Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Severočeská vodárenská společnost v toku času

Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) převzala za své akcionáře odpovědnost za zásobování obyvatelstva pitnou vodou a za odvádění a likvidaci komunálních odpadních vod.

7.3.2017 1
SDÍLEJ:

Území působnost SVS v Ústeckém a Libereckém krajiFoto: Území působnost SVS v Ústeckém a Libereckém kraji

SVS

Akcionáři SVS je 458 severočeských měst a obcí, a dle stanov ani nikdo jiný akcionářem být nemůže. Jde o největší vodárenskou společností v Čechách i v širším středoevropském regionu, co do rozlohy regionu působnosti, který pokrývá kraj Ústecký a podstatnou část Libereckého kraje. Zahrnuje území deseti okresů o celkové rozloze 6 930 km2, tedy 9% plochy státu, kde žije cca 1,172 milionu obyvatel. Rozsah majetku SVS od vzniku společnosti v roce 1993 výrazně vzrostl: u vodovodů o 25 % na cca 8 900 km, u kanalizací o 56 % na 3900 km, u čistíren odpadních vod o 232 % na 192.

Ohlédnutí na začátek


SVS vznikla v rámci státem řízené privatizace, po oddělení vodohospodářského majetku od tehdejšího státního podniku SčVK, jenž byl následně převeden na akciovou společnost, a proběhla jeho privatizace. Ministerstvem vypracovaný privatizační projekt doporučil tzv. oddílný model, to znamená úplné oddělení provozní části a vlastnické části při zachování původního rozsahu společnosti: Provozovatel zajišťuje zásobování vodou a odkanalizování a platí vlastníkovi nájem, ze kterého je vlastníkem hrazena obnova vodohospodářského majetku.


1. října 1993 tak byly Fondem národního majetku založeny:
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) vlastněná obcemi jako společnost vlastnická, na kterou stát převedl státní vodohospodářský majetek. Jednalo se o vodohospodářský majetek různého stáří i kvality. Šlo o převod jak historického majetku, postaveného před rokem 1948, tak i o stavby pořizované v tzv. akcích „Z", vesměs nevalné kvality. Zakládajících akcionářů bylo tehdy 424 severočeských měst a obcí, a
Severočeské vodovody a kanalizace, a. s. (SčVK) jako společnost provozující majetek SVS, dočasně vlastněná státem. Na ni stát převedl veškerý státní majetek s provozováním související – budovy, strojní vybavení, laboratoře, dokumentace, ale i zaměstnance státního podniku.

Za privatizací SčVK tehdy nestála SVS ani její akcionáři, starostové severočeských měst a obcí, ale stát.
Byly nadefinovány základní principy vznikající SVS, jimiž se společnost řídí po celou dobu své existence, a to: jednotná solidární cena, vkládání celého zisku do majetku společnosti, rozhodování pomocí racionálních ekonomických metod a udržení sociálně přijatelné ceny vody.

SVS při svém založení neměla po privatizaci státního podniku SčVK v nově vzniklé akciové společnosti SčVK zcela žádný podíl a tudíž žádnou kontrolu nad provozem. Tento stav se jí podařilo změnit a navýšit až do stavu, který platí dnes: SVS vlastní 49,1 % akcií SčVK, Veolia 50,1 % a drobní akcionáři 0,8 %. Ačkoliv SVS nezískala majoritu, má významný vliv. Dosáhla možnosti kontroly podnikání a rozdílení zisků SčVK, ovlivňování kvality provozu a souladu dlouhodobého podnikatelského plánu SVS s ročními provozními plány SčVK. Může proto poukázat na pozitivní výsledky – zvyšování nájemného pro SVS, které se v plné výši reinvestuje do majetku, a zároveň růst objemu oprav, které provádí provozní společnost SčVK.

Obnova majetku na prvním místě


Důsledkem historicky podinvestované obnovy je opotřebení VH majetku v takovém stavu, že na celkovou obnovu při zachování současného tempa bychom potřebovali až 133 let. SVS je zodpovědný vlastník, který neopomíjí průběžnou tvorbu zdrojů na obnovu svěřeného majetku a do obnovy výrazně investuje. Existují však faktory mimo působnost SVS, které se promítly a promítají do činnosti SVS, a tedy i do investic a návazně do ceny vody.


• Obrovský pokles spotřeby vody – z cca 160 l/os./den v roce 1993 na dnešních 80 l/os./den - který je dán především útlumem průmyslu,
• Celkový počet obyvatel nestoupá, ale obyvatelé jen migrují v rámci regionu SVS do oblastí s nižší hustotou osídlení. S trvale rostoucí délkou sítí roste nákladovost na připojení jednoho obyvatele,
• Tempo obnovy majetku SVS se výrazně zbrzdilo v období, kdy jsme po vstupu do EU museli několik let prioritně plnit legislativně dané požadavky na čištění odpadních vod.


Obnova rozsáhlého infrastrukturního majetku je s ohledem na stav tohoto majetku dlouhodobě prioritou SVS. Letos půjde v regionu SVS na investice do majetku celkem 1,31 miliardy korun. Z toho téměř 86 % je určeno na obnovu vodohospodářského majetku společnosti, a to v objemu 1,123 mld. Kč, a zbývajících 14 % půjde na strategické investice vyvolané legislativou, což představuje 187 mil. Kč. Podíl určený na obnovu majetku je letos rekordní – ještě před deseti lety, v období masivních strategických investic v oblasti čištění odpadních vod, jsme na obnovu majetku mohli dát pouze 53 %. Stárnutí majetku se přesto nedaří zastavit, protože potřeba investic do jeho obnovy je vyšší, než jsou finanční zdroje. V čem je problém? Celých 25 % ceny vody si totiž nejdříve odčerpá stát, a to formou DPH a řadou dalších poplatků - za surovou povrchovou a podzemní vodu, za vypouštění vyčištěných vod z čistíren zpět do řek aj. Dalších 40 % jsou náklady na provoz včetně oprav prováděných provozovatelem vodovodů a kanalizací. Na SVS jako vlastníka zůstane jen 35% podíl, který plně využívá na reinvestice do obnovy a přiměřeného rozvoje majetku.


SVS se musí chovat zodpovědně vůči majetku, ale zároveň hledí i na sociální stránku věci. Neustále balancuje mezi protichůdnými náhledy na cenu vody. Na jedné straně je cena vody jediný zdroj financí na obnovu a údržbu majetku, na straně druhé SVS vnímá nutnost udržet ve svém regionu působnosti sociálně únosnou cenu vody, což zakotvuje i její Podnikatelský záměr na období 2016 – 2020.

Rozhoduje se o budoucnosti


Existují některé pevné principy fungování SVS, které bezpochyby stojí za to hájit i do budoucna. SVS je totiž postavena na jedinečném principu solidarity velkých měst s malými obcemi, jejímž důsledkem je solidární cena vody, tj. jednotná cena vodného a stočného pro všechny odběratele na celém území působnosti SVS. Jiné věci stojí za přezkoumání a změnu. S koncem roku 2020 skončí platnost stávající provozní smlouvy mezi SVS jakožto vlastníkem majetku a současným provozovatelem tohoto majetku, společností SčVK. SVS se důkladně připravuje na rozhodnutí, jak dál.


Management SVS se situací zabývá od roku 2013 a připravuje různé scénáře řešení. Jde o projekt "Zajištění vodárenské infrastruktury po roce 2020", který nemá svým rozsahem v rámci České republiky obdobu. Vznikla k němu i poradní skupina, ve které jsou zastoupeni akcionáři společnosti. Začátkem roku 2015 management SVS seznámil akcionáře se Studií variant s celkem 13 různými variantami řešení. Na valné hromadě v červnu 2015 akcionáři rozhodli o vyřazení těch variant, které nebyly z právního hlediska realizovatelné. Na valné hromadě SVS v červnu 2016 byli akcionáři seznámeni s navazujícím Koncesním projektem, jenž s využitím analýzy rizik, multikriteriálního hodnocení a dalších parametrů seřadil jednotlivé proveditelné varianty podle výhodnosti. Po schválení Koncesního projektu celý projekt vstoupil do vyjednávací fáze.


Představenstvo společnosti SVS dostalo od svých akcionářů mandát zahájit jednání se společností Veolia o odkoupení akcií ve společnosti SčVK. Zároveň dostalo mandát alternativně jednat o odprodeji svého balíku akcií v SčVK jak se společností Veolia, tak případně i s třetími stranami. Dalším úkolem pro představenstvo bylo založení nové 100% dceřiné společnosti SVS s názvem Severočeská vodárenská provozní, která se v případě selhání výše uvedených jednání má stát novým provozovatelem vodohospodářské infrastruktury po roce 2020. Vyjednávací fáze projektu bude ukončena do března tohoto roku, aby byl dostatek času pro konečné vyhodnocení výhodnosti variant a řádná valná hromada SVS v červnu 2017 mohla kvalifikovaně rozhodnout o konečné variantě k realizaci.


Ing. Bronislav Špičák, generální ředitel SVS, dodává: „Věnujeme celému projektu mimořádnou pozornost a zapojujeme do něj nejenom naše odborníky a akcionáře, ale i externí experty. Jsme si vědomi, že realizace vybrané varianty rozhodne o zabezpečení fungování vodárenského systému na severu Čech na dlouhé roky. Zároveň vnímáme ojedinělou příležitost napravit některé privatizační chybyz minulosti."

Autor: Komerční sdělení

7.3.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - KUCHAŘ 30 000 Kč Restaurace Svijanská Bašta v Praze 10 Hostivaři přijme do svého týmu nového kolegu se zájmem o obor a s praxí. Pracovní doba krátký-dlouhý týden, nástup možný ihned, nebo po dohodě. Čistý příjem od 2.000 Kč á den. Cestovní ruch a hotelnictví - Hledáme recepční 17 000 Kč Menší rodinný penzion v Praze Holešovicích hledá recepční na poloviční úvazek. Pracovní doba 7.30-20.00. Práce občas i o víkendu. Nástup možný ihned. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní doba: 6:00-14:30 , Benefity: práce v moderním potravinářském provozu, závodní stravování, roční prémie, příplatky za přesčasy, víkendy a svátky, vzdělání a školení, další firemní benefity, Termín nástupu: ihned nebo dohodou , Vzdělání kandidáta: min. vyučen v oboru, Ostatní osvědčení: Zdravotní průkaz podmínkou, platný průkaz řidiče vysokozdvižného vozíku, svářečský průkaz - el. oblouk, autogen, Kontakt: technik@zarubafood.cz , tel. 737 277 300, Požadujeme čistý trestní rejstřík !. Pracoviště: Záruba food a. s., Vrbenská, č.p. 481, 370 06 České Budějovice 6. Informace: Kontakt, +420 737 277 300. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: mzda bude upřesněna podle praxe, praxe výhodou, vyučení v oboru výhodou. Pracoviště: Ma - ko inspiration s.r.o. 01, K. Světlé, č.p. 540, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Martin Mach, +420 773 473 333,777 570 921.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační
4

Raci v pivovaru fungují jako detektor lži

Osobní setkání s gorilou? To je neskutečný zážitek, říká fotograf Miloš Šálek.
19

Osobní setkání s gorilou? To je neskutečný zážitek, říká fotograf Miloš Šálek

V rakouských Alpách se ztratili dva Češi. Horolezce hledá vrtulník

V Rakousku se v oblasti okolo hory Hochalmspitze ve Vysokých Taurách (Hohe Tauern) ztratili dva Češi. Po dvojici horolezců pátrá na pět desítek rakouských záchranářů. Do akce nasadili vrtulník.

V Antarktidě se odtrhla hranatá kra. Unikátní kus ledu je velmi křehký

NASA zveřejnila unikátní snímky obdélníkové kry, která se odtrhla od ledovce ve Weddellově moři. Neobvyklý kus ledu má ostré hrany i rohy, ledový oceán je dosud nezaoblil. Naprosto hladký je i jeho povrch. Kra vznikla odlomením od ledovcového šelfu Larsen C v Antarktidě.

AKTUALIZOVÁNO

Padlý voják byl kynolog z Hrádku nad Nisou. Na náměstí již vzniklo pietní místo

/FOTOGALERIE/ Psy cvičil, účastnil se s nimi kynologických soutěží, které i organizoval. Na konci srpna se vydal na vojenskou misi do Afghánistánu. Zpátky domů do Hrádku nad Nisou se už ale rotný Tomáš Procházka, 42letý voják z chotyňského Centra vojenské kynologie, nevrátí. V pondělí zahynul při dalším útoku na české vojáky.

Babiš: Odmítám stažení českých vojáků z Afghánistánu

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s tím, aby česká armáda stáhla své vojáky z mise v Afghánistánu. Teror by se podle něj následně přenesl do Evropy. Babiš to uvedl na twitteru. Reagoval tak na dnešní vyjádření některých politiků. Stažení odmítl i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Čeští vojáci od začátku srpna v Afghánistánu čelili třem vážným útokům, zemřeli čtyři z nich a sedm bylo zraněno.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT