Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavnosti města Pohořelice a okolí 8. – 10. června 2018

Na letošních slavnostech zazpívá Ewa Farna, Leona Machálková a Michal Prokop. Kromě oslav připravuje město i novou výstavbu ve městě

23.5.2018
SDÍLEJ:

Foto: město Pohořelice

Pohořelice se chystají na svoji největší kulturní událost roku, na tradiční Slavnosti města Pohořelice a okolí. O tom, jaké budou a jaké novinky vedení pohořelické radnice ve městě chystá, jsme si povídali se starostou města Josefem Svobodou.

Co by si podle vás návštěvníci letošních slavností neměli nechat ujít a na co z programu se těšíte vy, coby starosta?

Snažíme se mít každoročně v programu nějakou „třešinku na dortu“, letos jí bude sobotní vystoupení populární zpěvačky Ewy Farné. V sobotu se na pódiu slavností objeví i kapela Queenie, kterou si zdejší publikum velmi oblíbilo při jednom z předchozích ročníků, proto jsme je pozvali i letos. Nedělní odpoledne zpestří svým vystoupením známí zpěváci Leona Machálková a Michal Prokop se skupinou Framus Five.

Osobně všechno z programu absolvovat jistě nestihnu, neboť mám milou povinnost přivítat za město některé návštěvy zástupců z pozvaných měst a obcí. Rád bych ale zašel na vystoupení Michala Prokopa a především pak na některá amatérská vystoupení naší pohořelické mládeže a dětí. Když vidím, že se lidem na slavnostech líbí a jsou spokojení, to mě nabíjí energií pro další činnost.

Čím kromě chystání oslav žijí Pohořelice?

Více než před měsícem jsme veřejnosti otevřeli po rekonstrukci zdravotní středisko. Do tamních zrenovovaných ordinací se již nastěhovali lékaři. Opravy trvaly přes rok a město vyšla tato investice na více než dvacet milionů korun. Radost z upravených prostor nám ale kazí fakt, že máme nedostatek zubařů, neboť jeden se odstěhoval z města a paní doktorka odchází do důchodu. Momentálně jednáme se všemi subjekty, které připadají v úvahu, ale pozitivní výsledek zatím nemáme. Dokonce jsme uvolnili i finanční prostředky na vybavení dvou ordinací, uvidíme, zda se nám podaří zubaře zajistit.

Ve městě připravujete řadu rekonstrukcí, která je teď nejaktuálnější?

Od ledna opravujeme takzvaný Paarův zámeček, což je objekt v areálu prvního stupně základní školy, který už chátral, minimálně dvě desetiletí nebyl využíván.

V minulosti v něm fungovala školní družina a byly tam i dílny pro technickou výuku. Je to památkově chráněný objekt, který bychom rádi dali škole opět do užívání.

Po rekonstrukci bude sloužit pro výuku dělených odborných předmětů – například pro počítačovou a ekologickou výuku. Přibude tam krytý atriový prostor s posezením, jenž lze využívat pro menší vystoupení žáků. Náklady na rekonstrukci Paarova zámečku vyjdou město kolem 35 milionů korun, z této částky máme přislíbenou dotaci přibližně 32 milionů korun.

Jaký další objekt je v pořadí?

V květnu budeme otevírat obálky firem, které se přihlásí do soutěže na zhotovitele rekonstrukce bývalého hotelu Pfann v Pohořelicích.

Je to rozlehlá stavba na náměstí, která chátrá snad celé století, což vzhledu našeho náměstí rozhodně neprospívá. Do druhé světové války objekt vlastnila rodina Pfannova, která byla odsunuta a město objekt využívalo jako prodejnu elektro a galanterie. V budově byly i byty, byť neodpovídaly běžnému standardu. V přízemí domu se nacházela místnost Klubu seniorů a svoji klubovnu tam měli i skauti, obě organizace se zatím přesunuly do náhradních prostor. Počítáme, že celý objekt se bude opravovat až do poloviny roku 2020.

Po rekonstrukci bude sloužit jako komunitní dům. Své místo tam najde Středisko volného času s mateřským centrem Motýlci pro maminky s malými dětmi. Do kluboven se tam vrátí Klub seniorů i skauti. A prostory pro prezentaci své práce tam budou mít učni ze cvrčovického odborného učiliště. Mnohé práce jejich aranžérů, zahradníků, cukrářů a kuchařů si rozhodně zaslouží obdiv. Zázemí v obnovené budově budou mít též pracovníci břeclavské charity, kteří    zabezpečují pečovatelskou službu ve městě a v okolí.  Počítáme i s vyhrazením prostor pro služby psychologa a podobnou poradenskou činnost.

Kterými aktuálními záležitostmi se zabýváte ve vedení města, případně na zastupitelstvu?   Jaké zásadní otázky řešíte?

Snažíme se především řešit kapacitu základní školy, která přestává mít rezervu. Máme kapacitu 700 žáků a momentálně je ve škole kolem 665 žáků. Situace začíná být napjatá.

Nejen v Pohořelicích, ale i v okolních obcích je poměrně čilá výstavba, tudíž je znát příliv nových rodin a tím pádem i dalších dětí. Už přes rok připravujeme projektovou dokumentaci na přístavbu základní školy v areálu druhého stupně na ulici Dlouhé.

Plánujeme tam vybudovat novostavbu s desítkou nových tříd, což by napomohlo pokrýt potřeby i pro budoucí léta. Kapacita školy by se tak zvýšila o 260 žáků. Ve stejném areálu máme dosud využívaný starý objekt, který bude třeba jako nevyhovující zbourat. Tím se celková kapacita zase zhruba o 60 žáků sníží.    

Problémy jsou i s kapacitou mateřské školy. Asi před čtyřmi léty jsme provedli opravu a zkapacitnění jedné budovy, vznikly tam tři nové třídy. Bohužel jsme museli kvůli požadavkům hygieny jednu třídu zrušit, takže v současnosti máme kapacitu pro 182 dětí a prakticky žádná rezerva tam není.

Po letošních zápisech do školky víme, že pro dvě desítky dětí nemáme ve školce místo. Proto chceme situaci řešit výstavbou dvou objektů – jeden rychlejší metodou, kdy vystavíme dvě třídy takzvanou kontejnerovou metodou, pomalejší – klasickou zděnou metodou pak postavíme objekt pro tři třídy a zázemí pro personál.

Rozšíření kapacity stavbou kontejnerových učeben je ve fázi územního řízení. Řešíme námitky vlastníka sousední nemovitosti, čímž se proces výstavby poněkud oddaluje. Věříme, že se celá věc podaří vyjasnit a vyřešit.

Turistická sezona se rozjíždí. Chystá město nějakou novinku i pro turisty a návštěvníky města?

Nechali jsme zhotovit čtveřici map na plastové tabuli, které hodláme umístit poblíž brněnské cyklostezky. Mapy byly vytvořeny v rámci projektu Malované mapy, který umožní grafické zpracování mapy se zakreslenými kulturními památkami a pamětihodnostmi ve městě a okolí. Jistě to přispěje ke zlepšení informovanosti návštěvníků o tom, kam se mohou podívat na zajímavá místa v okolí i mimo cyklostezku.

 

Autor: Komerční sdělení

23.5.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč Všeobecné sestry se specializací VŠEOBECNÁ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŠEOBECNÁ SESTRA , - PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, nástup možný ihned, pracovní doba: po-ne 7:00-19:00, - Požadujeme: doložení dokladu o dokončeném studiu - obor všeobecná sestra, platná registrace, doložení dokladu o očkování proti hepatitidě B, zdravotní (potravinářský) průkaz, trestní bezúhonnost, samostatnost, spolehlivost, pečlivost, znalost práce na PC, znalost ošetřovatelské práce a vedení ošetřovatelské dokumentace , Nabízíme: zázemí silné a stabilní příspěvkové organizace; práci s úvazkem 1; příjemné pracovní prostředí, odměňování dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb. v platném znění v návaznosti na vnitřní platový předpis; příplatky za soboty, neděle, svátky, noční směny; po zapracování osobní příplatek; profesní růst; 5 týdnů dovolené; příspěvek na stravování ve vlastním stravovacím zařízení; příspěvky z FKSP na rekreaci, masáže, odměny k životním a pracovním jubileím, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem nebo telefonicky ve všední dny mezi 8:00-15:00 na čísle 702 124 833, kontaktní osoba: Horáková Šárka., e-mail:shorakova@ddhk.cz. Pracoviště: Domov u biřičky, K Biřičce, č.p. 1240, 500 08 Hradec Králové 8. Informace: Šárka Horáková, +420 702 124 833. Ostatní - INVESTUJ A VYDĚLÁVEJ 20 000 Kč Pasivní příjem Během jednoho roku jsem si přivydělal 160.000 Kč. Jak jsem to udělal? Jednoduše jsem zainvestoval a pak už jen sleduji jak moje investice rostou. Pokud mi nevěříte, podívejte se na moje webové stránky. Natočil jsem pro vás videa, kde vám vše ukážu a vysvětlím krok za krokem. Skvělý způsob jak si zajistit finační nezávislost. Gastronomie - Vedoucí kantýny 16 500 Kč Do naší restaurace ve společnosti Hyundai Nošovice hledáme novou vedoucí kantýny. Obchod - Obsluha pultů - Brno 115 Kč/h 113 Kč Hledáme šikovné a čistotné brigádníky na obsluhu pultů do supermarketu v Brně. Směny dle Vašich časových možností - obvykle 8 hodinové (ranní/odpolední). Vaším úkolem by byla obsluha zákazníků, doplňování zboží (saláty, sýry, ryby, atd.) a udržování čistoty pultů. Nástup možný IHNED.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jednání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem a primátorem Ostravy Tomášem Macurou o situaci ve FN Ostrava.
5 4

Kritická situace v ostravské nemocnici. Ministr Vojtěch problém nevyřešil

Turecká policie na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.
2 8

Turecko potvrdilo, že má důkazy v kauze vraždy novináře. Nahrávky ale nesdílelo

Náraz vytrhl řidiči na Náchodsku volant z rukou. Hledají se svědci

Policisté hledají svědky dopravní nehody linkového autobusu a nákladního vozu, ke které došlo ve čtvrtek v 15.15 hodin v Olešnici u Červeného Kostelce. Náraz řidiči autobusu doslova vytrhl volant z rukou.

Assange žaluje Ekvádor. Nelíbí se mu podmínky na ambasádě, kde se skrývá

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange zažaloval ekvádorskou vládu, která podle něj porušuje jeho základní práva a svobody. Assagne žije od roku 2012 na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, kam se uchýlil z obav, že bude vydán do Spojených států.

Jste lepší než Ronaldo? Porovnejte se! Zapojte svůj klub do projektu Deníku

Zbystřete! Deník rozjíždí mimořádný projekt pro fotbalové fanoušky. Jinde takový nenajdete. Bude vás bavit. Umíme zjistit detailní statistiky hráčů českého „pralesa“ a srovnat je se špičkovými hvězdami. První díl vyjde ve Sportovním deníku v pondělí 22. října. V článku čtěte, jak zapojit i váš fotbalový tým.

Válečný veterán dělá plavčíka: V Afghánistánu jsem bojoval o holý život

Na bezpečnost plavců v Městských lázních v Novém Městě na Moravě nyní dohlíží válečný veterán Miloš Prášil. Přestože ho voda málem zahubila, na tento živel nezanevřel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT