Dvaačtyřicetiletý člen Mensy České republiky umí počítat velmi dobře, takže jeho ústředním tématem bylo a je šetření – na provozních nákladech, na veřejných zakázkách i díky výhodným nákupům. Byla to celá řada mnohdy ne úplně populárních opatření, které ve výsledku vedly k lepším hospodářským výsledkům kraje jako celku. Úspory dvou milionů korun ročně tak Liberecký kraj dosáhl snížením odměn neuvolněných zastupitelů, podobná částka byla ušetřena díky efektivnějšímu zastoupení Libereckého kraje v bruselské centrále Evropské unie. O šest set tisíc korun ročně méně utratí Krajský úřad za tiskové služby. Snížením sazeb u správce bankovních účtů dochází k úspoře tři sta tisíc korun ročně. Husarským kouskem byl nákup energií na burze – na Českomoravské komoditní burze nakoupil Liberecký kraj zemní plyn a elektřinu o čtvrtinu levněji, než za ně platí v současnosti. A v neposlední řadě se kraj pod ekonomickým vedením Marka Pietera zbavil zbytečných služebních bytů – převedl je pro potřeby handicapovaných občanů.

Rekordní rok

Práce, kterou pro kraj Marek Pieter odvádí, je někdy nevděčná: číslům málokdo rozumí, zato by chtěl kde kdo mluvit do rozdělení peněz. O negativní zážitky v tak exponované funkci proto není nouze.
„V takových chvílích je nejlepší věnovat se sportu nebo rodině," říká čtyřnásobný otec a nadšený cyklista, bruslař, lyžař a motorkář. „Pak se k tomu vrátím a vždycky zjistím, že to má smysl."
Velké zadostiučinění cítí za hospodaření v loňském roce, kdy kraj rekordně investoval a ještě snížil zadlužení. Finančně podpořil především rekonstrukce školních budov, obnovu krajských silnic, dostavbu hospice, kulturní akce a instituce – mimo jiné i obě liberecká divadla a ZOO, sport a dopravní výchovu celkovou částkou 1,9 mld. korun. Přesto hospodaření kraje skončilo s přebytkem ve výši 115 400 000 korun.
„Významných úspor dosahujeme především díky využívání elektronických aukcí – takto prodáváme nepotřebný majetek nebo naopak nakupujeme hygienické potřeby, energie nebo třeba služby telefonního operátora," říká k historicky nejvyšším investicím Libereckého kraje jeho ekonomický náměstek Marek Pieter.

Zdánlivé maličkosti

Když se daří, je čas i na dlouho odkládané akce. Takže je například konečně připravena rekonstrukce budovy bývalého Výzkumného ústavu textilních strojů v Liberci. Jeho architektonicky cenný funkcionalistický „kabát" bude opraven, interiéry budovy budou odpovídat 21. století. Evropský dům bude mít důstojné sídlo. V současnosti je projekt hotov a vybírá se zhotovitel.
A plánuje se dál. Jako ekonomický náměstek Marek Pieter slibuje například snížit zděděné zadlužení Libereckého kraje o dalších 110 milionů korun. Půjde na to osvědčeným způsobem – dobrým hospodařením i ve zdánlivých maličkostech. Pro příspěvkové organizace kraje budou například zajištěny elektronické knihy jízd a sledování vozidel, na pojištění majetku bude zrealizována veřejná zakázka.
„Musím se přiznat, že vždycky, když mám pocit, že už jsem udělal, co jsem chtěl, najednou přijde další příležitost, která mě nakopne," slibuje kandidát do krajských voleb 2016 Marek Pieter, že se svou prací pro kraj ještě skončit nehodlá.

Marek Pieter, 42 let

Před vstupem do politiky pracoval jako vedoucí výroby ve společnosti Desko a.s.
Starosta města Desná v letech 2002–2012, od roku 2012 náměstek hejtmana pro rezort ekonomiky, investic, správy majetku a informatiky
Žije v Jablonci nad Nisou, je ženatý a má čtyři děti.

www.starostoveprolibereckykraj.cz