Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pátrání po dětech zastavují hranice

Členské státy spojují své síly v problematice pátrání po pohřešovaných dětech. Komisi navzdory.

8.6.2017
SDÍLEJ:

Foto: Archiv TZ

Děti se vzhledem ke své důvěřivosti a bezbrannosti snadno stávají oběťmi nejrůznějších násilných trestných činů. Každý rok je tak v EU nahlášeno 250 000 případů pohřešovaných dětí. „Pokud je dítě uneseno cizím člověkem a nenajde se do 48 hodin, je v 70 % případů mrtvé. Zde statistiky hovoří nekompromisně," říká europoslanec Tomáš Zdechovský, který je autorem písemného prohlášení požadujícího zlepšení spolupráce zemí při pátrání po pohřešovaných dětech.

Jedinou pomocí jsou rychlé reakce. Ty ale nejsou vždy možné, protože 37,5 % Evropanů žije v pohraničních oblastech a pátrací akce se tak často zastaví právě na vnitřních hranicích. To následně velmi komplikuje hledání ztraceného dítěte," doplňuje Zdechovský. Návrh předkládal spolu s dalšími 18 europoslanci z celkem šesti frakcí. Písemné prohlášení následně podepsala velká většina poslanců (465 ze 751) ze všech 28 členských zemí a 9 poslaneckých frakcí.

Komise se k návrhu postavila odmítavě

Prohlášení bylo adresové Evropské komisi, která měla připravit sjednocující legislativu pro lepší přeshraniční sdílení informací a vymahatelnost práva. Komise se ale k návrhu postavila odmítavě. „Nejdůležitějším ve vyjádření Komise bylo patrně to, že stávající kanály jako například Schengenský informační systém (SIS), jsou dostačující. Proto není třeba dělat žádné větší změny," komentuje obsah odpovědi Zdechovský, kterého reakce velmi překvapila, protože prohlášení získalo mezi europoslanci jednu z nejvyšších podpor v historii.

Dosavadní stav přeshraniční spolupráce v této oblasti je prokazatelně neuspokojivý. Kdyby to bylo naopak, deklaraci vůbec nepíšeme," vysvětluje dále. Na druhou stranu je prý ale potřeba zdůraznit, že polovina členských států už se projektu spolupráce účastní i bez přispění Komise. „V současné době systém včasného varování podporuje polovina členských států a cílem samozřejmě je získat podporu i od těch zbývajících," uzavírá Zdechovský, který neztrácí naději, že Komisi ještě přesvědčí o potřebnosti spolupráce všech zemí, protože v dnešní době není problém za jeden den přejet celou Evropu a příklady z praxe dokládají, že se to skutečně stává.

Jitka Fialová

Text písemného prohlášení dostupný zde:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=WDECL&reference=P8-DCL-2016-0007&format=PDF&language=CS

Autor: Komerční sdělení

8.6.2017
SDÍLEJ:
Bydlení. Ilustrační foto.
7

V poslanecké skříni spí kostlivec. Bydlení pro chudé

Ilustrační foto
7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

Pánové, končíme! Lidé protestovali před Hradem proti Zemanovi a Babišovi

Nesouhlas s politikou prezidenta Miloše Zemana a a předsedy ANO Andreje Babiše byl hlavním tématem demonstrace s názvem "Pánové, končíme!", která se dnes večer konala před Pražským hradem. Její účastníci zpola zaplnili prostranství před arcibiskupským palácem.

Osobnosti píší papeži. Zastávají se ho před kritiky, kteří jej viní z kacířství

Několik desítek signatářů a stovky podporovatelů má otevřený dopis na podporu papeže Františka. Inicioval ho teolog, profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík. Reaguje na kritiku papeže od skupiny konzervativních katolíků. Obvinili ho z šíření kacířství za některá stanoviska týkající se manželství.

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení