Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prušánkám se daří. Žijí kulturou a chystají zajímavé projekty

Starosta obce Prušánky, Lubomír Zahradník, při našem chystaném rozhovoru zmínil, že žádný aktuální výrazný palčivý problém v obci nevidí. „Spíše bych to viděl tak, že největším problémem vždy je, sehnat peníze na projekty.“ Přesto se v této dvoutisícihlavé obci podařilo za poslední období zrealizovat nemálo investičních akcí. Nejen o nich jsme s prušáneckým starostou hovořili.  

11.5.2018
SDÍLEJ:

Starosta obce Prušánky, Lubomír ZahradníkFoto: Obec Prušánky

Čím žijí Prušánky v současné době?

První květnovou neděli jsme měli v našem kulturním domě křest DVD a premiérové promítání dokumentu, jenž mapuje zdejší podlužácké nářečí v Prušánkách a historii obce. Ve filmu se prolínají čtyři roční období a vystupuje v něm osm místních obyvatel, kteří hovoří původním podlužáckým dialektem. Mezi nimi je například místní včelař, vinař, betlémář a další. Ve filmu nechybí ani staré fotografie a filmy z 50. let. Nápad na vznik jedenapůlhodinového dokumentu přišel před třemi lety a musím říci, že se vydařil. Touto novinkou teď Prušánky žijí. Mimo to u nás žijeme i obavami ze sucha, které nás potrápilo, stejně jako ostatní obce v kraji. Považuji za velmi potřebné, aby obce řešily situaci u společného stolu s krajem.

A vaše obec už podniká nějaké kroky pro zadržení vody v krajině?

Díky dotaci od kraje a SFŽP jsme loni obnovili starý rybníček, jenž teď bude sloužit jako retenční nádrž. Jeho přítok je zatím vyschlý, ale doufáme, že se situace časem změní. Každá vodní plocha bude pro obec a krajinu dobrá.

Rybník KalúžaRybník KalúžaAutor: Obec Prušánky

Které další investiční akce se obci podařilo zrealizovat?

Loni jsme vybudovali a opravili několik cyklostezek – jednu v Nechorách, druhou od Babušina kříže a třetí mezi Nechorami a rozhlednou. U Nechor jsme opravili studnu s klasickou pumpou, kde tak vznikla příjemná zastávka s posezením pro turisty. V Nechorách jsme zrekonstruovali dvě uličky, letos tam opravujeme další tři. V Prušánkách jsme vytvořili nové parkoviště v prostoru nevyužité proluky naproti obecnímu úřadu. Mimo to se nám v Prušánkách podařilo vybudovat tři přechody pro chodce. Potěšující je i to, že díky Povodí Moravy došlo na vyčištění koryta zdejšího potoka Prušánka. Pak je tu jedna velká investiční akce – výstavba multifunkčního venkovního areálu s parkem, kterou jsme zahájili loni a chceme ji stihnout do závěru letošního září. V areálu pak bude možno pořádat venkovní kulturní akce, svatební či smuteční obřady.

Centrum obceCentrum obceAutor: Obec Prušánky

Na kterou z akcí či investic, zrealizovaných za poslední léta, jste coby starosta Prušánek opravdu pyšný?

Před třemi lety jsme v Prušánkách založili hudební, výtvarnou a taneční školu, jejímž zřizovatelem je obec. Vyučujeme tam 12 uměleckých oborů. V současné době školu navštěvuje asi 110 žáků. Pro zdejší rodiny je to výhodné, jejich děti nemusejí za uměleckým vzděláváním vyjíždět do okolí. Přitom výsledky jsou úžasné, díky škole máme v obci dětskou cimbálovku, dětskou bigbítovou kapelu a také taneční soubor Nechoránek. Jsme na naši uměleckou školu v obci opravdu pyšní.

Radost mám pochopitelně i z již výše zmíněných zrealizovaných investičních akcí. Například cyklostezka k Nechorám vznikla v místě takzvané hluboké cesty, která byla v minulosti zavezena nepořádkem. Podařilo se nám tam vše zrekultivovat a dnes je to krásné místo s cyklostezkou, kde jezdívají naši spoluobčané i maminky s kočárky na procházky.

Vaše obec je vyhlášená hlubokými vinařskými tradicemi. Jaká u vás bývá turistická sezona?

Rok od roku bývá turistická sezona silnější, je neustále na vzestupu. Jezdí nám sem lidé z celé republiky. Lákadlem je pro ně naše vinařská lokalita Nechory, unikátní tím, že zde turisté najdou více než čtyři sta vinných sklepů ve vzdálenosti zhruba dva kilometry od obce. Je to opravdu atraktivní turistická destinace.

Mohl byste zmínit některé z turisticky zajímavých akcí v obci?

V Nechorách pořádáme celou řadu kulturních akcí – například v květnu Májové zpívání, v červnu Otevřené sklepy, v srpnu pak v obci tradiční hody.  V září začínají obvyklé vinařské akce: „zarážání“ hory, vinobraní, putování za mladým vínem, pochod slováckými vinohrady a spousta dalších akcí. Obec pořádá tradičně také Svatojánskou noc a třetím rokem bude poslední víkend v srpnu akce pro děti nazvaná Rozloučení s prázdninami. Na přelomu října a listopadu se v Prušánkách koná Gulášfest.

Co byste prozradil o spolkové činnosti v obci?

Nejaktivnějším spolkem u nás jsou dobrovolní hasiči. Kromě své tradiční činnosti se podílejí na řadě akcí v obci, starají se o mládež, mají několik soutěžních týmů. Velmi aktivní je u nás také klub seniorů. Pořádají zájezdy a akce, například v průběhu letošní zimy se dvacítka seniorů účastnila počítačového kurzu v místní základní škole. K aktivním spolkům patří i myslivci, ti mimo jiné každoročně pořádají čištění okolí obce. Máme tu i aktivní sportovce – funguje zde fotbal, kuželky, karate. Obnovuje se také činnost spolku rybářů. A samozřejmě jsou to také folklorní spolky (Chasa, Ženský sbor, sbor Mužáků) a několik hudebních souborů.

Jaké máte plány v obci do budoucna?

Je jich hodně, ať už volby do zastupitelstva dopadnou jakkoliv, vedení obce bude mít plné ruce práce. Protože je připravena celá řada projektů, u nichž čekáme na nějaký vhodný dotační titul. Například jde o sportovní areál s rekonstrukcí tělocvičny, včetně nové kuželny. Dalším projektem je rekonstrukce čistírny odpadních vod, neboť stará čistička potřebuje posílit kapacitu. Máme podánu žádost o dotaci na další cyklostezku ve směru na Moravskou Novou Ves. Také škola potřebuje opravu rovné střechy. A máme připraven projekt na přestavbu jednoho domu ve vlastnictví obce na informační centrum. Rovněž bychom rádi zrekonstruovali budovu pro mimoškolní aktivity. Na vhodný dotační titul čekáme i s projektem na obnovu obecního parku. Je též připraven projekt, díky kterému v blízkosti školy vznikne u rybníka Kalúža příjemné místo osázené zelení a některými speciálními prvky, zaměřenými na výchovu k ekologii.    

Autor: Komerční sdělení

11.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 15 000 Kč Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) vychovatelé ve školní družině. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní doba 11.45 hod. do 15.45 hod.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola horní bludovice, příspěvková organizace, 739 37 Horní Bludovice. Informace: Světlana Šipulová, +420 724 180 355,596 421 009. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 112 Kč Ostatní obsluha stacionárních strojů a zařízení Obsluha vstřikolisů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 112 kč, mzda max. 149 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: Šafandová Dana, tel.: 378 010 611 (Po-Pá 7:00-15:30), e-mail: dana.safandova@bruder.cz, nebo osobně na adrese Chebská 513/39 Plzeň-Křimice, po-pá 7.00 - 15.30, , Práce v třísměnném provozu pondělí-pátek, víkendy volné, Obsluha vstřikolisů, kontrola výlisků, logistické činnosti, práce se scannerem, zadávání dat do systému. Práce v čistém provozu., Nabízíme: 5 dní dovolené navíc, stravenky, poukázka na odběr výrobků firmy.. Pracoviště: Bruder cz s.r.o., Chebská, č.p. 513, 322 00 Plzeň 22. Informace: Dana Šafandová, +420 378 010 611(po-páod7-15:30h). Služby - ČS OMV Praha 8 přijme zaměstnance 23 500 Kč Obsluha ČS OMV Čerpací stanice OMV Praha 8 Ďáblice - Přijmeme pracovníky pro obsluhu čerpací stanice. Muže i ženy - nástup možný ihned. Práce na směny v non-stop provozu. Gastronomie - Kuchař/ka na krátký/dlouhý týden 30 000 Kč Do nové restaurace "Stodola Herink" v Herinku u Průhonic, přijmeme kuchaře nebo kuchařku na krátký/dlouhý týden. Nabízíme 30.000 Kč/měsíc čistého, vše na výplatní pásce, bonusy a benefity, přátelské prostředí a práci v nově a skvěle vybavené kuchyni s nejmodernějšími technologiemi.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řemeslníci Antonín Hajda (ve vestě) a Radek Machala (v modrém) z Ratiboře opravují v Oznici odchytovou klec na toulavého medvěda. Asistuje také starosta obce Oznice Martin Gerža (vlevo). Klec byla přivezena ze Slovenska z oblasti Malé Fatry.
23

Polapit medvěda se stále nedaří. Nyní řádí na Hostýnsku

Radek Vondráček
AKTUALIZOVÁNO
57 21

Babiš hájil Vondráčkovu cestu do Ruska. Podpořil ale i návrh o jejím projednání

Most má šanci zbohatnout, pomoci může nové chápání architektury

Veřejnost podpořila tvrzení architektů, že z Mostu lze udělat atraktivnější a bezpečnější město.

Jste lepší než Ronaldo? Porovnejte se! Zapojte svůj klub do projektu Deníku

Zbystřete! Deník rozjíždí mimořádný projekt pro fotbalové fanoušky. Jinde takový nenajdete. Bude vás bavit. Umíme zjistit detailní statistiky hráčů českého „pralesa“ a srovnat je se špičkovými hvězdami. První díl vyjde ve Sportovním deníku v pondělí 22. října. V článku čtěte, jak zapojit i váš fotbalový tým.

Newyorské čarodějnice proklely Kavanaugha. Exorcista chce kouzlo zrušit

/VIDEO/ Skupina čarodějnic v sobotu proklela nového soudce amerického nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha, kterého před jeho jmenováním obvinila trojice žen ze sexuálního násilí. Kletba nemá soudce zabít, ale má ho ukázat veřejnosti takového, jaký je, uvedla jedna ze samozvaných čarodějnic. Informovala o tom BBC.

Státní vyznamenání pro podnikatele Krúpu? Není to dobrý nápad, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce mluvit s prezidentem Milošem Zemanem o důvodech, proč chce na státní svátek 28. října vyznamenat slovenského podnikatele Pavola Krúpu. Ministerský předseda v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že záměr nepokládá za dobrý nápad.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT