Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firma Müller-Technik se rozrůstá

Součástky do BMW, Audi, Mercedesu a dalších luxusních vozidel pochází z výrobny Müller-Technik, která má sídlo v malé obci Tuchlovice na Kladensku. Denně se tu vyrobí přibližně 15 000 součástek do automobilů. Firma zaměstnává více než 130 lidí. Příští rok plánuje vedení společnosti přesídlit do Nového Strašecí a přijmout nové pracovníky.

8.1.2018
SDÍLEJ:

Ředitel společnosti Michael Sitzberger.Foto: Müller-Technik CZ s.r.o.

O jaké specialisty má firma v současnosti největší nouzi a v čem čeští zaměstnanci vynikají, prozradil v rozhovoru pro Deník ředitel společnosti Michael Sitzberger, který pochází z bavorského Frauenau, 15 km od Železné Rudy.

 

Proč jste se rozhodli firmu přemístit?

Stávající prostory v Tuchlovicích nám přestaly kapacitně vyhovovat. Potřebujeme především větší sklady. Na pozemku v Novém Strašení využijeme jednu už stojící budovu a během roku plánujeme postavit ještě novu výrobní a skladovou halu. Přemístění plánujeme do konce roku 2019.

 

Chystáte nabírat i nové zaměstnance?

Ano, ale novou pracovní sílu poptáváme už nyní. Asi jako každá firma, tak i my narážíme na to, že kvalitní zaměstnanci se hledají těžce. Pro nás je priorita mít stálý tým lidí. Čím více máme těch, kteří pro nás pracují dlouhodobě, tím se zvyšuje i kvalita výrobků a samozřejmě se snižují náklady na školení. Od ledna do září jsme zaškolili asi 160 lidí, jak z řad lidí na stálé pozice, tak i pracovníků od agentury. Bylo to tedy velmi složité. Myslím, že až v poslední době jsme byli v hledání úspěšní a podařilo se nám tým zaměstnanců ustálit. V současnosti hledáme například i operátora výroby, nástrojáře a pracovníky logistiky.

 Foto 1

Kolik zaměstnanců plánujete do nové haly přibrat?

Předpokládám, že tak dvacet.

 

Z jakého oboru je o lidi největší nouze?

O kvalitní nástrojáře. Rádi bychom přijímali i čerstvé absolventy ze škol. Doufám, že v tomto nám v budoucnu pomůže bližší spolupráce s odbornými školami z okolí. Každého zaměstnance školíme u nás, předchozí zkušenosti od něj nevyžadujeme. Důležité pro nás je, aby byl pečlivý, manuálně zručný a zodpovědný.

 

Je náročné uspět v konkurenci na trhu práce, například vedle Amazonu, který je znám svou štědrostí k zaměstnancům?

Mzdy v Česku stoupají a děje se tak i u nás. Našim zaměstnancům jsme zvedli mzdy až o 30 procent. Amazon pro nás není konkurence. Vidím, že v celku nabízíme lepší podmínky, tamější podmínky nejsou ideální. U nás člověk ví, kolik bude mít na výplatní pásce – dáváme 80 procent fixní plat a 20 procent prémie, které zaměstnanec dostane standardně. Kvalitního pracovníka si rádi zaplatíme. Průměrně investujeme ročně milion EUR na nová zařízení a školení zaměstnanců.

 

Jaké jsou pro vás hlavní úkoly pro rok 2018?

Získání certifikace. Dosavadní normu ISO TS 16949, nahradí norma IATF, která je pro výrobu automobilových součástek nezbytná. Od února zapojíme nový lis, jehož cena je přibližně 18 milionů. Tímto zavedeme i novou technologii do podniku, na kterou už teď připravujeme seřizovače. Od podzimu už nás budou plně zaměstnávat práce na nové hale.

 

Mluvíte velmi dobře česky. Kde jste učil jazyk?

Jako voják jsem pracoval 9 let u armády na hranicích Německa a Česka. Česky jsme se učili v německém institutu v Kolíně nad Rýnem. Od Čechů jsem se učil česky, my je zase učili německy. Jak padly hranice, rozhodl jsem se jít pracovat ještě s kamarádem do Čech. Začínali jsme v Domažlicích s montážní činností.

 

 Takže jste si zkusil práci takříkajíc od píky?

Ano, pracoval jsem tam asi sedm let. Pak jsem odešel do Dvora Králové, kde jsem dělal vánoční ozdoby pro německého zákazníka. To byla také manuální činnost. Zjistil jsem, že systémově je jedno, co vyrobíte, princip je pořád stejný. Někdo něco vyrábí, jiný kontroluje kvalitu, další se stará o dopravu. Důležitá je spokojenost zákazníka, aby výrobek dostal včas a v kvalitním provedení. Vyrábět vánoční ozdoby mě bavilo – měl jsem celý rok Vánoce. Pak ale přišel atentát 11. září v New Yorku. Američané zrušili všechny objednávky a firma po krachu německého zákazníka skončila. Manuální práci už jsem dál dělat nechtěl, chvíli jsem pracoval jako poradce v Trutnově, poté jsem byl generálním ředitelem jedné společnosti v Plzni pro kabelovou konfekci a pak jsem se vrátil do Německa, kde už jsem pracoval na řídících pozicích. Vždy ve spojení s výrobním závodem v Česku, Slovensku, Polsku nebo Bělorusku. Postupně po dalších pracovních zkušenostech mě kroky zavedly až do Tuchlovic.

 

Co bylo na začátku ve společnosti Müller-Technik nejtěžší? Musel jste něco zásadního měnit?

Když jsem v srpnu 2016 přišel do firmy, chyběla tu strukturovaná organizace práce. Bylo to způsobeno rychlým nárůstem společnosti a nedostatkem času se přizpůsobit a lidé nebyli zvyklí nést odpovědnost. Hodně jsme v tomto směru pokročili, ale ještě nás čeká dlouhá cesta. Chceme, aby jednotlivé úseky fungovaly samostatně, měly svůj tým lidí a určitý budget, se kterým by vedoucí pracovníci zacházeli podle své potřeby. Věřím, že se nám takový systém v příštím roce podaří zrealizovat.

 Foto 3

Proč chcete zavést osmihodinové směny?

Nevýhodou dlouhých směn je, že ti lidé nejsou v případě potřeby na dosah. Kdyby pracovali na tři směny, tak tráví víc času ve firmě, mohou se školit a já se s nimi častěji uvidím. Také je jasné, že udržet koncentraci po 12 hodin je mnohem těžší než po dobu 8 hodin. Co se ukázalo jako velký problém a nakonec se to nepodařilo, byl přechod z dvanáctihodinových směn na osmihodinový. To se lidem nelíbilo, zvykli si celé dny nebo noci pracovat a pak mít další dny volno. Vzhledem k tomu, že kvalita a ostatní firemní ukazatele neklesají, můžeme nadále zůstat u tohoto směnového systému.

 

V čem se čeští zaměstnanci liší od těch německých?

Řekl bych, že Češi více oddělují pracovní život od toho osobního. Udělají si svou práci a pak chtějí mít čas na zahradu a na svůj soukromý život. To je v Německu jiné. Jinak si myslím, že mám výhodu, že jsem z Bavorska, kde mají lidé k Čechům charakterově blíž než třeba severští Němci. Mou předností je, že můžu se zaměstnanci mluvit, protože umím česky. Vím, že kdybych neovládal jazyk, tak tu nejsem. Měl jsem nabídku vytvořit velkou firmu v Tunisku, ale odmítl jsem ji, protože neumím francouzsky a jejich kultura neodpovídá mým představám o životě. Dokázat se dorozumět s lidmi a být součástí všedního života je základ, bez toho by to nešlo.

 

Čeho si na českých pracovnících ceníte?

Schopnosti si poradit. Když se v Polsku rozbil stroj, zaměstnanci čekali do té doby, než jsem přišel a danou situaci řešil. Čech improvizuje, stroj opraví a jede se dál.

 

Bylo něco, co vás při řízení firmy v Čechách nepříjemně překvapilo?

Když jsme hledali v okolí pozemky pro nové sídlo, tak mě udivilo, na jaký nezájem jsme narazili u starostů měst a obcí. V Německu by byli starostové rádi za každou firmu, která by přišla s takovýmto návrhem. Tady mi připadá, že to tak není. Chybí tu průmyslové zóny a pozemky, kde bychom mohli postavit novou halu. Když už jsme našli místo v nedalekých Lánech, tak nám zase nebylo povoleno postavit větší budovu než 7 metrů. Po dlouhém hledání a několika nezdařilých vyjednávání jsme našli místo v Novém Strašecí. Přitom do toho místa nepřivedeme pouze nové pracovní příležitosti, ale snažíme se zapojit i do místního dění. Například v Tuchlovicích sponzorujeme fotbalový klub AFK Tuchlovice a místní mateřskou školku.

 Foto 2

Iveta Kratochvílová personalista

Mobil 727 / 841499

I.Kratochvilova@mueller-technik.cz

 

Společnost Müller-Technik CZ s.r.o byla založena v roce 2006 v Tuchlovicích na Kladensku. Hlavní sídlo má v německém Steinfeldu. Její činností je výroba technických dílů pro automobilový průmysl. Výrobnu v Tuchlovicích vede od roku 2017 Michael Sitzberger.

Pochází z Frauenau je mu 53 let. Před tím působil 4 roky jako ředitel v Novém Městě pod Smrkem. Také postavil novou firmu v Polsku, kde byl ředitelem, působil též jako poradce pro firmy jako Schaeffler nebo Carl Zeiss.

Autor: Komerční sdělení

8.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotní sestřička (až 35.000 Kč) 35 000 Kč

Moderní zubní klinika v Praze 6 rozšiřuje svůj kolektiv a přijmeme tak novou posilu - šikovnou zdravotní sestřičku/zubní instrumentářku na HPP

Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 12 500 Kč

Výrobci a zpracovatelé potravin a příbuzní pracovníci Výrobci a zpracovatelé potravin a příbuzní pracovníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Požadujeme: trestní bezúhonnost, , Nutný telefonický nebo e-mail kontakt předem!. Pracoviště: Arebuc spol. s r.o. - pracoviště h. cerekev, 394 03 Horní Cerekev. Informace: Vasyl Dzyabko, +420 775 050 198.

Gastronomie - Výdejce jídel 22 000 Kč

Hledáme zaměstnance na HPP do moderní samoobslužnou restaurace (pracoviště na Praze 2 v areálu nemocnice na Karlově náměstí). Náplň práce: nakládání a přeprava jídel, výdej jídel přes pult. Pracovní doba: Po-Pá 6.00-14.30 h.

Gastronomie - Kuchař - hotovkář 30 000 Kč

Jídelna Pohotovka ve Stodůlkách příjme do svého týmu kuchaře hotovkáře. Požadujeme zkušenosti s českou klasikou, smysl pro organizaci práce, chuť pracovat v prostředí hojně navštěvovaném zákazníky. Nabízíme 2.000 Kč/směnu, pracovní systém týden/týden, dobrou pracovní partu, přímí kontakt se zákazníkem. Více info na tel. viz kontakt níže


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Alexandre Benalla
5 5

Macronův poradce zbil demonstranta. Skončil ve vazbě, prezident ho vyhodil

František Ringo Čech před svými obrazy
7 8

Obscénní, deviantní, kýčovitá. Slováci žádají zrušení výstavy Ringo Čecha

AKTUALIZOVÁNO

V Německu muž pobodal cestující v autobuse. Byl to masakr, líčil svědek

Útočník v autobuse v severoněmeckém Lübecku pobodal čtrnáct lidí, z toho dva vážně. Podle portálu Lübecker Nachrichten byl útočníkem 35letý německý občan původem z Íránu, který po útoku v autobuse zanechal batoh, z něhož vycházel kouř.

Zpěvačka Eva Pilarová měla vážný úraz. Musela ihned na operaci

Trojnásobná vítězka ankety Zlatý slavík Eva Pilarová je v nemocnici. Po vážném úrazu musela být dokonce osmasedmdesátiletá zpěvačka neodkladně ve Střešovicích operována. O jejím úrazu informoval na svém facebooku Pivovar Ústí nad Orlicí – Hylváty, kde měla vystupovat.

Špionáž? Rusko se obává úniku informací o nadzvukových střelách

/VIDEO/ Ruská Federální služba bezpečnosti (FSB) provedla na základě podezření z úniku tajných informací o nadzvukových střelách razii v zařízení vesmírného výzkumu. Na vině mají být západní špioni. Informovala o tom britská BBC.

Kavárník postavil na náměstí záchodovou mísu. Nejsme veřejné záchody, říká

Provozní liberecké kavárny Porta umístil na náměstí záchodovou mísu. Vadí mu lidé, kteří do jeho podniku chodí pouze na záchod.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT