Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ruční práce je při výrobě operačních roušek nenahraditelná.

Na 1 700 druhů roušek pro operace v nemocnicích vyrábí společnost Hartmann-Rico, a. s., ve svém závodě v Havlíčkově Brodě. Odtud putují roušky do sesterského závodu ve Veverské Bítýšce, kde je následně kompletují do balíčků pro operační týmy. O tom, že výroba roušky – zdánlivě jednoduchého výrobku – je poměrně složitá, jsem se přesvědčila díky této reportáži na vlastní kůži.

23.3.2018
SDÍLEJ:

Závod Hartmann-Rico v Havlíčkově Brodě prošel v roce 2001 velkou rekonstrukcí, v roce 2009 probíhala výstavba linek ve výrobě. Historie zdejšího závodu přitom spadá až do roku 1887, kdy se zde vyráběla bavlněná vata a výrobky z bavlny.Foto: Hartmann-Rico

S nejznámějším výrobcem a dodavatelem zdravotnických a hygienických výrobků, společností Hartmann-Rico, jste se mohli seznámit v naší reportáži (zveřejněné v jihomoravských Denících) z jeho závodu ve Veverské Bítýšce, kde kompletují balíčky pro operační sály. V závodě v Havlíčkově Brodě, kam jsem zavítala s reportáží tentokrát, se věnují pouze výrobě operačních roušek. Že je to práce nejen zodpovědná, ale z větší části i manuální, jsem zjistila až na místě.

„Vyrábíme na 1 700 druhů roušek pro rozličné typy operací v nemocnicích. Přitom zhruba dvoustovka  ze zmíněného počtu patří k nejběžněji poptávaným druhům ze strany nemocnic a zdravotnických zařízení,“ představil mi sortiment produktů vedoucí výroby Miroslav Gottfried. Ve třísměnném provozu, který zde běží pět dní v týdnu, pracuje 230 zaměstnanců.

Ženy v kolektivu převažují

Převážnou většinu kolektivu, více než 95 procent, tvoří ženy. Důvody nastínila HR  Recruiter Blanka Otradovská: „Převaha žen je u nás evidentní, neboť práce na linkách vyžaduje především zručnost a přesnost, což je práce, která bývá bližší právě ženám.“ Muži zde pracují ve výrobě zejména jako manipulanti, seřizovači strojů a logistici.

Většina zaměstnanců jsou Češi z města a jeho okolí. Menší část jsou cizinci – například Slováci a Maďaři. „Spolupracujeme i s pracovníky ze zahraničí přes agentury práce, vykrýváme tak částečný nedostatek zdejší pracovní síly,“ objasnila Otradovská.

Za jejího doprovodu a doprovodu vedoucího výroby Miroslava Gottfrieda jsem se vypravila na exkurzi do zdejší nové výrobní haly. V ní je provoz rozdělen na dvě části. První část zahrnuje poloautomatické skládání operačních roušek na dvou linkách. Druhá část zahrnuje čistě manuální skládání roušek, probíhá ve čtyřech patrech haly na celkem deseti výrobních linkách.

Ve druhé části provozu procházíme postupně všechny výrobní linky. Obdiv zasluhuje sehranost kolektivů, neboť jde o práci, při níž je potřebný postřeh a současně přesnost. Která z manuálních prací je nejnáročnější?

„Skládání velké roušky do takzvaných varhánků, které vytváří dvě ženy proti sobě synchronně. Tam hraje obrovskou roli sehranost dvojice,“ tvrdila předačka Dominika Schovancová.

Nejen skládání ve dvojici vyžaduje zručnost. Některé z prací jsem si vyzkoušela na lince osobně. A musím říci, že kupříkladu trefit se přesně s pruhem papírové pásky s lepidlem na okraj výřezu roušky tak, aby okraj lepidla „nepřečuhoval“ směrem ven, je nutno chvíli trénovat. Zvláště pak, má-li práce probíhat v patřičném tempu.

Po chvilce nácviku už jsem ale zvládala přikládat pásku mnohem přesněji. Pro mne, coby nezkušeného začátečníka, byla zajímavá i práce s nožem při vyřezávání otvorů do roušky. Používají se k tomu nejrůznější šablony, na stěně okolo jich visí na pět set druhů – různé tvary a velikosti.

Potěšující zprávu mám i pro případné zájemce o práci v této firmě. Noví zaměstnanci nemusejí mít obavy z toho, že by pracovní postupy nezvládali. K tomu, aby je mohli nacvičit, zde mají tréninkové pracoviště. Na něm získají potřebné základní zkušenosti s lepením, skládáním i s prací s vykružovacím nožem.

Zaměstnanci čerpají četné výhody

O zaměstnance se v havlíčkobrodském závodě vzorně starají. Kromě toho, že zde pracují v příjemném a hygienicky naprosto čistém prostředí, mají všichni nárok na pět týdnů dovolené a na příspěvek na penzijní připojištění. Mezi benefity patří také roční odměny, benefitní karta, možnost nákupu firemních výrobků za zaměstnanecké ceny. Zaměstnancům je vyplácena odměna za doporučení nového zaměstnance, noví zaměstnanci dostávají náborový příspěvek. Příspěvek dostávají také dojíždějící zaměstnanci, zajištěn je svoz pracovníků z Čáslavska. Přímo ve firmě mají zaměstnanci zajištěny obědy, na které jim firma přispívá, na výběr bývá ze tří druhů jídel.

www.pracecomasmysl.cz

O společnosti HARTMANN-RICO:

  • Společnost HARTMANN-RICO je součástí mezinárodní skupiny HARTMANN, která začátek  své činnosti datuje do roku 1818. Letos tedy slaví 200. výročí. Centrála skupiny HARTMANN se nachází ve městě Heidenheim v Německu. Firma je aktivní ve 34 zemích na všech kontinentech. Její výrobky používají zdravotníci i koncoví spotřebitelé ve více než 100 zemích světa. Zaměřuje se na šest obchodních oblastí: dezinfekce, inkontinence, osobní péče o zdraví, prevence infekcí, ošetřování ran, krása a zdraví.

  • V ČR byla společnost založena jako HARTMANN-RICO a. s. v roce 1991, kdy se společnost HARTMANN spojila s tuzemskou společností RICO, jejíž kořeny sahají do roku 1891. Je nejznámějším výrobcem zdravotnických prostředků. Obrat společnosti v roce 2016 realizovaný v ČR dosáhl 1,39 miliardy Kč.

  • V ČR provozuje společnost čtyři výrobní závody (dva ve Veverské Bítýšce, po jednom ve Chvalkovicích a Havlíčkově Brodě) a dvě distribuční centra (v Tuchoměřicích a Rajhradu).

  • Od roku 1954 je centrála společnosti ve Veverské Bítýšce, kde provozuje výrobu ve dvou závodech, které se soustředí především na kompletaci jednorázových operačních roušek a setů.

  • Posláním společnosti je neustálé hledání a využívání cest ke zlepšení kvality, bezpečnosti a dostupnosti zdravotní péče pro všechny jak v odborném, tak v domácím prostředí.

Autor: Komerční sdělení

23.3.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Spolupráce v Liliovce 25 000 Kč

Hledáme šikovné servírky/číšníky na HPP nebo brigádu. Nabízíme spolupráci v příjemném prostředí (restaurace, cafe bar, blues sklep). V případě zájmu kontaktujte na:

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 22 000 Kč

Všeobecné sestry bez specializace Všeobecná sestra na neurologické oddělení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky na uchazeče: ?, - odborná způsobilost dle zákona 96/2004 Sb., v platném znění ?, - trestní bezúhonnost ?, - ochota pracovat v nepřetržitém provozu, Nabízíme:, - dobré pracovní podmínky a příjemný kolektiv, - možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu, ? zaměstnanecké benefity (5 týdnů dovolené, 2 dny zdravotního volna tzv. sick days, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, podpora vzdělávání, …), - nástup ihned nebo dle dohody, ?. Pracoviště: Nemocnice pardubického kraje, a.s., orlickoústecká nemocnice, Čs. armády, č.p. 1076, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Žaneta Marková, +420 465 710 373.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotnický záchranář 20 000 Kč

Zdravotničtí záchranáři Zdravotnický záchranář (SZP). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Čs. armády č.p. 1076, 562 01 Ústí nad Orlicí 1, NÁSTUP IHNED NEBO DLE DOHODY, POŽADUJEME: , - odborná způsobilost dle zákona 96/2004 Sb. v platném znění, - trestní bezúhonnost,, - ochota pracovat v nepřetržitém provozu, NABÍZÍME:, - 5 týdnů dovolené, - možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu, - zaměstnanecké benefity, - možnost ubytování, - náborový příspěvek 30.000,- Kč, se specializací ARO/JIP ve výši 40.000,- Kč. Pracoviště: Nemocnice pardubického kraje, a.s., orlickoústecká nemocnice, Čs. armády, č.p. 1076, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Žaneta Marková, +420 465 710 373.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 000 Kč

Všeobecné sestry bez specializace VŠEOBECNÁ SESTRA NA INTERNÍ ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Nemocnice Pardubického kraje, a.s., Orlickoústecká nemocnice, Čs. armády č.p. 1076, 562 01 Ústí nad Orlicí 1, Požadujeme: střední zdravotnická škola, Nabízíme: příspěvek na stravování, možnost ubytování, 1 týden dovolené navíc, možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu, náborový příspěvek ve výši 30 000,- Kč, se specializací ARO/JIP ve výši 40 000,- Kč , Kontakt: e-mailem. Pracoviště: Nemocnice pardubického kraje, a.s., orlickoústecká nemocnice, Čs. armády, č.p. 1076, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Jana Hrdinová, +420 465 710 358.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V pátek odpoledne hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Důvodem je požár ve výrobní hale koupelen Ravak, ve které se zpracovávají plasty.
20

V Ravaku znovu začalo hořet. K troskám haly vyjeli hasiči

Ilustrační foto
12 15

Koncem týdne se ochladí, pak se znovu vrátí letní teploty

Rekord pokořen! Horský nosič ze Slovenska vynesl na Sněžku 165,5 kilogramu

Slovenský horský nosič Vladimír Hižnay donesl na nejvyšší tuzemskou horu rekordních 165,5 kilogramu. Extrémní vynáška nákladu, kterou překonal dosavadní historické maximum, mu přitom trvala pouhé 2 hodiny a 29 minut.

Jih Indie hlásí nejhorší záplavy za století. Zabily už tři stovky lidí

Silné monzunové deště v způsobily v jihoindickém státu Kérala mohutné záplavy a sesuvy půdy, které zatím zabily minimálně 324 lidí a dalších více než 300 tisíc připravily o domov. Úřady varovaly, že deště a vítr budou během víkendu ještě sílit. Informovala o tom agentura AFP.

Čeští diplomaté oceňují Annana jako výrazného lídra a humanistu

Osobnost světového formátu a velký humanista byl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), který je pověřen řízením ministerstva zahraničí, bývalý generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny za mír z roku 2001 Kofi Annan, jenž dnes zemřel ve věku 80 let. 

Muslimský pár odmítl podat ruku. Švýcarsko jim nedalo občanství

Švýcarsko zamítlo žádost muslimského páru o udělení občanství. Důvodem bylo, že odmítli potřást rukou příslušníkovi opačného pohlaví během jejich pohovoru. Úřady své rozhodnutí zdůvodnili tím, že se pár nedokázal integrovat a respektovat rovnost mužů a žen.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT