Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kampaň proti melanomu nabízí vyšetření zdarma ve 12 městech

Ostrava – Máte stejně jako většina lidí na celém světě rádi sluníčko? Není divu. Dodává nám energii, díky opálení vypadáme i hezky a někdo si řekne, že i zdravě.  Rizika spojená se sluneční expozicí bez patřičné ochrany jsou až druhořadá, ale pozor, o rakovině kůže v dnešní době slýcháváme čím dál častěji. Rozhodně není dobré tento fakt brát na lehkou váhu, před deseti lety se o rakovině kůže tolik nemluvilo, dnes lidí s tímto agresivním a bohužel v mnoha případech i smrtelným onemocněním přibývá. Jak mu předejít?  Myslet na prevenci.

10.5.2018
SDÍLEJ:

Foto: ilustrační foto

Našli jste na svém těle podezřelé pigmentové znaménko? Pokud ano, máte šanci nechat si jej zdarma zkontrolovat lékařem v rámci preventivně vzdělávacího programu Spolu proti melanomu, který pořádá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). Akce je pro všechny zájemce a uskuteční se během května ve 12 městech napříč devíti kraji České republiky.

Bezplatná prohlídka kůže odstartovala  v Olomouci, možnost preventivního vyšetření dostali lidé  rovněž ve Zlíně, Pardubicích, České Lípě, Kladně, Plzni, Jihlavě, Znojmě, Vyškově, Opavě či v Karviné. Poslední příležitost pro kontrolu kůže bude v Ostravě, kde kampaň ve středu 30. května skončí. Akce se s výjimkou Ostravy a Kladna koná na náměstích uvedených měst a ani v jednom z 12 míst konání nenese žádný výtěžek.

Mateřská znaménka zájemcům zkontrolují lékaři ve speciálním stanu vždy v době od 10 do 17 hodin. Součástí je doprovodný program v oblasti zdravého životního stylu, například měření množství tukové tkáně v těle nebo samovyšetření prsou na silikonovém modelu.

„Zhoubný melanom kůže patří mezi velmi závažné druhy rakoviny, neboť začíná relativně brzy metastazovat do dalších částí a orgánů lidského těla. Podle statistik na něj zemře kolem 400 osob ročně. Je životně důležité odhalit nemoc včas, proto pokud máte na těle podezřelé znaménko, určitě na bezplatné vyšetření přijďte,“ uvádí ostravská dermatoložka MUDr. Sylva Zajícová z ordinace Zdravá kůže.com, která je odborným garantem projektu ČPZP. Při nejasnostech pak budou pacienti odesíláni k podrobnějšímu vyšetření digitálním dermatoskopem, které je prováděno v ordinaci.

Kampaň Spolu proti melanomu pořádá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna již potřetí ve spolupráci s vybranými městy a dermatology. „Principem programu je odborné vyšetření pigmentových skvrn na těle klientů, s cílem včasného podchycení nebezpečí vzniku zhoubného melanomu nebo jiných závažných onemocnění či komplikací. Akce je určena pro širokou veřejnost, zdravotní pojištění u ČPZP není podmínkou vyšetření.,“ doplňuje tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

V roce 2017 akce Spolu proti melanomu zavítala do 15 měst České republiky a stejně jako rok předtím, během návštěvy osmi měst, se setkala s velkým zájmem veřejnosti. Znaménka zdarma si během loňské kampaně nechalo vyšetřit téměř 6800 lidí. Podezřelé znaménko se našlo u 7,6 procenta vyšetřených pacientů.

„O své zdraví dbám obyčejně teprve tehdy, když mi to čas dovolí.  Když jsem se  dozvěděla o akci vyšetřování znamének,  řekla jsem si, že udělám výjimku.  Vždy před příchodem léta se o znaménka začínám zajímat více a přiznám se, že mě trochu přepadly i obavy.  Dopadlo to nakonec dobře, jsem ráda, dnešní vyšetření bylo to nejmenší, co jsem mohla pro své zdraví udělat. Navíc bez čekání v ordinaci.“ Marcela Obrusníková, Ostrava

Aktuální místa a termíny kampaně Spolu proti melanomu 2018


Výsledky Spolu proti Melanomu 2017


Co je to melanom

Rakovina (karcinom) kůže patří v dnešní době k nejfrekventovanějším nádorovým onemocněním. Nejčastějším a nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže je melanom. Nadměrné vystavování kůže přímému slunci bez aplikace ochranného prostředku s vysokým UV faktorem (30 a více) a častá návštěva solária může vést až k rakovině kůže. Nejohroženějšími částmi těla pro výskyt rakoviny jsou ty, které jsou nejvíce vystavovány slunci (záda, ramena apod.). Každý rok je na světě nově diagnostikováno přibližně 160 tisíc nových případů melanomu, přičemž téměř 48 tisíc lidí v souvislosti s onemocněním melanomem umírá. V rámci rozvoje cestovního ruchu vzrostl v ČR výskyt melanomu za posledních 30 let až čtyřikrát.

 

Autor: Komerční sdělení

10.5.2018
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prezident Miloš Zeman
21 5

Kauza Peroutka? Byla chyba citovat článek, který nelze nalézt, řekl Zeman

Bronzová situla - vědro z Kladiny u Sezemic stále prochází péčí restaurátorů. Nádoba přisla na východ Čech před 3000 lety. Jak a proč se nyní snaží zjistit mezinárodní tým archeologů.
3

Unikátní archeologický nález z Pardubicka dramaticky přepisuje dějiny Evropy

Z Hillaryho výšvihu na Mount Everestu zbyl jen svah, tvrdí horolezci

Namísto legendárního skalního výstupku zvaného Hillaryho výšvih, který se nacházel těsně pod vrcholem Mount Everestu, zůstal jen pozvolný sněhový svah. Z donedávna dvanáctimetrové svislé skalní stěny se totiž utrhl asi pětimetrový kus, který se zřítil do propasti. Potvrdili to horolezci, kteří se z nejvyšší hory světa nedávno vrátili.

Ukrajinská policie zasahovala ve 35 fotbalových týmech. Kvůli uplácení zápasů

Ukrajinská policie podnikla rozsáhlou razii ve 35 fotbalových klubech, které jsou na vrcholu ukrajinské ligy. Kriminalisté odhalili 57 případů podplácení, zapleteno do nich bylo na 328 lidí z pěti organizovaných kriminálních skupin. Policie zatím zatkla jednoho rozhodčího.

České zkušebny s umělými klouby nešvindlovaly, popírá zjištění EU Jakub Král

/ROZHOVOR/ Umělé klouby, které vpustily na trh dvě české zkušebny, nemusí být bezpečné pro pacienty. Tvrdí to alespoň Evropská komise. Zkušebny podle ní opakovaně propadly v auditech a měly by se zavřít. České úřady navíc podle Evropské komise o chybách léta věděly, ale nezasáhly. Co na to říká Jakub Král - bývalý poradce ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a současně právník, který se auditů ve zkušebnách v průběhu několika let účastnil jako národní legislativní expert? 

Před 73 lety zemřel Heinrich Himmler, nejurputnější propagátor čisté Třetí říše

Ačkoli spáchal jedny z nejhorších zločinů v dějinách lidstva, spravedlivý proces nikdy nepodstoupil. Řeč je o Heinrichu Himmlerovi, bývalém vedoucím gestapa a organizátorovi hromadného vyvražďování nejen židovského obyvatelstva. Právě dnes uplynulo 73. výročí jeho smrti v německém Lüneburgu. Život si vzal sám, pohřben je neznámo kde.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT