Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prušánkám se daří. Žijí kulturou a chystají zajímavé projekty

Starosta obce Prušánky, Lubomír Zahradník, při našem chystaném rozhovoru zmínil, že žádný aktuální výrazný palčivý problém v obci nevidí. „Spíše bych to viděl tak, že největším problémem vždy je, sehnat peníze na projekty.“ Přesto se v této dvoutisícihlavé obci podařilo za poslední období zrealizovat nemálo investičních akcí. Nejen o nich jsme s prušáneckým starostou hovořili.  

11.5.2018
SDÍLEJ:

Starosta obce Prušánky, Lubomír ZahradníkFoto: Obec Prušánky

Čím žijí Prušánky v současné době?

První květnovou neděli jsme měli v našem kulturním domě křest DVD a premiérové promítání dokumentu, jenž mapuje zdejší podlužácké nářečí v Prušánkách a historii obce. Ve filmu se prolínají čtyři roční období a vystupuje v něm osm místních obyvatel, kteří hovoří původním podlužáckým dialektem. Mezi nimi je například místní včelař, vinař, betlémář a další. Ve filmu nechybí ani staré fotografie a filmy z 50. let. Nápad na vznik jedenapůlhodinového dokumentu přišel před třemi lety a musím říci, že se vydařil. Touto novinkou teď Prušánky žijí. Mimo to u nás žijeme i obavami ze sucha, které nás potrápilo, stejně jako ostatní obce v kraji. Považuji za velmi potřebné, aby obce řešily situaci u společného stolu s krajem.

A vaše obec už podniká nějaké kroky pro zadržení vody v krajině?

Díky dotaci od kraje a SFŽP jsme loni obnovili starý rybníček, jenž teď bude sloužit jako retenční nádrž. Jeho přítok je zatím vyschlý, ale doufáme, že se situace časem změní. Každá vodní plocha bude pro obec a krajinu dobrá.

Rybník KalúžaRybník KalúžaAutor: Obec Prušánky

Které další investiční akce se obci podařilo zrealizovat?

Loni jsme vybudovali a opravili několik cyklostezek – jednu v Nechorách, druhou od Babušina kříže a třetí mezi Nechorami a rozhlednou. U Nechor jsme opravili studnu s klasickou pumpou, kde tak vznikla příjemná zastávka s posezením pro turisty. V Nechorách jsme zrekonstruovali dvě uličky, letos tam opravujeme další tři. V Prušánkách jsme vytvořili nové parkoviště v prostoru nevyužité proluky naproti obecnímu úřadu. Mimo to se nám v Prušánkách podařilo vybudovat tři přechody pro chodce. Potěšující je i to, že díky Povodí Moravy došlo na vyčištění koryta zdejšího potoka Prušánka. Pak je tu jedna velká investiční akce – výstavba multifunkčního venkovního areálu s parkem, kterou jsme zahájili loni a chceme ji stihnout do závěru letošního září. V areálu pak bude možno pořádat venkovní kulturní akce, svatební či smuteční obřady.

Centrum obceCentrum obceAutor: Obec Prušánky

Na kterou z akcí či investic, zrealizovaných za poslední léta, jste coby starosta Prušánek opravdu pyšný?

Před třemi lety jsme v Prušánkách založili hudební, výtvarnou a taneční školu, jejímž zřizovatelem je obec. Vyučujeme tam 12 uměleckých oborů. V současné době školu navštěvuje asi 110 žáků. Pro zdejší rodiny je to výhodné, jejich děti nemusejí za uměleckým vzděláváním vyjíždět do okolí. Přitom výsledky jsou úžasné, díky škole máme v obci dětskou cimbálovku, dětskou bigbítovou kapelu a také taneční soubor Nechoránek. Jsme na naši uměleckou školu v obci opravdu pyšní.

Radost mám pochopitelně i z již výše zmíněných zrealizovaných investičních akcí. Například cyklostezka k Nechorám vznikla v místě takzvané hluboké cesty, která byla v minulosti zavezena nepořádkem. Podařilo se nám tam vše zrekultivovat a dnes je to krásné místo s cyklostezkou, kde jezdívají naši spoluobčané i maminky s kočárky na procházky.

Vaše obec je vyhlášená hlubokými vinařskými tradicemi. Jaká u vás bývá turistická sezona?

Rok od roku bývá turistická sezona silnější, je neustále na vzestupu. Jezdí nám sem lidé z celé republiky. Lákadlem je pro ně naše vinařská lokalita Nechory, unikátní tím, že zde turisté najdou více než čtyři sta vinných sklepů ve vzdálenosti zhruba dva kilometry od obce. Je to opravdu atraktivní turistická destinace.

Mohl byste zmínit některé z turisticky zajímavých akcí v obci?

V Nechorách pořádáme celou řadu kulturních akcí – například v květnu Májové zpívání, v červnu Otevřené sklepy, v srpnu pak v obci tradiční hody.  V září začínají obvyklé vinařské akce: „zarážání“ hory, vinobraní, putování za mladým vínem, pochod slováckými vinohrady a spousta dalších akcí. Obec pořádá tradičně také Svatojánskou noc a třetím rokem bude poslední víkend v srpnu akce pro děti nazvaná Rozloučení s prázdninami. Na přelomu října a listopadu se v Prušánkách koná Gulášfest.

Co byste prozradil o spolkové činnosti v obci?

Nejaktivnějším spolkem u nás jsou dobrovolní hasiči. Kromě své tradiční činnosti se podílejí na řadě akcí v obci, starají se o mládež, mají několik soutěžních týmů. Velmi aktivní je u nás také klub seniorů. Pořádají zájezdy a akce, například v průběhu letošní zimy se dvacítka seniorů účastnila počítačového kurzu v místní základní škole. K aktivním spolkům patří i myslivci, ti mimo jiné každoročně pořádají čištění okolí obce. Máme tu i aktivní sportovce – funguje zde fotbal, kuželky, karate. Obnovuje se také činnost spolku rybářů. A samozřejmě jsou to také folklorní spolky (Chasa, Ženský sbor, sbor Mužáků) a několik hudebních souborů.

Jaké máte plány v obci do budoucna?

Je jich hodně, ať už volby do zastupitelstva dopadnou jakkoliv, vedení obce bude mít plné ruce práce. Protože je připravena celá řada projektů, u nichž čekáme na nějaký vhodný dotační titul. Například jde o sportovní areál s rekonstrukcí tělocvičny, včetně nové kuželny. Dalším projektem je rekonstrukce čistírny odpadních vod, neboť stará čistička potřebuje posílit kapacitu. Máme podánu žádost o dotaci na další cyklostezku ve směru na Moravskou Novou Ves. Také škola potřebuje opravu rovné střechy. A máme připraven projekt na přestavbu jednoho domu ve vlastnictví obce na informační centrum. Rovněž bychom rádi zrekonstruovali budovu pro mimoškolní aktivity. Na vhodný dotační titul čekáme i s projektem na obnovu obecního parku. Je též připraven projekt, díky kterému v blízkosti školy vznikne u rybníka Kalúža příjemné místo osázené zelení a některými speciálními prvky, zaměřenými na výchovu k ekologii.    

Autor: Komerční sdělení

11.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 28 000 Kč

Strojní inženýři projektanti, konstruktéři Konstruktér senior. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - konstrukce dle požadavku zákazníků, - spolupráce při vývoji vlastních výrobků, - návrhu technických řešení, - vypracování technické dokumentace, - komunikace se zákazníky, - úzká spolupráce s výrobou a obchodním odd., - práce na zajímavých projektech, , Požadavky:, - SŠ/VŠ vzdělání ve strojním oboru (výhodou oblast navrhování strojů a zařízení, konstrukční směr), - znalost konstrukce v CAD softwaru, Solidworks + Inventor + AutoCAD, - orientace ve výkresové dokumentaci, - technické myšlení, - praxe výhodou, - základní znalost AJ a NJ (výhodou), - řidičský průkaz sk. B, , Nabízíme:, - zázemí stabilní firmy na trhu, - příspěvek na stravování, - příspěvek na dopravu, - volání zdarma do všech mobilních sítí, - pololetní odměny, - firemní akce, Současně s odesláním životopisu Vás žádáme o zaslání souhlasu se zpracováním osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27.4.2016 a zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů pro účely účasti při výběrovém řízení na uvedenou pozici., , , Současně s odesláním životopisu Vás žádáme o zaslání souhlasu se zpracováním osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27.4.2016 a zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů pro účely účasti při výběrovém řízení na uvedenou pozici.. Pracoviště: Tigemma, spol. s r.o., 753 64 Bělotín. Informace: Iveta Grešová, .

Řemeslné práce - Údržbáře do malého kolektivu 30 000 Kč

Firma v Praze 10 zabývající se pronájmem obytných kontejnerů, přijme pracovníka na údržbu a montáže do trvalého pracovního poměru na dobu neurčitou.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský technik 27 000 Kč

Revizní technici ve strojírenství, technici STK Technik zdvihacích zařízení. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přední výrobce železobetonových prefabrikátů přijme nového kolegu na pozici Technik zdvihacích zařízení., , Náplň práce:, - kontrola a správa zdvihacích zařízení v areálu společnosti, - spolupráce s revizním technikem , - práce ve výškách, , Požadujeme:, - SŠ vzdělání strojního nebo elektro-technického směru, - zkušenosti se zdvihacím zařízením výhodou, - bez zdravotního omezení - práce ve výškách, , Nabízíme:, - práce na hlavní pracovní poměr, - nástupní mzda od 27 000 tis/ měsíc, - osobní ohodnocení, - zajímavé firemní benefity, - dotovaná strava, - 25 dní dovolené. Pracoviště: Goldbeck prefabeton s.r.o., Chrudimská, č.p. 42, 285 71 Vrdy. Informace: Petra Pilcová, +420 773 759 086.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 30 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič dodávky - EVROPA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič dodávky - Francie, Španělsko, Itálie , , Mladá, progresivně se rozvíjející přepravní společnost zabývající se expresní mezinárodní přepravou orientovanou na destinace FR, ES, IT vyhlašuje výběrové řízení na pozici - řidiče dodávky do 3,5T pro pravidelné přepravy. , , Nabízíme: , , - při spolehlivosti a vysokém nasazení nadprůměrné ohodnocení , , Požadujeme: , - praxi v mezinárodní dopravě , - zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách , - bezúhonnost , - spolehlivost , - flexibilitu , - vysoké nasazení , - ochota se podřídit požadavkům firmy , - doložitelnost referencí , , Místo výkonu práce: , , - CZ, ŠP, FR, IT, PT, SK , , Nástup ihned. Profesní zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách jsou podmínkou. Žádáme pouze zájemce z okolí cca 50 km od Ostravy. Zašlete prosím svůj životopis a Vaše reference na kontaktní email: ridic@dp-express.com. Pracoviště: , . Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cestovatelské zážitky Jakuba Hrdela.
23

Cestovatel Jakub Hrdel: Tádž Mahal mě nepřitahuje. Asiaté se mě ptají na Putina

Donald Trump
9

Summit KLDR a USA je stále ve hře. Do Singapuru míří tým Bílého domu

Přeskočit a přebrodit. Policejní jezdci na koních soutěžili ve skokovém derby

Na čas a přes nejrůznější překážky závodily v sobotu policejní jezdecké oddíly z osmi evropských zemí v brněnském areálu Panská Lícha. Konalo se tam tradiční Mezinárodní policejní mistrovství v jezdectví. Jezdci museli zvládnout skokové derby, policejní parkour a skok v mohutnosti.

Střecha Masarykova domu v Čejkovicích se propadla. Bude nutné ji celou rozebrat

Zřejmě bez cizího zavinění se v Čejkovicích zřítila část střechy rodinného domu, ve kterém několik let přebýval první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Na místě pracuje sbor čejkovických dobrovolných hasičů. Střechu již zajišťují před dalším poškozením. „V domě se nikdo nenacházel,“ uvedli hasiči na svém webu. Událost se stala v pátek později večer. 

Konec května bude v Česku velmi teplý. Přijdou i tropy

Vysoké teploty z právě končicího týdne budou pokračovat i v následujících dnech. Na konci května může být místy i kolem 30 stupňů Celsia. Začátkem června ale začnou teploty pozvolna klesat. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi počasí, kterou v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bez očkování se děti do školky nedostanou, předškoláky bez vakcinace ale přijmou

Od začátku roku už na území hlavního města onemocnělo spalničkami celkem 83 lidí. Dva případy zaznamenali zdravotníci tento týden, stejný počet nových pacientů ošetřili i v týdnu do 18. května. „Na území metropole nadále pokračuje zvýšený výskyt onemocnění spalničkami,“ informoval v pátek ředitel pražské hygieny Jan Jarolímek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT