Open-air koncerty se vstupem zdarma i večerní galapředstavení pro fajnšmekry

Na tři místa koncertů bude dokonce vstup zdarma, a to do Valdštejnské zahrady Senátu, Kongresového sálu České národní banky a Zahrady GASK v Kutné Hoře. Odpolední bloky koncertů českých a světových symfonických dechových orchestrů se budou na těchto místech konat vždy od 13 do 17 hodin.

Večerní koncerty se uskuteční v nejprestižnějších sálech Česka. Páteční zahajovací a nedělní koncert se odehrají v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Sobotní galakoncert, jehož kapacita je bohužel již naplněna, hostí Španělský sál Pražského Hradu a závěrečný pondělní koncert završí celou akci ve Smetanově síni Obecního domu.

Veškeré koncerty a muzikologické přednášky, které se konají od sobotního rána v hotelu Olšanka, se uskuteční pod hlavičkou Světové asociace dechových orchestrů a ansámblů WASBE. Ta letos poprvé ve své historii přidělila pořadatelství České republice, aby tak symbolicky navázala na tradici dechové hudby, jež vzešla od nás, z Čech, Moravy a Slezska.

Máme být na co hrdí

Jedním z oborů lidské činnosti, na které můžeme my Češi být náležitě hrdí, je právě česká symfonická dechová hudba. V průběhu let si vytvořila ve světě takové jméno a prestiž, že jsme mnohými považováni za kolébku tohoto žánru.

„Coby hostitelé připravované mezinárodní konference WASBE si můžeme připadat jako babička, která se chystá na návštěvu vnoučat, těší se na ně, chce mít pro ně vzorně uklizeno a napečeno, aby se u ní děti cítily skvěle, na babičku v budoucnu s láskou vzpomínaly a vždy se k ní rády vracely!" řekl Václav Blahunek, šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR, který je zároveň jako jediný Čech členem předsednictva Světové asociace symfonických orchestrů a ansámblů WASBE.

Nečekejte dechovku, ale prestižní hudební zážitek

Nejedná se ovšem o dechovku, jak ji mnozí známe z vesnických zábav nebo dokonce pohřbů. Přijďte se na vlastní uši přesvědčit o kouzlu této hudby, kterou dali naši předkové světu. Důkazem toho bude účinkování dvaceti domácích a zahraničních velkých dechových orchestrů vč. našich prestižních uniformovaných dechových kapel Hudba hradní stráže a Policie ČR a Ústřední hudba Armády ČR, které si tuto prestižní příležitost nemohou nechat ujít. Do Prahy se přijedou představit soubory z USA, Estonska, Maďarska, Francie, Švýcarska, Slovinska a Nizozemí. Samozřejmě nebudou chybět ani orchestry české napříč celou republikou od Karviné, Přerova, Němčic na Hané, přes Přelouč, Prahu, Roudnici nad Labem až po České Budějovice, Vimperk a Cheb. Je tedy opravdu na co se těšit!

Více informací o místech, časech a vystupujících souborech naleznete na webových stránkách www.wasbeprague.com.