Pane Zdechovský, chýlí se nám ke konci další rok. Jak byste ho zhodnotil? Proč by třeba čeští občané měli být rádi, že si za zástupce zvolili zrovna Vás?

Osobně jsem zastáncem názoru, že hodnotit práci poslance by měli předně druzí a právě voliči. Za sebe mohu jen říct, že svůj slib pracovat s maximálním nasazením, beru i po více než třech letech mandátu vážně, nepolevuji a stále mám kalendář plný od rána do večera, často i o víkendech a svátcích. Je pro mě totiž důležité moci se opravdu setkávat s obyčejnými lidmi, naslouchat jim a jednoduše dělat vše pro to, abych nebyl uzavřený v „bruselské bublině“, jak se to bohužel stává mnoha mým kolegům.

 

To se hezky poslouchá, ale co konkrétně jste třeba udělal pro české občany?

Pokud bych to měl vzít z obecného hlediska, tak se mi třeba v rámci jednání v rozpočtovém výboru (BUDG) podařilo už třetí rok po sobě výrazně navýšit prostředky na bezpečnost. Nově půjde na lepší ochranu vnějších hranic a na posílení kapacit unijních agentur v oblasti policejní a justiční spolupráce hned 837 miliónů euro. V rámci výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) jsem zase aktivně připomínkoval směrnici o boji proti terorismu, jmennou evidenci cestujících, už od Velikonoc fungující přísný systém kontrol vnější schengenské hranice pomocí databází Interpolu, a také se mi podařilo velmi rychle prosadit návrh o automatickém sdílení daktyloskopických databází všemi zeměmi EU.

 

Takže hranice už jsou hlídány?

Ano a nejen to. Předně díky Evropské lidové straně (ELS), pro niž je bezpečnost obyvatel prioritou, byla schválena i elektronická identifikace osob, která při vstupu cizince do Schengenského prostoru zaznamená kromě data a místa vstupu i jméno, údaje o cestovním pasu, otisky prstů a snímek obličeje. Bude tak mnohem jednodušší identifikace a výrazně by to mělo omezit teroristické útoky. Zde si myslím, že se opravdu udělal obrovský kus systematické práce a mrzí mě, že česká média nezřídka raději upřednostní neověřené senzace, jak EU zkritizovat, než že by se snažily uvádět na pravou míru různé lži populistů. Asi je ale i naše česká povaha si spíše ulevit nadávkou než pochválit.


 

A nemyslíte, že je chyba i v komunikaci vás, politiků?

To určitě nerozporuji. Osobně ale s mým týmem děláme maximum, abychom lidem dodali co nejobjektivnější informace a velmi mě těší, že se na nás lidé s žádostmi opravdu obracejí. Sledují naši práci a nebojí se požádat o pomoc.

 

O jakou pomoc Vás třeba žádají?

To je skutečně velmi různorodé. Nejčastěji jde o nějakou zvůli úřadů, třeba neoprávněné pokuty. Za všechny bych jmenoval případ pana Jedličky, východočeského řidiče kamionu, který dostal v Británii pokutu téměř 70 000 za údajný převoz nelegálních migrantů z Francie. Podobných případů jsme pak měli několik, třeba i z Polska, a ve všech se nám podařilo snížit tyto sankce na úplné minimum. Nechtěl jsem ale jen řešit jednotlivé případy a několikrát jsem proto interpeloval Komisi kvůli systémovému řešení. Téma se nám pak s kolegy z ELS podařilo prosadit dokonce jako rozprava na plénu Evropského parlamentu. Eurokomisařka Jourová posléze potvrdila, že se skutečně jedná o nemalý problém a Komise vynaloží 30 milionů euro na různé projekty, které řidiče ochrání. To jsou pak přesně ty situace, kdy si říkáte, že vaše práce prostě má smysl. Má smysl mít europoslance, protože jen z Česka bychom tyto mezinárodní spory nedokázali vyřešit.Zdroj: Poslanecký klub