Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Teplice jsem si kdysi zamiloval

Teplice jsem si kdysi zamiloval, ještě než jsem do nich přijel. Už cestou autem po dálnici se přede mnou najednou zvedaly vrcholky Krušných hor a mě bylo hned nějak jasné, že tohle musí být zvláštní místo. Vím, že to možná zní pateticky. Ale Teplice na mě prostě udělaly velký dojem už při našem prvním společném setkání. 

17.9.2018
SDÍLEJ:

Foto: archiv J. Štábl

Hned ten první den se navíc ukázal jako fakt osudový, protože jsem ve městě potkal svou budoucí ženu. A to už v životě každého chlapa něco znamená. Časem jsem pak do Teplic začal dojíždět pravidelně a za necelý měsíc se do města přestěhoval a rozhodl se zde žít. Určitě mě sem už od začátku táhlo i to, že sám pocházím ze Sudet. Sice ze Šumperku, tedy ze severu Moravy, jenže Sudety jsou prostě Sudety. Mají v sobě něco společného i výjimečného všude. 

I když jsem se při studiích věnoval hlavně ekonomice, Evropské unii a mezinárodním vztahům, začal jsem pracovat v oblasti komunikace, státní správy a prostředí pražského magistrátu. Díky tomu jsem získal cenné pracovní zkušenosti v klíčové městské společnosti s víc než 11 tisíci zaměstnanci, která má na starosti veřejnou dopravu v celé Praze a denně přepraví přes 3 miliony cestujících. 

Řešení krizových situací a komunikace s vedením hlavního města, komunálními politiky, novináři a hlavně veřejností se tak staly mojí prací. Přiznávám, že ne vždy to bylo snadné. Byl jsem vždy první na ráně, kdo musel veřejnosti vysvětlovat naše chyby nebo obhajovat velké veřejné projekty. Časem jsem si ale na tuhle každodenní konfrontaci s realitou zvykl a dokonce mě i začala bavit. Práce pro veřejnost totiž člověka nutí, aby se pořád zlepšoval. Lidé vám nikdy nic neodpustí. 

A právě tahle zkušenost mě přivedla ke kandidatuře tady v Teplicích. Každé město musí aktivně komunikovat se všemi svými obyvateli a snažit se, aby se jim v něm žilo co nejlíp. Jinak jeho vedení prostě nedělá svou práci. Moje politická vize je proto celkem jednoduchá: chci z Teplic udělat nejlepší místo pro život. Místo, kde se nejlíp žije místním. A kam se taky chtějí stěhovat i ostatní lidé. Stejně jako jsem se sem kdysi přestěhoval já. 

„Máme rádi Teplice a chceme, aby byly nejlepším městem pro život.“ Chci proto hlavně zvýšit bezpečnost ve městě, právě ji vidím jako klíčovou. Někteří to možná nevědí, ale Teplice jsou nejstarší lázně ve střední Evropě. A lázeňské město si představuju jako poklidné místo s odpočinkovou atmosférou, krásnými lázeňskými domy, kulturními akcemi a celkově příjemným prostředím. Prostě pohoda. 

To všechno určitě v Teplicích existuje. Taky tu, ale máme přímo v blízkosti lázeňských částí i dost problematických míst. Z řady ohlasů lidí i vlastní zkušenosti vidím horší podmínky pro spokojený život třeba v Trnovanech. Trnovany opakovaně přitahují pozornost policie kvůli problémům s drogami a podivnými individui, co vás obtěžují cestou touto čtvrtí. A také všudypřítomným hlukem, veřejným popíjením alkoholu a nepořádkem. Jsou smutnou částí našeho jinak krásného lázeňského města. Přitom by se tady dala udělat spousta změn, které i z této čtvrti rychle udělají bezpečnou a příjemnou součást lázeňského města. 

Začneme navýšením počtu pouličních kamer na místech, která musíme mít pod bedlivějším dozorem. Za první republiky měla každá městská čtvrť svého četníka, který ji stále procházel a znal ji jako své boty. Chceme proto, aby Trnovany i ostatní městské části měly takového svého městského strážníka. Ten bude svůj rajon i jeho obyvatele dobře znát a lidé k němu budou mít důvěru. 

U městské policie a v městských čtvrtích zavedeme tzv. „communitypolicing,“ který se skvěle osvědčil jinde v Česku. Strážníci se věnují hlavně obchůzkové činnosti, jsou na očích a lidé se je proto nebojí kontaktovat. Navýšíme kvůli tomu počet strážníků městské policie, jíž dlouhodobě chybí lidé. Nové uchazeče o tuhle práci motivujeme nejen finančně, ale i perspektivou kariéry a společenským postavením. Strážník městské policie musí znovu mít respekt i důvěru veřejnosti. Jako kdysi. 

Teplice jsou lázeňské město a do něj přece nepatří ani popíjení alkoholu na veřejnosti. V rámci prevence to na některých problematických místech zakážeme. To ale samozřejmě neznamená, že lidem nedovolíme, aby si své město co nejvíc užili. Naopak. Proč nevybudovat veřejné „oddechové zóny,“ kde si lidé klidně můžou rozdělat oheň, grilovat a posedět venku s přáteli, rodinou a známými? I to přece patří k životu ve městě. Taková místa ale nebudou narušovat život Tepličanů a budou taky dobře dostupná. Chceme je případně vybudovat po dohodě s občany města.   

Tepličané jsou na své město právem hrdí. Jeho tradiční architekturu i kolorit ale bohužel narušily nejen necitlivé zásahy, ale i opuštěné budovy a plochy. Mezi nejhorší příklady obojího patří desítky let rozestavěný a chátrající objekt pod nově zrekonstruovanou obchodní školou nebo dlouhodobě nevyužívaná historická chátrající budova u Zámeckého náměstí. Všechny nás to bije do očí, současné vedení města s tím ale nic nedělá. Proč? My chceme rázně vstoupit do komunikace s majiteli těchto objektů a klidně i soudy dosáhnout vyřešení situace. 

Nejsem proti tomu, aby Teplice některé tyto objekty vykoupily s pomocí evropských fondů nebo soukromých investorů. V lázeňském městě můžou takové projekty dobře fungovat. Ostatně právě město musí tento problém aktivně a ve spolupráci s občany řešit. Teplice konečně potřebují jasný územní plán, který jim umožní budoucí rozvoj i dopravní dostupnost. Potřebujeme i revizi a novou vizi městské hromadné dopravy, která se musí mnohem víc přizpůsobit současným potřebám obyvatel. MHD musíme zefektivnit a taky líp napojit na hůře dostupné části města i jeho okolí. A ušetřené peníze pak můžeme využít na další veřejné služby. 

Politici dnes rádi mluví o „smartifikaci“ měst. I já si samozřejmě přeju, aby Teplice byly „chytrým městem“. Ne však za každou cenu. Měli bychom platit jen za takové technologie, které nám pomůžou zlepšit život ve městě. Jsem určitě pro veřejnou wifi v okolí autobusových zastávek. A taky zastávky, co vám ukážou aktuální čas příjezdu vašeho spoje. To je jasné. Chytře se ale musí chovat i vedení města a využít moderní technologie na co nejefektivnější řešení potřeb svých obyvatel. A v tom mají Teplice velké rezervy.

Podívejte se třeba na městskou dopravní infrastrukturu. Pořád neumí chytře zkombinovat potřeby MHD, řidičů, cyklistů i chodců. Proč, když na to máme chytré technologie? A proč v našem městě pořád bloudí nejen turisté? Ano, turismus vůbec je velké téma. Teplice jsou známé i početnou turistickou klientelou z arabských zemí, což vyvolalo i řadu diskuzí. To je jistě dobře, právě diskuse zlepšují život. Teplice podle mě udělaly velkou chybu, když se pohodlně spolehly jen na určitou klientelu. A právě to chci změnit a použít při tom své zkušenosti s komunikací. Město se prostě musí mnohem líp a chytřeji prezentovat v celém světě.

Hlavně ale musí řešit připomínky svých vlastních obyvatel, ti musí být prioritou jeho vedení. Musíme konečně rozhodnout, co s prostorem v Zámecké zahradě, kde bývalo koupaliště. Neustálá otázka je, zda obnovit koupaliště tam nebo najít jiné místo. Bylo by skvělé, aby si k tomu své řekli občané, kteří to koneckonců budou využívat. A taky potřebujeme najít prostor pro multifunkční atletické sportoviště pro děti. Chci taky pomoct našim seniorům, protože jim to všichni dlužíme. Starali se o nás a teď se o ně musíme postarat my. Pojďme motivovat i mladé lidi, aby místo vysedávání s mobilem v nákupních centrech občas pomohli těm starším. I oni přece budou jednou potřebovat pomoct.

 Všichni někdy sníme. A já sním o Teplicích, které jsou zase tím poklidným, bezpečným, bohatým a taky kulturním lázeňským městem, kde lidé prostě rádi žijí. Vidím Teplice jako idylické město v podhůří Krušných hor a jen kousek od Českého středohoří, které má všem co nabídnout. Teplice musí v následujících čtyřech letech znovu oživit své staré dobré jméno a stát se synonymem moderního lázeňského města. To ale dokáže jen nové politické vedení. A proto kandiduju.

 Zadavatel: ANO 2011; zpracovatel: Production team s.r.o., Vltava Labe Media a.s. 

 

Autor: Sdělení komerční

17.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Prodavač/ka v papírnictví 19 000 Kč Prodavač/ka Prodavač/ka Hledáme prodavače/ku do prodejny papírnictví v Praze 6, Bělohorská ul. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč Zámečníci strojů Zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Zpracování vstupních materiálů pro výrobu hliníkových, plastových konstrukcí, a zámečnických prvků, Obsluha strojů a nářadí pro výrobu zámečnických prvků, hliníkových a plastových konstrukcí, Manipulace s materiály a díly pro výrobu, Provádění běžné strojní údržby a jiné., , Způsob kontaktu: telefonicky (pracovní dny 7:00-15:00) nebo zasílat životopisy na email.. Pracoviště: W & d morava s.r.o., Podlesní, č.p. 1827, 735 41 Petřvald u Karviné. Informace: Pavla Havlíčková, +420 734 578 092. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Kontakt předem: Heřman Miroslav, tel.: 606 213 045 (7:00 - 20:00), e-mail: khprostav@khprostav.cz, Místo výkonu práce: Plzeňský kraj. Pracoviště: Heřman-stavitelství, s.r.o. plzeňský kraj, . Informace: Miroslav Heřman, +420 606 213 045. Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 25 000 Kč Strojní inženýři projektanti, konstruktéři strojní inženýr konstruktér přístrojů, strojů a zařízení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Kopecky - cheops s.r.o., Hromádky z Jistebnice, č.p. 1725, 583 01 Chotěboř. Informace: Jana Kopecká, +420 725 518 738.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vůdce KLDR Kim Čong-un.
10

Tajné jaderné laboratoře. Na území KLDR se nachází 13 výzkumných center

Miroslav Pelta
10

Kriminalisté rozšířili Peltovo obvinění. Měl uplácet náměstkyni

Zemřel Stan Lee. Legenda marvelovských komiksů Spider-Man či Thor

Ve věku 95 zemřel Stan Lee, legenda marvelovských komiksů. Spoluvytvořil postavy známé po celém světě, například Spider-mana, Iron Mana, Hulka, Thora či Doktora Strange. Informoval o tom server BBC. 

Palestinské rakety zasáhly prázdný autobus. Izrael odpověděl protiútokem

Palestinci z pásma Gazy vypálili dnes na Izrael desítky raket, ty zasáhly prázdný autobus a vážně zranily jednoho člověka. Následná letecká odveta Izraelců si vyžádala dva mrtvé palestinské ozbrojence. Dnešním incidentům předcházela eskalace násilí, kdy o víkendu při přestřelce v Gaze přišlo o život sedm Palestinců a jeden izraleský voják.

Do českého kosmického inkubátoru ESA BIC vstoupily první dvě firmy z Brna

Do brněnské pobočky inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC (Business Incubation Centre) Prague vstoupily první dvě firmy. Start-upy World from Space a OctoGeo pracují se satelitními daty, a po následující dva roky tak budou moci využívat informace, které ESA má. Oznámila to dnes agentura CzechInvest na výroční konferenci kosmického inkubátoru ESA BIC Prague.

Zbývá den do odevzdání nominací. Adepti na šéfa Senátu zůstávají tři

Kandidáti na předsedu Senátu zůstávají den před odevzdáním nominací tři - Jaroslav Kubera (ODS), Jan Horník (STAN) a Václav Hampl (za KDU-ČSL). Adeptů na místopředsedy horní komory je šest. Vedle Kubery a Horníka to jsou dosavadní šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) a nynější místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Nováčky v užším vedení horní komory asi budou Jiří Oberfalzer (ODS) a Jiří Růžička z klubu Starostů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT