Pamatujete si ještě na svoje začátky v pivovaru? Věřil jste, že v pivovaru zůstanete tolik let?
Začátky v pivovaru si pamatuji, protože člověk si samozřejmě vzpomíná na takové zásadní životní události jako je vstup do zaměstnání nebo v mém případě vstup do pivovarnického řemesla. Měl jsem to štěstí, že zdejší pivovarská chasa mě přijala dobře (směje se). Pivovarské řemeslo jsem chtěl dělat vždycky, jen jsem nevěděl, kde vlastně skončím. A v Litovli se mi moc líbilo, takže jsem doufal, že to bude právě tady. Povedlo se.

Pivovar měl za celou svou existenci pouze deset sládků, čím si to vysvětlujete?
Litovelský pivovar je velmi hezký a má silný genius loci. Velice dobře tady funguje vztah pivovaru a zaměstnanců. Celé to krásné místo, technologie a lidé vás tady pohltí. Není to místo, které by člověk snadno opouštěl.

Prý jste také degustátorem a piva hodnotíte. Jak se vlastně ochutnávání piv na soutěžích odehrává?
Degustace je striktně anonymní, nemáte šanci vědět, co pijete. Degustace probíhá na velkých soutěžích v několika kolech. Není to o tom, že se vám podaří připravit jeden vzorek a vyhrajete. Degustují především pivovarští odborníci z praxe i z vysokých škol či z výzkumného ústavu. Ve finále tak vaše pivo ohodnotí klidně přes dvacet lidí.

Jaké chutě či vlastnosti jsou tedy pro vás v pivu nejdůležitější?
U kategorie světlých piv, ať už se jedná o ležáky nebo piva výčepní, by pivo mělo být ve vůni velmi čisté a v chuti plné. Může obsahovat příjemné sladové a chmelové tóny. Například český ležák je specifický právě svou čistotou. Plná chuť a výrazná hořkost jsou důležitými atributy, které dělají litovelská piva žádanými.

Občas se mi stane, že si někde dám pivo, které se mi zdá těžké a člověku se po vypití jednoho do druhého vlastně nechce. Kde udělal dotyčný sládek chybu?
Je to těžká otázka. Pokud bude pivo přespříliš chmelené, nepřijde vám lahodné, vyrovnané a člověka nenabádá k dalšímu pití. Pivo má především lákat a zvát k dalšímu napití. A to je dobré laické kritérium, jak posuzovat kvalitu piva.

Litovelský pivovar mám v posledních letech spojený s četnými a dobrými speciály a také s ochucenými pivy. Třeba Černý citron oslovil i mnoho mých přátel, kteří pivo jinak nemusejí. Jak nové příchuti vymýšlíte?
U ochucených piv je to shoda poptávky na trhu a naší snahy nabídnou zákazníkům něco jiného. To byl případ právě Citronu. Jedná se o nápoj vybalancovaný, dostatečně plný, kvalitní, ale zároveň má v sobě i citrusovou složku, která mu dává zvláštní šmrnc a přitáhla i netradiční konzumenty. Každé nové pivo docela dlouho ladíme. Na začátku je nápad s prvními degustačními pokusy, právě pro takové případy tu máme minipivovar. A když vznikne nějaká chuť, o které jsme přesvědčení, že je zajímavá a degustačně v pořádku, tak ji začneme testovat. Vznik nového produktu je potom otázka několika měsíců až jednoho roku.

Nedávno jste bodovali v soutěži České pivo. Prozraďte, jaké cenné kovy jste si dovezli?
Dovezli jsme si jako nejúspěšnější pivovar z hlediska umístění v počtu medailí v ČR dvě zlata a jedno stříbro, takže krásný úspěch. Naše poctivá práce byla odměněna krásnou zlatou medailí za Litovel Premium, zlatou medailí za Litovel Moravan a stříbrem za tmavé Litovel Premium Dark. Soutěž České pivo je taková velká domácí meta. Za posledních deset let jsme v ní získali už 29 medailí, z toho 15 zlatých, což je číslo, které velmi těší a zavazuje.

Vysokých ocenění se dostává pivu Litovel Dark, kterému se daří i v zahraničí. Proč je podle vás tolik ceněné?
Je specifické například tím, že na jeho přípravu používáme čtyři druhy sladu. Je to pivo, které má svoje zákazníky a spokojené konzumenty nejenom u nás, ale pozitivní ohlasy přicházejí z celé Evropy. Důvodem je určitě vyrovnanost tohoto piva a plnost chutí – od sladové přes karamelovou až po tóny pra-žených sladů, které mají zajímavý dozvuk.

Dalším z piv, které pravidelně bodují na soutěžích, je ležák Premium. Jak byste jej charakterizoval?
Obecně jsou světlé ležáky brány pivovarskými odborníky a celou pivovarskou veřejností jako výstavní skříň tuzemských pivovarů. Mít výborný světlý ležák rovná se umět vařit pivo. Nám se u ležáku Litovel Premium podařilo dosáhnout vyrovnané chmelovosladové chuti a vůně s vynikajícím řízem. Pivo je plné, ale současně osvěžující a nabádá k dalšímu doušku. A právě takové pivo je skutečným klenotem.

Když se podívám na vaše webové stránky, zdůrazňujete důležitost tradičních postupů. Opravdu se za ta desetiletí způsob vaření piva nezměnil?
Ne, v zásadních otázkách určitě ne. V tomto směru sázka na konzervatismus a tradici není na škodu, u světlých piv především.

Docela nedávno jste si přivezli dvě medaile z Londýna. Která piva bodovala?
Bodovala tam právě piva Litovel Premium – světlý ležák a Litovel Premium Dark – tmavý ležák.

Je těžké uspět v zahraničí s tradičním českým pivem?
Je to velmi těžké. Máte mnoho konkurentů a degustátoři pocházejí ze všech koutů světa. Například se stane, že Angličan, který nejčastěji pije svrchně kvašená piva, degustuje kategorii českých ležáků. V tomto směru je to velmi náročné, protože zvyk a národní chutě hrají nezanedbatelnou roli. Pochopitelně i proto nás také úspěchy na mezinárodních soutěžích těší.

Prozraďte nám na závěr, jaké pivní speciály ještě do konce roku chystáte?
Před Vánocemi nás čeká Litovel Granát. Jedná se o polotmavou jedenáctku. Letos jsme se díky jeho loňské úspěšnosti rozhodli, že ho zákazníkům připravíme i v lahvové podobě.