Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smíšené fondy spravují 157 miliard korun. Jsou v Česku nejoblíbenější

Investice do podílových fondů je v České republice stále rozšířenější způsob investování. To dokládají i čísla Asociace pro kapitálový trh. Podle ní měli ke konci roku 2016 Češi v podílových fondech celkem 432 miliard korun. Za podobné peníze by se v Česku dala postavit necelá tisícovka kilometrů dálnice nebo vysokorychlostní železnice.

25.5.2017
SDÍLEJ:

Foto: Graf OVB, zdroj AKAT

Podle AKAT má v podílových fondech své úspory už každý sedmý Čech a celkem 1,25 milionu domácností. Objem majetku v tomto nástroji trvale roste. Loni přiteklo do fondů dalších třináct procent nových investic. Celkově jsme ale oproti západní Evropě pozadu. Zatímco u nás mají lidé v podílových fondech zhruba 10 až 15 procent svého majetku, západně od nás je to zhruba jedna třetina všech úspor domácností.

A které fondy jsou v Česku nejoblíbenější?

Na chvostu oblíbenosti se krčí fondy peněžního trhu. Pravděpodobně oprávněně, protože plní roli velkého bezpečí, ale nízkého nebo v posledních letech žádného výnosu. Proto zde mají Češi tak málo peněz.

Necelých dvacet miliard mají Češi zainvestováno do nemovitostních fondů. Ty zažily v posledním roce doslova renesanci, když do nich přiteklo 50 % všech nových investic. Lidé silně vnímají růst cen nemovitostí a to se projevilo i v zájmu o fondy, které právě do nich investují.

Ve fondech fondů mají naši krajané také zhruba dvacet miliard. Jedná se o produkty, které sdružují nejrůznější další fondy ve větší celek.

Speciální kategorií jsou strukturální fondy. Jedná se o investiční derivát (odvozeninu), kde se zisk nebo ztráta klienta počítá na základě předem stanoveného postupu (rovnice). Nejčastěji jsou pod strukturálními fondy schovány takzvané zajištěné fondy, které vám dovolují se podílet určitým procentem na zisku, ale zároveň chrání například 90 % vaší investice.

Druhou nejoblíbenější kategorií fondů jsou fondy dluhopisové. Jedná se o státní nebo korporátní dluhopisy, kde se dlužník zavazuje vyplatit věřiteli za půjčku bonus v podobě výnosu (kupónu). Jejich výnosnost by měla dlouhodobě překonávat inflaci. Ale není tomu tak samozřejmě vždy.

Fondy akciové spravují v ČR přes 80 miliard. Můžete se skrze ně podílet na růstu ekonomiky nebo určitého odvětví. Když kupujete akcii, stáváte se „spolumajitelem" firmy a ta se s vámi dělí o zisk. V případě akciových fondů pak investujete do desítek firem v rámci určité geografické polohy nebo jejich zaměření. Tyto fondy přinášejí svým investorům zisk v dobách dobrých, ale naopak ztráty v časech zlých nebo během krizí. Můžete v nich tak desítky procent vydělat, ale také o velkou část peněz přijít.

Nejoblíbenější formou fondu u nás jsou pak fondy smíšené, které mezi sebe ředí akcie a dluhopisy. Představují tak jakousi zlatou střední cestu mezi oběma typy fondů. Ve smíšených fondech mají Češi necelých 160 miliard korun.

Rozvrstvení investic u nás se za poslední roky výrazně mění a jde vstříc západnímu střihu. Do budoucna se dá ještě očekávat nárůst popularity u nemovitostních a akciových fondů. Přinášejí totiž investorům vyšší výnosy. Vybrat ten správný fond ale není vůbec jednoduché. Když investujete a nemáte dostatečné znalosti, není žádnou ostudou vzít si k sobě odborníka a nechat si poradit.

Autor: Oldřich Beránek, zemský ředitel, OVB Allfinanz, a.s.

Autor: Komerční sdělení

25.5.2017
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ruský prezident Vladimir Putin.
2 16

Sestřelení ruského letounu byl souběh nešťastných okolností, tvrdí Putin

Vteřiny dne 18. září 2018

Sestřelené ruské letadlo, úkrok ČSSD v diplomacii a bilionová cla: Vteřiny dne

Unikát Zoo Praha: přirozeně odchovala nejvíce mláďat zejozoba afrického na světě

Pražská zoologická zahrada letos dosáhla bilance 30 přirozeně odchovaných mláďat zejozoba afrického za osm chovatelských sezón. Tím se nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě. Nejstarší letošní mládě tohoto druhu narozené v pražské zoo 22. srpna už překonalo kritický věk a jeho sourozenci narození krátce po něm jej můžou následovat. Návštěvníci najdou tyto možná až bizarně vyhlížející ptáky se zvláštním tvarem zobáku v Ptačích mokřadech umístěných v dolní části zoo.

Stav polské justice se nezlepšil. Obavy Evropské komise vzrostly

Stav právního státu v Polsku se navzdory výtkám Bruselu nezlepšil. Evropská komise je proto připravena tlačit na Varšavu všemi možnými prostředky. Po zasedání zástupců vlád zemí EU to alespoň oznámil místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.  

Syrští sirotci? TOP 09 chce případ řešit ve Sněmovně. Komunisté i SPD jsou proti

TOP 09 navrhne ve středu Sněmovně přijmout usnesení, kde by vyzvala vládu k přijetí 50 sirotků z uprchlických táborů. Představitelé strany to oznámili na dnešní tiskové konferenci. Podle první místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by šlo o symbolické humanitární gesto. 

Mexické márnice praskají ve švech. Kamion s mrtvolami bezcílně putuje městem

Vzrůstající násilí v Mexiku přestaly zvládat místní márnice, jejichž kapacity jsou dlouhodobě vyčerpané. Kuriózně se s narůstajícím problémem vypořádaly úřady v Gaudalajaře, které nechaly přes sto mrtvol v chladírenském návěsu na okraji města. Zápach, který z vozu vycházel, vyvolal protesty místních obyvatel, píše britský list The Guardian.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT