Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Již potřetí mohou lidé hlasovat o vylepšeních Jihu, která si sami navrhnou

Unikátní projekt takzvaného participativního rozpočtu, se kterým v Ostravě jako první přišla právě naše radnice Ostrava-Jih, míří do třetího ročníku.

17.5.2018
SDÍLEJ:

Místostarostka Ostravy-Jih Hana TichánkováFoto: Anna Šolcová

Na realizaci projektů, které lidé sami ke zlepšení života v našem městském obvodu vymyslí, vyčlenila radnice opět 7 milionů korun. V říjnu pak budou mít občané Jihu 14 dní na to, aby dali hlas těm projektům, které se jim líbí nejvíce – ty nejúspěšnější pak radnice uvede co nejrychleji do života.

Jih patřil mezi průkopníky

Ostrava-Jih byla souběžně s Prahou prvním místem, kde dostali lidé možnost navrhovat projekty v rámci participativního rozpočtu.

„Hned v prvním ročníku jsme měli o několik desítek projektů více než Praha, to nás opravdu zaskočilo a příjemně překvapilo,“ říká místostarostka Hana Tichánková. „Jsem šťastná, že si tolik lidí na Jihu řeklo, že má smysl věci okolo sebe měnit k lepšímu a že to je v rukou každého z nás. Participativní rozpočet patří k hlavním důvodům, proč jsem aktivně vstoupila do politiky, je to moje dítě. Když jsme sestavovali kandidátku pro komunální voleby, slíbili mi kolegové, že jakmile uspějeme, pak participativní rozpočet prosadíme,“ vzpomíná místostarostka, která stála u zrodu projektu participativního rozpočtu v rámci České republiky a podílela se na tvorbě zásad fungování.

Obvod Ostrava-Jih coby průkopník v mnohém pomáhá i ostatním obvodům, které také chtějí participativní rozpočet zavést. Hana Tichánková byla také jednou z přednášejících na březnové mezinárodní konferenci Propojené město, věnované nejnovějším trendům na poli participace. Zúčastnilo se jí více než 200 zástupců ze 40 českých měst a městských částí, developerů, zástupců businessu i neziskových organizací.

Tichánková: Museli jsme se mnohé učit

„I my se museli při zavádění participativního rozpočtu mnohé učit. Začínali jsme s rozčleněním obvodu na čtyři části. Vzhledem k charakteru některých projektů nyní máme jeden celek s tím, že vždy budeme realizovat první projekt v každé ze čtyř městských částí. Další projekty se budou realizovat dle získaného počtu hlasů, bez ohledu na umístění, a to do vyčerpání částky 7 milionů korun,“ popisuje Tichánková.

Letošní novinkou je také zapojení žáků základních škol. Ti si ještě na konci tohoto pololetí budou moci vyzkoušet participativní rozpočtování přímo v prostředí své školy. Finanční prostředky pro realizaci participativního rozpočtu ve školách uvolní radnice.

V minulém ročníku obyvatelé Jihu rozhodli o 20 vítězných projektech. Do hlasování se zapojilo 3964 obyvatel a díky nim bude upraven veřejný prostor, vybudovány hrací zóny a sportoviště, proběhnou sociální projekty, opraví se památkový objekt a zvýší se bezpečnost na silnici.

Ne všechny projekty se líbí všem – radnici oslovili lidé s peticí, kteří usilují o zrušení jednoho z projektů. „Vysvětlila jsem jim, že jde o občanský projekt zcela v souladu s pravidly participativního rozpočtu, takže jej nemůžeme vyřadit. Ale mohou jít a čtyřmi kladnými hlasy podpořit jiné projekty a dvěma zápornými hlasovat proti tomu, co se jim nelíbí,“ doplňuje Hana Tichánková.

Autor: Komerční sdělení

17.5.2018
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prezident Miloš Zeman
21 5

Kauza Peroutka? Byla chyba citovat článek, který nelze nalézt, řekl Zeman

Bronzová situla - vědro z Kladiny u Sezemic stále prochází péčí restaurátorů. Nádoba přisla na východ Čech před 3000 lety. Jak a proč se nyní snaží zjistit mezinárodní tým archeologů.
3

Unikátní archeologický nález z Pardubicka dramaticky přepisuje dějiny Evropy

Z Hillaryho výšvihu na Mount Everestu zbyl jen svah, tvrdí horolezci

Namísto legendárního skalního výstupku zvaného Hillaryho výšvih, který se nacházel těsně pod vrcholem Mount Everestu, zůstal jen pozvolný sněhový svah. Z donedávna dvanáctimetrové svislé skalní stěny se totiž utrhl asi pětimetrový kus, který se zřítil do propasti. Potvrdili to horolezci, kteří se z nejvyšší hory světa nedávno vrátili.

Ukrajinská policie zasahovala ve 35 fotbalových týmech. Kvůli uplácení zápasů

Ukrajinská policie podnikla rozsáhlou razii ve 35 fotbalových klubech, které jsou na vrcholu ukrajinské ligy. Kriminalisté odhalili 57 případů podplácení, zapleteno do nich bylo na 328 lidí z pěti organizovaných kriminálních skupin. Policie zatím zatkla jednoho rozhodčího.

České zkušebny s umělými klouby nešvindlovaly, popírá zjištění EU Jakub Král

/ROZHOVOR/ Umělé klouby, které vpustily na trh dvě české zkušebny, nemusí být bezpečné pro pacienty. Tvrdí to alespoň Evropská komise. Zkušebny podle ní opakovaně propadly v auditech a měly by se zavřít. České úřady navíc podle Evropské komise o chybách léta věděly, ale nezasáhly. Co na to říká Jakub Král - bývalý poradce ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a současně právník, který se auditů ve zkušebnách v průběhu několika let účastnil jako národní legislativní expert? 

Před 73 lety zemřel Heinrich Himmler, nejurputnější propagátor čisté Třetí říše

Ačkoli spáchal jedny z nejhorších zločinů v dějinách lidstva, spravedlivý proces nikdy nepodstoupil. Řeč je o Heinrichu Himmlerovi, bývalém vedoucím gestapa a organizátorovi hromadného vyvražďování nejen židovského obyvatelstva. Právě dnes uplynulo 73. výročí jeho smrti v německém Lüneburgu. Život si vzal sám, pohřben je neznámo kde.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT