Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firma Müller-Technik se rozrůstá

Součástky do BMW, Audi, Mercedesu a dalších luxusních vozidel pochází z výrobny Müller-Technik, která má sídlo v malé obci Tuchlovice na Kladensku. Denně se tu vyrobí přibližně 15 000 součástek do automobilů. Firma zaměstnává více než 130 lidí. Příští rok plánuje vedení společnosti přesídlit do Nového Strašecí a přijmout nové pracovníky.

8.1.2018
SDÍLEJ:

Ředitel společnosti Michael Sitzberger.Foto: Müller-Technik CZ s.r.o.

O jaké specialisty má firma v současnosti největší nouzi a v čem čeští zaměstnanci vynikají, prozradil v rozhovoru pro Deník ředitel společnosti Michael Sitzberger, který pochází z bavorského Frauenau, 15 km od Železné Rudy.

 

Proč jste se rozhodli firmu přemístit?

Stávající prostory v Tuchlovicích nám přestaly kapacitně vyhovovat. Potřebujeme především větší sklady. Na pozemku v Novém Strašení využijeme jednu už stojící budovu a během roku plánujeme postavit ještě novu výrobní a skladovou halu. Přemístění plánujeme do konce roku 2019.

 

Chystáte nabírat i nové zaměstnance?

Ano, ale novou pracovní sílu poptáváme už nyní. Asi jako každá firma, tak i my narážíme na to, že kvalitní zaměstnanci se hledají těžce. Pro nás je priorita mít stálý tým lidí. Čím více máme těch, kteří pro nás pracují dlouhodobě, tím se zvyšuje i kvalita výrobků a samozřejmě se snižují náklady na školení. Od ledna do září jsme zaškolili asi 160 lidí, jak z řad lidí na stálé pozice, tak i pracovníků od agentury. Bylo to tedy velmi složité. Myslím, že až v poslední době jsme byli v hledání úspěšní a podařilo se nám tým zaměstnanců ustálit. V současnosti hledáme například i operátora výroby, nástrojáře a pracovníky logistiky.

 Foto 1

Kolik zaměstnanců plánujete do nové haly přibrat?

Předpokládám, že tak dvacet.

 

Z jakého oboru je o lidi největší nouze?

O kvalitní nástrojáře. Rádi bychom přijímali i čerstvé absolventy ze škol. Doufám, že v tomto nám v budoucnu pomůže bližší spolupráce s odbornými školami z okolí. Každého zaměstnance školíme u nás, předchozí zkušenosti od něj nevyžadujeme. Důležité pro nás je, aby byl pečlivý, manuálně zručný a zodpovědný.

 

Je náročné uspět v konkurenci na trhu práce, například vedle Amazonu, který je znám svou štědrostí k zaměstnancům?

Mzdy v Česku stoupají a děje se tak i u nás. Našim zaměstnancům jsme zvedli mzdy až o 30 procent. Amazon pro nás není konkurence. Vidím, že v celku nabízíme lepší podmínky, tamější podmínky nejsou ideální. U nás člověk ví, kolik bude mít na výplatní pásce – dáváme 80 procent fixní plat a 20 procent prémie, které zaměstnanec dostane standardně. Kvalitního pracovníka si rádi zaplatíme. Průměrně investujeme ročně milion EUR na nová zařízení a školení zaměstnanců.

 

Jaké jsou pro vás hlavní úkoly pro rok 2018?

Získání certifikace. Dosavadní normu ISO TS 16949, nahradí norma IATF, která je pro výrobu automobilových součástek nezbytná. Od února zapojíme nový lis, jehož cena je přibližně 18 milionů. Tímto zavedeme i novou technologii do podniku, na kterou už teď připravujeme seřizovače. Od podzimu už nás budou plně zaměstnávat práce na nové hale.

 

Mluvíte velmi dobře česky. Kde jste učil jazyk?

Jako voják jsem pracoval 9 let u armády na hranicích Německa a Česka. Česky jsme se učili v německém institutu v Kolíně nad Rýnem. Od Čechů jsem se učil česky, my je zase učili německy. Jak padly hranice, rozhodl jsem se jít pracovat ještě s kamarádem do Čech. Začínali jsme v Domažlicích s montážní činností.

 

 Takže jste si zkusil práci takříkajíc od píky?

Ano, pracoval jsem tam asi sedm let. Pak jsem odešel do Dvora Králové, kde jsem dělal vánoční ozdoby pro německého zákazníka. To byla také manuální činnost. Zjistil jsem, že systémově je jedno, co vyrobíte, princip je pořád stejný. Někdo něco vyrábí, jiný kontroluje kvalitu, další se stará o dopravu. Důležitá je spokojenost zákazníka, aby výrobek dostal včas a v kvalitním provedení. Vyrábět vánoční ozdoby mě bavilo – měl jsem celý rok Vánoce. Pak ale přišel atentát 11. září v New Yorku. Američané zrušili všechny objednávky a firma po krachu německého zákazníka skončila. Manuální práci už jsem dál dělat nechtěl, chvíli jsem pracoval jako poradce v Trutnově, poté jsem byl generálním ředitelem jedné společnosti v Plzni pro kabelovou konfekci a pak jsem se vrátil do Německa, kde už jsem pracoval na řídících pozicích. Vždy ve spojení s výrobním závodem v Česku, Slovensku, Polsku nebo Bělorusku. Postupně po dalších pracovních zkušenostech mě kroky zavedly až do Tuchlovic.

 

Co bylo na začátku ve společnosti Müller-Technik nejtěžší? Musel jste něco zásadního měnit?

Když jsem v srpnu 2016 přišel do firmy, chyběla tu strukturovaná organizace práce. Bylo to způsobeno rychlým nárůstem společnosti a nedostatkem času se přizpůsobit a lidé nebyli zvyklí nést odpovědnost. Hodně jsme v tomto směru pokročili, ale ještě nás čeká dlouhá cesta. Chceme, aby jednotlivé úseky fungovaly samostatně, měly svůj tým lidí a určitý budget, se kterým by vedoucí pracovníci zacházeli podle své potřeby. Věřím, že se nám takový systém v příštím roce podaří zrealizovat.

 Foto 3

Proč chcete zavést osmihodinové směny?

Nevýhodou dlouhých směn je, že ti lidé nejsou v případě potřeby na dosah. Kdyby pracovali na tři směny, tak tráví víc času ve firmě, mohou se školit a já se s nimi častěji uvidím. Také je jasné, že udržet koncentraci po 12 hodin je mnohem těžší než po dobu 8 hodin. Co se ukázalo jako velký problém a nakonec se to nepodařilo, byl přechod z dvanáctihodinových směn na osmihodinový. To se lidem nelíbilo, zvykli si celé dny nebo noci pracovat a pak mít další dny volno. Vzhledem k tomu, že kvalita a ostatní firemní ukazatele neklesají, můžeme nadále zůstat u tohoto směnového systému.

 

V čem se čeští zaměstnanci liší od těch německých?

Řekl bych, že Češi více oddělují pracovní život od toho osobního. Udělají si svou práci a pak chtějí mít čas na zahradu a na svůj soukromý život. To je v Německu jiné. Jinak si myslím, že mám výhodu, že jsem z Bavorska, kde mají lidé k Čechům charakterově blíž než třeba severští Němci. Mou předností je, že můžu se zaměstnanci mluvit, protože umím česky. Vím, že kdybych neovládal jazyk, tak tu nejsem. Měl jsem nabídku vytvořit velkou firmu v Tunisku, ale odmítl jsem ji, protože neumím francouzsky a jejich kultura neodpovídá mým představám o životě. Dokázat se dorozumět s lidmi a být součástí všedního života je základ, bez toho by to nešlo.

 

Čeho si na českých pracovnících ceníte?

Schopnosti si poradit. Když se v Polsku rozbil stroj, zaměstnanci čekali do té doby, než jsem přišel a danou situaci řešil. Čech improvizuje, stroj opraví a jede se dál.

 

Bylo něco, co vás při řízení firmy v Čechách nepříjemně překvapilo?

Když jsme hledali v okolí pozemky pro nové sídlo, tak mě udivilo, na jaký nezájem jsme narazili u starostů měst a obcí. V Německu by byli starostové rádi za každou firmu, která by přišla s takovýmto návrhem. Tady mi připadá, že to tak není. Chybí tu průmyslové zóny a pozemky, kde bychom mohli postavit novou halu. Když už jsme našli místo v nedalekých Lánech, tak nám zase nebylo povoleno postavit větší budovu než 7 metrů. Po dlouhém hledání a několika nezdařilých vyjednávání jsme našli místo v Novém Strašecí. Přitom do toho místa nepřivedeme pouze nové pracovní příležitosti, ale snažíme se zapojit i do místního dění. Například v Tuchlovicích sponzorujeme fotbalový klub AFK Tuchlovice a místní mateřskou školku.

 Foto 2

Iveta Kratochvílová personalista

Mobil 727 / 841499

I.Kratochvilova@mueller-technik.cz

 

Společnost Müller-Technik CZ s.r.o byla založena v roce 2006 v Tuchlovicích na Kladensku. Hlavní sídlo má v německém Steinfeldu. Její činností je výroba technických dílů pro automobilový průmysl. Výrobnu v Tuchlovicích vede od roku 2017 Michael Sitzberger.

Pochází z Frauenau je mu 53 let. Před tím působil 4 roky jako ředitel v Novém Městě pod Smrkem. Také postavil novou firmu v Polsku, kde byl ředitelem, působil též jako poradce pro firmy jako Schaeffler nebo Carl Zeiss.

Autor: Komerční sdělení

8.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 18 000 Kč

Zámečníci strojů Obsluha CNC pilovrtného centra. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít:, - vyučení ve strojírenském oboru, - znalost čtení výkresů, - praxe vítaná, ale není podmínkou, - ochota a zájem pracovat, , Co Vám můžeme nabídnout:, - zázemí prosperující společnosti, - jistotu trvalého zaměstnání, - odpovídající finanční ohodnocení, - pracovní poměr na dobu neurčitou, - stravenky v hodnotě 80 Kč, - 5 týdnů dovolené. Pracoviště: S.o.k. stavební, s.r.o., Hrotovická-Průmyslová Zóna, č.p. 162, 674 01 Třebíč 1. Informace: Soňa Valerianová, +420 568 838 829.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 100 Kč

Zámečníci strojů Zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z: 24.4.2018 Praxe v oboru vítána, Zaměstnanecké výhody: dotované stravování, zvýhodněné tarify volání i pro rodinné příslušníky, 2x ročně mimořádné prémie, dotované nápoje, zázemí stabilní společnosti, příplatky za odpolední směny, Kontakt: Ing. Jaromír Kuncek, mistr výroby, telefonicky v pracovní dny v době od 6:00 do 14:00 hodin na č.: 736 670 091, písemně na e-mail: kuncek.jr@pamet.cz. Pracoviště: Pamet, spol. s r.o., Komenského, č.p. 231, 742 01 Suchdol nad Odrou. Informace: Jaromír Kuncek, +420 736 670 091.

Zdravotnictví - Zdravotní sestra 24 000 Kč

Jsme domov se zvláštním režimem pro seniory s různými typy stařeckých demencí. Hledáme zdravotní sestru - ideálně se zkušenostmi s geriatrickými či psychiatrickými pacienty (možno i na zkrácený úvazek). Směny: 12hodinnové pouze denní (+ víkendy, svátky).

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 19 000 Kč

Zahradníci floristé a květináři Florista/ka, aranžér/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z.: 27.9.2017. a: 24.4.2018, Požadujeme samostatné floristy/ky. Vyučení ani praxe není podmínkou, spíše výhodou. Sami si uchazeče zaškolíme, pokud bude zaškolení probíhat v jiném městě, zajistíme a uhradíme ubytování. Je důležité, aby nový uchazeč měl cit pro baru, byl kreativní s estetickým vnímáním. Požadujeme základní znalost práce na PC (odeslat a přijmout email, vyplnit tabulku aj.). Zasílejte prosím strukturované životopisy na níže uvedený e-mail., , Mzda je přepočítaná dle skutečné tržby prodejny a z toho zaměstnanci ještě k uvedené mzdě dostávají procenta. Významné prémie dostávají zaměstnanci také, pokud splní limit odpisů zboží.Výsledná mzda je maximálně motivační a bez finančního stropu. Mzdy zaměstnanců se pohybují mezi 16 a 20 tisíci korun v čistém. Nabízíme věrnostní prémie, příspěvek na jízdné, sleva na veškerý sortiment zboží v neomezeném množství, příspěvek na rekreaci., , První kontakt prosím emailem: florcentrum@florcentrum.cz zaslat životopis nebo na tel.: 736 473 456, od 7:00-15:00 v pracovní dny.. Pracoviště: Florcentrum foltýnová s.r.o. - pracoviště tesco kopřivnice, Nádražní, č.p. 228, 742 21 Kopřivnice. Informace: Marcela Foltýnová, +420 736 473 456.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Valachová
6 14

Exministryně Valachová: Školky by mohly přijímat starší dvouleté děti

Lidé protestovali 25. dubna na Libeňském mostě v Praze proti jeho zbourání.
3 10

Dolínku, nesahej na most. Proti zbourání unikátu protestovaly stovky lidí

Poslanci pošlou do lesů na sever Moravy inspekci. Stav je katastrofální

Poslanci z podvýboru pro ochranu přírody a krajiny se na dnešním jednání shodli na tom, že požádají Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) o zprávu ke stavu lesů na severu Moravy. Zajímají se také o to, jak v této kůrovcové lokalitě hospodařily Lesy ČR od roku 2015. Oznámila to členka podvýboru a předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti).

Dráždivý rozhovor s estébákem, trest pro Madsena a pivo na kole: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Evropské děti se už k WhatsApp nedostanou, Facebook ji zpřístupní až od 16 let

Aplikace pro online zasílání zpráv WhatsApp Messenger, která je dceřinou společností Facebooku, bude v Evropské unii dostupná jen lidem starším 16 let, mladším bude používání jejích služeb zakázáno. Tento posun je reakcí na nová evropská pravidla ochrany osobních údajů (GDPR), která vstoupí v platnost 25. května.

Německé hudební ceny Echo končí. Kvůli antisemitskému skandálu

Německý hudební průmysl skoncuje s hudebními cenami Echo. K tomuto kroku se rozhodl po letošním ročníku, v němž kategorii hip-hop vyhrálo album s antisemitiskými texty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT