc na tom vůbec není špatně, nebudu tady strašit lidi, ale je co zlepšovat.

Jaké konkrétní kroky jako primátor chcete v této problematice realizovat?

Máme vytipovánu řadu lokalit, kde enormně narostlo narušování veřejného pořádku, obtěžování občanů, znečišťování veřejných prostranství. Tady musí zintenzivnit svou práci městská policie, technické služby a počítáme i se širším zapojením neziskovek, které město významně dotuje a já budu chtít za poskytnuté dotace vidět výsledky práce i v ulicích města. Připravujeme opatření pro udržení pořádku a čistoty v MHD. Rád bych vytvořil dotační program pro estetizaci soukromých budov v památkové rezervaci, které poškozují sprejeři. Uvažuji o širším zapojení komisí městských částí nebo sdružení vlastníků bytových domů do údržby zeleně a městského mobiliáře jako jsou lavičky, pískoviště a podobně. Vnímám město daleko více jako komunitu lidí, kterým zaleží na tom, kde a jak žijí. Nikdy nebudeme mít tolik strážníků, aby hlídali každou problémovou lokalitu, a tak je i tak trochu na nás, občanech, abychom se o své okolí starali. Většina opatření je zřejmá a tady se vracím k první otázce. Primátor musí „mít koule“ je prosazovat. Pak se dostaví výsledky.

Vy jste zkušený manažer s léty praxe v soukromé i veřejné sféře. Působíte v městském i krajském zastupitelstvu. Dá se říct, že kladete velký důraz na řízení i v politice?

Město je korporací se stovkami zaměstnanců, 30 školami a školkami, majetkovým podílem v sedmi obchodních společnostech a pěti příspěvkovými organizacemi. V jejím čele nemůže stát člověk, který nikdy nic neřídil. Nemyslím jen řízení lidí, ale také řízení velkých investičních projektů a evropských dotací, protože Olomouc odpovídá za miliardové dotace z EU do celého regionu olomoucké aglomerace. Myslím tím schopnost řídit veřejnou politiku města v oblasti sociální, bezpečnosti, životního prostředí nebo dopravy. Jen v dopravě musíme kromě investic do oprav silnic a tramvajových tratí v následujících letech investovat miliardy do obnovy dopravních prostředků a jejich zázemí. A mohl bych pokračovat dlouhým výčtem v dalších oblastech, jako je nakládání s odpady, sport a další. Mluvil jsem o odbornosti a tady vidíte, že dobrý primátor je takový Ferda mravenec. A i mezi všemi těmi miliardami musí zůstat nohama na zemi. A když za ním přijdete s problémem, měl by vás vyslechnout a pomoct vám.

Těch problémů co občany trápí je kromě pořádku a bezpečnosti celá řada. Které další jsou vaší prioritou?

Stejně jako v dalších městech je to otázka parkování. Město zpracovalo analýzu parkovacích potřeb a nové vedení bude stát před úkolem začít parkovací místa projektovat a budovat. A samozřejmě sehnat na to peníze. Taky nám houstne doprava a v souvislosti se stavbou protipovodňových opatření je situace v některých částech kritická. S tím souvisí nejen rozvoj cyklodopravy ale i péče a rozvoj městské zeleně, což jde mnohde proti sobě s budováním parkovacích míst. Sama vidíte, že kromě schopnosti to všechno uřídit, musí být prioritou primátora na to všechno zajistit finance. Jsme druhým nejzadluženějším městem v zemi. Díky hospodářskému růstu země rostou příjmy města a můžeme splácet i téměř dvoumiliardový dluh, který nám nechali předchozí správci města. Kdybych byl populista bez odpovědnosti, začnu před volbami slibovat, co všechno bude zadarmo nebo jaké poplatky zruším. Protože vím, co město potřebuje pro své fungování a rozvoj, nic takového do mých priorit nepatří. Chci předat našim dětem fungující Olomouc, která je pro každého, kdo ji poznal, láskou na celý život.

www.facebook.com/MirekZbanek

Autor: Komerční sdělení

29.6.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Pokladní v hypermarketu (Vyšehrad) 125 Kč Hledáme vhodné kandidáty na pozici pokladní do hypermarketu. Vhodné také pro studenty. Náplň práce: obsluha pokladního systému , komunikace se zákazníky , příjem plateb za zboží od zákazníků a vracení peněz, praxe a zkušenosti vítány, ale rádi zaučíme. Řemeslné práce - Pohodová práce ve výrobě, super prémie, bonusy 23 700 Kč Přímo do kmenového stavu zaměstnanců významné společnosti, která je světovým lídrem ve výrobě a distribuci minerálních solí pro farmaceutický a potravinářský průmysl, hledáme šikovné pracovníky do výroby, praxe ani kvalifikace není potřeba! Nabízíme motivující mzdové ohodnocení a nadstandardní příplatky a prémie, velké množství bonusů vč. příspěvku na dopravu a týdne dovolené navíc. Práce je svým charakterem vhodnější spíše pro muže (fyzická náročnost). Náplň práce: Obsluha výrobního zařízení. Základní obsluha PC. #tx7Eb Řemeslné práce - Zámečník 200 Kč Pro našeho klienta - společnost zabývající se výrobou produktů z tenkých plechů a výrobou jednoúčelových strojů, poptáváme zámečníka na hlavní pracovní poměr, který má rád rozmanitou, nestereotypní práci a umí číst technické výkresy. Nabízíme možnost pracovat v zakázkové výrobě pro firmy z různých odvětví, převážně ze zahraničí. Na tuto pozici přijímáme v lokalitách: Divec, Letohrad, Hradec Králové, Hlízov (u Kutné Hory) Jednosměrný provoz, hodnocení na základě dosaženého měřitelného výsledku + bonusy (95 až 218 Kč/hod. + bonusy) Gastronomie - Servírky,číšníky 18 000 Kč Do moderní restaurace Dynamo v centru Prahy hledáme servírky, číšníky. Plat 18.000 Kč čistého, krátký/dlouhý týden. Pštrossova 29, Praha 1.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záchranná loď Aquarius 2
7 10

Migranti se zatím do Marseille nepodívají. Loď Aquarius nesmí do přístavu

Plot  v Matiční ulici.
12

Rozruch kvůli Matiční začal před dvaceti lety. Plot stál jen pár týdnů

Praděd pod sněhem. Vrchol Jeseníků zbělal jak uprostřed zimy

/FOTOGALERIE/ Na Pradědu panuje pravá zima. Do úterního rána tam nasněžilo do 10 centimetrů sněhu.

Čeští uživatelé mobilního bankovnictví jsou v ohrožení. ESET varuje před virem

Bezpečnostní analytici společnosti ESET upozorňují na rizikovou aplikaci Qrecorder, která slouží k nahrávání hovorů a je k dispozici pro mobilní zařízení s Androidem. Aplikace obsahuje vir, který umožňuje útočníkům vzdálený přístup do bankovního účtu napadeného uživatele. Jen v České republice mohou být ohroženy desítky tisíc uživatelů.

Migrace po brexitu? Evropané nebudou mít výjimky, rozhodla vláda Mayové

Občané Evropské unie budou po úplném dokončení brexitu na konci roku 2020 čelit ve Velké Británii stejným imigračním pravidlům, jako lidé z ostatních zemí světa. Britská vláda premiérky Theresy Mayové podle BBC jednohlasně rozhodla, že bude posuzovat migranty na základě jejich dovedností, nikoli národnosti.

Pospíšilův plán pro Prahu: investovat 60 miliard a mít centrální stavební úřad

Symbolicky na střeše holešovické kacenlářské budovy Visionary se stali lídři pěti stran s názvem Spojené síly pro Prahu vizionáři. V úterý veřejnosti představili šestibodový dokument, který se zavazují kandidáti do pražského zastupitelstva v čele s Jiřím Pospíšilem (TOP 09) a Hanou Marvanovou (STAN) naplnit během prvních sta dní na magistrátu. Krizové řešení se nazývá podle kandidáta na primátora - tedy Pospíšilův plán.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT