Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt WiFi4EU pomůže signálem pokrýt i nejodlehlejší obce Evropy

Rozšíření bezplatné Wi-Fi do center veřejného života v celé Evropě je cílem projektu Evropské komise nazvaného WiFi4EU. Ten letos v září získal zelenou od Evropského parlamentu. Do roku 2020 by tak mohla být každá evropská obec vybavena bezplatným bezdrátovým přístupem k internetu. O tom, kdo může o dotaci zažádat, za jakých podmínek či na co lze finance využít, jsme si povídali s Miroslavem Pochem, europoslancem za ČSSD. Nakousli jsme ale také téma, které se v poslední době stále víc diskutuje v souvislosti s tzv. Brexitem. Existuje pravděpodobnost, že by ČR také odešla z Evropské unie?

14.12.2017
SDÍLEJ:

Foto: IMAGE CZ, a.s.

Myslíte si, že ČR evropský projekt jako je WiFi4EU potřebuje?
Projekt je bezesporu dobrou zprávou pro ČR, protože poskytne granty na zavedení bezdrátového internetu do znevýhodněných oblastí a míst, kde není zavádění internetu hospodářsky rentabilní pro firmy. EU tak naplňuje svůj cíl umožnit přístup k internetu všem lidem bez ohledu na to, kde bydlí či kolik vydělávají. 

Kdo se může do programu zapojit a jak?
Na podporu rozšíření bezplatné Wi-Fi vyčlenila EU v projektu WiFi4EU 120 milionů eur. O ty se budou moci ucházet subjekty veřejného sektoru, tedy místní samosprávy, knihovny, muzea, zdravotní střediska atd., v prvním kole bude zaměřen především na obce a skupiny obcí. Celkem by si na dotaci z tohoto programu mohlo sáhnout šest až osm tisíc měst a obcí, přičemž každý členský stát by měl mít k dispozici předem stanovený počet „poukázek“.

Existuje pravidlo, na co mohou obce peníze využít?
Peníze z projektu lze využít na zřízení a instalaci Wi-Fi hotspotů. Úspěšný žadatel bude platit za připojení a údržbu technického zařízení po dobu alespoň 3 let. Žádat bude možné prostřednictvím online žádosti na začátku roku 2018. Platí přitom, že kdo dříve zažádá, má větší šanci na úspěch.

Nemůže se stát, že většinu dotací získají šikovnější státy?
I na to jsme mysleli. Každý členský stát bude mít předem určenou finanční obálku pro projekty na svém území, aby bylo rozdělení financí rovnoměrné a spravedlivé.

Komerční poskytovatelé internetu projekt kritizují. Bojí se konkurence?
Chápu, že podobné projekty mohou vzbuzovat obavy komerčních subjektů, v tomto případě ale není čeho se obávat. Cílem je dostat bezplatnou Wi-Fi do míst, kde není jiná šance připojení. Půjde o zavedení internetu do míst, kde prokazatelně neexistuje podobná nabídka bezplatného připojení Wi-Fi. O podporu budou moci žádat pouze takové subjekty, které ji využijí ve veřejném zájmu. Navíc je její výše omezena částkou šedesát tisíc eur.

Máte už nyní přehled o tom, jestli se české obce do projektu zapojí? 
Projekt již vzbudil zájem mezi některými obcemi v České republice, ale i v dalších zemích EU. Věřím, že se v příštím roce do projektu zapojí široké spektrum obcí, protože se jedná o unikátní příležitost, zejména pro menší komunity.  Administrativa, spojená s žádostí, bude jednoduchá a hlavně - pokud bude tento program úspěšný, bude pravděpodobně jeho rozpočet navýšen o dalších 25 - 50 milionů eur.

Jedním z předvolebních témat byl možný odchod ČR z EU. Je tzv. Czexit reálný?
Ačkoliv Česko vévodí celoevropským příčkám, co se týká negativního postoje k EU, věřím, že pokud by se odchod z EU začal reálně diskutovat, většina lidí by vystoupení z EU nepodpořila. Přínosy našeho členství v Evropské unii vysoce převažují nad negativy. Lidé bohužel spoustu pozitiv vnímají jako samozřejmost, a naopak v dnešní době informační zahlcenosti jsou náchylní věřit snadným řešením i úplným nesmyslům. Dění v Evropské unii bude vždy mít zásadní dopad na ČR, a je v našem nejvyšším zájmu ovlivnit alespoň to, co se ovlivnit dá. Je paradoxní, že právě lidé ze sociálně slabších vrstev často podporují vystoupení z EU, a přitom právě jich by se odchod dotkl nejvíce.

Mluví se o tom i v souvislosti se zákonem o obecném referendu. Měla by ČR takový zákon přijímat? 
Ústavní zákon o celostátním referendu byl jedním z prvních návrhů, které ČSSD předložila do Poslanecké sněmovny, a to již v minulém volebním období. Obecně podporuji posílení prvků přímé demokracie, ovšem za takových podmínek, kdy se na hlasování opravdu podílí většina obyvatel a odráží tak skutečný názor populace. Souhlasil bych pouze s návrhem, který by obsahoval dostatečně vysoký práh pro účast, tedy konkrétně s účastí více než 50 % oprávněných voličů.

Autor: Komerční sdělení

14.12.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

VIDEO: Muž v kontejneru? Bez telefonu by zemřel, varuje vedoucí z Biopasu

Pavel Fischer.
AKTUALIZOVÁNO
20 12

Fischer, Horáček i Hilšer podpoří Drahoše v kampani v Brně, Praze a Ostravě

Ve Francii stávkují bachaři. Protesty vyvolal útok odsouzeného teroristy

Francouzská policie dnes rozehnala slzným plynem demonstrující dav před největší evropskou věznicí. Bachaři napříč celou Francií protestují již čtvrtý den, stávka zachvátila na 87 věznic, což je více než polovina trestaneckých zařízení v celé zemi. Protesty vyvolal útok teroristy napojeného na Al-Káidu, který si odpykává vysoký trest.

Vydání Babiše za křiku o mafii, Wizz Air z Prahy a Srbsko do Unie: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Opozice vítá vydání Babiše. Výrok, kterým se hájil, označila za šokující

Představitelé opozičních stran uvítali dnešní rozhodnutí Sněmovny, která schválila vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Záležitost podle nich přísluší orgánům činným v trestním řízení a není úkolem Sněmovny, aby zastupovala roli soudu.

Prezidentská debata České televize bude v Rudolfinu

/ANKETA/ Předvolební debatu prezidentských kandidátů bude Česká televize natáčet v pražském Rudolfinu. Každý z uchazečů si s sebou bude moci vzít 30 příznivců. ČTK to dnes sdělila mluvčí ČT Karolína Blinková. Debata mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem se původně měla odehrát ve studiu na Kavčích horách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>