Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NE/ODPOVĚDNÝ ÚŘEDNÍK

Lidé denně přicházejí do styku s úředníky, kteří vykonávají své pravomoci napříč všemi státem zřízenými úřady a při své činnosti a výkonu svých pravomocí více či méně zasahují do života lidí i firem, a mnohdy ovlivňují jejich osudy.

11.10.2017
SDÍLEJ:

JUDr. Alfréd ŠrámekFoto: ilustrační foto

Je věcí pohledu každého člověka nebo firmy, zda postup daného úředníka nebo úřadu byl tzv. po právu, tedy zákonný, nebo ne. Při konfrontaci s úřadem obvykle věc končí na, opět, stole jiného úředníka u nadřízeného úřadu. Většina lidí nebo firem se však již po rozhodnutí odvolacího úřadu (které je v jejich neprospěch) neobrací na soudy, aby přezkoumávaly postup úředníků a úřadů, a to ať již z důvodu, že svou věc potřebují vyřešit časově efektivně (protože jsou si vědomi, že délka rozhodovací činnosti soudů je v řádech obvykle mnoha let, a oni chtějí např. stavět nebo převádět nemovitost, a nemohou si dovolit čekat na soudní rozhodnutí tři čtyři roky) nebo nechtějí nebo nemohou (např. z ekonomických důvodů) využít služeb advokáta, který by jejich správní žalobu na konkrétní úřad podal nebo prostě nemají sílu přetlačovat se se státem a jeho úřady a úředníky, a jednoduše chtějí obyčejně žít nebo podnikat. Potud tedy může konkrétní úředník, který negativně ovlivnil Váš život, klidně spát.

Jen omezený počet lidí nebo firem se na soudy přece jen obrací s žalobami v tzv. správním soudnictví. Tyto soudy (jedná se o krajské soudy) provádějí tzv. plnohodnotný přezkum konkrétního žalobou napadeného správního rozhodnutí. Jejich postup je v zásadě takový, že na základě podané žaloby k soudnímu spisu připojí celý spis úřadu, které věc občana nebo firmy řešil, a posoudí, zda úřad postupoval v souladu se zákonem, či nikoliv. Pokud krajský soud žalobě po zhruba dvou letech vyhoví, pak rozsudkem úředníkovo nezákonné rozhodnutí zruší a uloží danému úřadu, aby ve věci rozhodnul znova, a to podle právního názoru, který sám soud v rozsudku specifikoval. I v tomto případě ale může konkrétní úředník, který nezákonné rozhodnutí vydal, a i ten, který na úrovni odvolacího orgánu jeho nezákonné rozhodnutí posvětil, klidně spát, protože úřady mohou proti soudnímu rozhodnutí podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně, a u krajských soudů poražené úřady tuto právní možnost až na výjimky využívají a kasační stížnosti podávají.

Nejvyšší správní soud pak v takovém případě posuzuje, zda krajský soud rozhodl správně nebo nikoliv, a pokud vyhodnotí, že krajský soud vydal rozhodnutí zákonné, tak kasační stížnost úřadu obvykle do jednoho roku od podání kasační stížnosti jako nedůvodnou zamítne. Pro občana nebo firmu to znamená, že po třech letech peripetií před soudy přece jen nad úřadem zvítězili, kdy bylo bez dalšího prokázáno, že konkrétní úřad a jeho rozhodující úředník postupoval nezákonně. Co na to onen úředník? Stále může klidně spát, protože pokud je ve správním soudnictví již konečně postaveno na jisto, že úřad postupoval nezákonně, tak daný úřad pro unaveného občana nebo firmu vydá rozhodnutí nové, které obvykle respektuje právní názory soudů (slovo „obvykle“ jsem použil proto, že tvořivost našich úřadů je bezbřehá a stává se, že úředníci, přestože jsou vázáni právním názorem soudů, vymyslí „svůj“ nový právní názor, kterým odůvodní své nové a opět nezákonné rozhodnutí, a rozsudky soudů tak nerespektují).

Výsledek tedy je, že držíte v ruce zhruba po třech čtyřech letech nové rozhodnutí úřadu, které je již zákonné a bylo Vám vyhověno. Nyní nastává ta zajímavější část příběhu jak pro občana nebo firmu, tak pro úředníka, který kdysi nezákonné rozhodnutí, které ovlivnilo Váš život, vydal. Zajímavost příběhu tkví v tom, že se začnete ptát, co se škodou, která Vám případě byla nezákonným rozhodnutím stále ještě klidně spícího úředníka způsobena. Postup je v tomto případě opět upraven zákonem a velí požádat konkrétnímu úředníku a jeho úřadu nadřízené ministerstvo, aby Vám škodu nahradilo. Ministerstvo má na své rozhodnutí lhůtu půl roku, a pokud v této lhůtě škodu nenahradí, musí poškozený občan nebo firma podat na stát, tedy Českou republiku, žalobu a škody se domáhat soudně. A občan nebo firma je tedy opět u soudu, tentokrát s požadavkem na náhradu škody, kterou kdysi dávno jeden konkrétní úředník způsobil. Pokud bude škoda jednoznačná, tak je předpoklad, že na státu poškozený občan nebo firma svou škodu vysoudí v lepším případě do dvou tří let.

Od nezákonného rozhodnutí úředníka tedy uplynulo zhruba sedm osm let, Vy máte v ruce dokonce pravomocný rozsudek o tom, že Vám musí stát na náhradě škody zaplatit konkrétní finanční prostředky a Vaše v době úředníkova nezákonného rozhodnutí počaté dítě chodí již do druhé třídy základní školy. A co na to vše náš úředník nyní? Nic! Stále klidně spí, protože škodu (která může mnohdy dosahovat řádů desítek milionů korun), kterou Vám on kdysi velmi dávno způsobil svým nezákonným rozhodnutím a kterou Vám stát již konečně zaplatil, on státu musí uhradit pouze do výše 4,5násobku svého platu. I 4,5násobek úředníkova platu je pro běžného člověka citelný zásah do osobního rozpočtu, ale náš úředník stále klidně spí a nebojí se ani o onen 4,5násobek svého platu, protože stát má pouze možnost, nikoliv však již povinnost škodu, kterou Vám za úředníka zaplatil, na tomto úředníkovi vymáhat. A tak stát, tedy opět jiný úředník, takovouto škodu na našem úředníkovi nevymáhá.

A co dělá za této situace náš úředník? Nejenže klidné spí a nic nemusí státu zaplatit, ale je stále úředníkem na úřadě, kde kdysi vydal nezákonné rozhodnutí, kvůli němuž jste se museli sedm let soudit, dokonce na tomto úřadě za ty roky povýšil a stále dokola vydává řady nezákonných rozhodnutí, za které nenese de facto žádnou odpovědnost.

Výše popsaná praxe není ojedinělá a už vůbec není správná. Můžeme se pouze ptát, co s ní a co s těmi stále klidně spícími úředníky…

 

Alfréd Šrámek

Autor je advokátem Advokátní kanceláře PONCZA l ŠRÁMEK a právním zástupcem mediálně známé společnosti FAU s.r.o., na kterou „zaklekla“ finanční a celní správa.

Autor: Komerční sdělení

11.10.2017
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 150 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK, SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁSTUP MOŽNÝ IHNED, Místo výkonu práce: Vraclav č.p. 188, 565 42 Vraclav, Náplň práce:, - sváření v kovovýrobě - výroba kov. nábytku a doplňků, - jedná se o rozmanitou práci, nikoliv o pásovou výrobu, Požadujeme:, - praxe v oboru výhodou, - svář. průkaz CO2, Kontakt: telefonicky 8 - 18 hodin nebo e-mailem. Pracoviště: Iron - art, s.r.o., 565 42 Vraclav. Informace: Jan Bartoš, +420 724 976 007.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 30 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 21.3.2018 Požadavky: svařování - platný svářečský průkaz (není podmínkou), práce na dílně, bezúhonnost, spolehlivost, flexibilita. Možnost prodloužení pracovního poměru., Kontakt: životopis zaslat na email: alena@honzek.cz, Kontaktní osoba Alena Galková. Pracoviště: Brodesal s.r.o. pracoviště k nemocnici 63, K Nemocnici, č.p. 2205, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Kontakt:, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník - obráběč kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Schůzku předem domluvit na tel. 272 773 339 nebo 602 254 017 nebo na e-mailu info@barrisol.cz., , Požadavky: Svářečské zkoušky, , Konkrétní pracoviště je v Klíčanech, Praha - východ. Pracoviště: C u b i s metal, spol. s r.o. - klíčany, U expertu, č.p. 131, 250 69 Vodochody. Informace: Jose Soriano, +420 602 254 017.

Doprava a logistika - Strojník na smykový nakladač, UNC 25 000 Kč

Hledáme šikovného strojníka na UNC Locust 753/903. Jedná se o stálou práci na stavbách po Praze, žádná dřina, pohodová práce. Plat minimálně 25.000 Kč čistého, v případě výkonů více.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
4

Nenávist kvůli dětskému obrázku. Kreslený černoch rozlítil příbuzného školáka

 Peter Pellegrini a Andrej Kiska

Kiska jmenoval Pellegriniho premiérem Slovenska

Dětí umírá méně a méně. Smutná čísla klesla za dvě desetiletí na třetinu

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Větším zabijákem než rakovina jsou nehody. Ročně kvůli nemocem a úrazům skoná šest stovek dětí a teenagerů.

Kauza Oleo Chemical nekončí. Soud se musí opět zabývat rolí Rittiga

Rolí lobbisty Ivo Rittiga v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical se bude muset znovu zabývat pražský městský soud. Dnes o tom rozhodl Vrchní soud v Praze, když zrušil část rozsudku, která lobbistu loni osvobodila. Odvolací senát zároveň pravomocně potvrdil, že bývalí majitelé firmy Michal Urbánek a Kamil Jirounek a také Rittigův obchodní partner Peter Kmeť půjdou do vězení, a to každý na tři roky.

Zhasínáme. Vláda řeší světelné znečištění oblohy

Evropu stále více zasahuje světelné znečištění. Ani Česko není výjimkou. Způsobuje je mnoho umělých zdrojů světla, což potvrzují vědci a jejich měření. Mnoho lidí proto trpí nedostatkem spánku, snižuje se tak kvalita jejich života. Zlepšení by měla přinést opatření, která včera schválila vláda v demisi.

Putin zneužije šampionát ve fotbale jako Hitler olympiádu, obává se Johnson

Ruský prezident Vladimir Putin zneužije světový šampionát ve fotbale, který se uskuteční letos v létě, k propagandě podobně jako to udělal Adolf Hitler v roce 1936 s olympiádou. Oznámil to včera britský ministr zahraničí Boris Johnson. Podle něj byl útok na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala před ruskými prezidentskými volbami dokonale načasovaný.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT