Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Ostravě začíná Česko-německé kulturní jaro 2017

Jaro už je definitivně tady a nutno říct, že do Ostravy nedorazilo jen astronomicky, ale i kulturně. Z oslav dvacetiletého výročí podepsání Česko-německé deklarace (21. ledna 1997) se totiž zrodil projekt, který pořádá na obou stranách česko-německé hranice širokou paletu kulturních, společenských a sportovních akcí. A není náhodou, že vše začíná právě v Ostravě…

27.3.2017
SDÍLEJ:

Foto: Kulturní jaro 2017

Zahájení Česko-německého kulturního jara v Ostravě považuji za poctu a zároveň jej vnímám symbolicky. Ostrava patřila před druhou světovou válku k multikulturním městům, v němž ve vzájemné symbióze žilo české, německé, židovské a polské obyvatelstvo," podotkl ostravský primátor Tomáš Macura.

Co všechno Ostravu v rámci Česko-německého kulturního jara čeká?

PROMĚNA VEŘEJNÉHO PROSTORU

V České republice není příliš zvykem, aby se veřejnost zapojovala do plánování toho, jak má vypadat veřejný prostor. V Německu je tomu přece jen trochu jinak, a proto chce i Česko-německé kulturní jaro společně s obyvateli našich měst, s jejich vedením a s týmem architektů oživit lokality, jejichž potenciál by mohl být využit přece jen o trochu lépe. Co konkrétně si pod tím můžete představit? Tak třeba architektonické intervence, které oživí ostravské náměstí Dr. Edvarda Beneše. V rámci Festivalu pro náměstí (31. 3. – 27. 5. 2017) je na místě bývalého Německého domu postaví studio MAK! ve spolupráci s Antikvariátem Fiducia a centrem PANT.

RIXBOX aneb Ochutnejte Berlín!

Českou republikou se prožene Rixbox. Ne, nejde o boxerský turnaj, ale o stánek rychlého občerstvení z Berlína, který na náměstí Dr. Edvarda Beneše přiveze prvotřídní kávu a gastronomické speciality současné německé metropole. Rixbox se nechal inspirovat mezinárodní kuchyní z berlínské části Rixdorf, ve které se po bitvě na Bílé Hoře usadili protestanští uprchlíci z Čech. Dnes je Rixdorf multikulturním prostředím, kde žijí jak Němci, tak třeba i lidé z Íránu, Libanonu či Palestiny. Pestrá směsice obyvatelstva vytvořila i specifickou rixdorfskou kuchyni, kterou můžete ochutnat právě v mobilním Rixboxu. Náměstí Dr. Edvarda Beneše, 31. 3. – 4. 4. 2017.

CESTY ZA SOUČASNÝM NĚMECKÝM UMĚNÍM

V rámci Česko-německého jara připravili organizátoři historicky první výstavu německého umělce Gerharda Richtera ve střední Evropě. Ta se uskuteční 26. 4. - 3. 9. 2017 v pražské Národní galerii a představí jednoho z nejvlivnějších (a také nejdráže prodávaných) malířů poválečné éry, který je mnohými kritiky označován za nejvýznamnějšího žijícího umělce.

20. května 2017 vás z Ostravy sveze speciálně potištěný vagon Česko-německého kulturního jara, a to nejen na výstavu Gerharda Richtera, ale také na výstavu Eberharda Havekosta v Galerii Rudolfinum a rovněž na prohlídku pražského Goethe-Institutu. Cesta i program jsou pro uměnímilovné Ostravany zdarma: přihlásit se můžete v CKV klub Atlantik (atlantik@ckv-ostrava.cz, Web: www.klubatlantik.cz).

Přehled všech akcí Kulturního jara najdete na webových stránkách www.de-tsch.eu.

Co je Česko-německé kulturní jaro?

Česko-německé kulturní jaro 2017 je přeshraniční kulturní iniciativa Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.

Autor: Komerční sdělení

27.3.2017
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cascara.
3

Kávě podobná cascara válcuje americké trhy. V EU i v Česku je zakázaná

Při tragické nehodě za Třeboní zemřeli 3 lidé.
6

Počet mrtvých na silnicích stoupl, mezi oběťmi přibývá seniorů

Sňatky homosexuálů i uznání soukromého majetku. Kuba si odhlasovala novou ústavu

Kubánský parlament si o víkendu jednohlasně odhlasoval novou ústavu, jež by mimo jiné měla legalizovat sňatky homosexuálů či uznávat soukromé vlastnictví. Nyní ji čeká představení veřejnosti, ke konci roku pak i celonárodní referendum. Média zároveň podotýkají, že moc komunistů v zemi v ničem neoslabí.

Jedna jízdenka, dva kraje. Pražská integrovaná doprava rozšíří pásma

Pražští radní udělali další důležitý krok k rozšíření možnosti cestovat na jednu jízdenku téměř po celých středních Čechách. Schválili nové tarify, které počítají s jedenácti pásmy a čtyřmi pražskými zónami napříč Středočeským krajem. Nově zavedou také roční jízdenky pro cestování po kraji.

Pilot Stanislav Čejka. Jeho kanceláří je Gripen a nekonečná dálava nebe

/ROZHOVOR/ - Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem, žije v Hradci Králové, ale většinu svého času je světoobčan. Kdybyste se Stanislava Čejky zeptali, kde má kancelář, odvětí, že v kokpitu letadla. Jeho profesní i soukromý život je úzce spjatý s vůní leteckého benzínu. Jeho hlavní prací je létání v armádě na stroji Jas 39 Gripen. Volný čas pak tráví za kniplem akrobatického speciálu. Je totiž lídrem světoznámé akrobatické skupiny Flying Bulls Aerobatics Team.

Zeleň mizí, betonu přibývá. Přehřívání českých měst začíná být velký problém

/INFOGRAFIKA/ Česko zažívá nejsušší léto za desítky let. Ve městech přitom kvůli rozšiřující se zástavbě mizí zelené plochy a půda schopná vstřebat dešťové srážky. Vydlážděná, vybetonovaná či vyasfaltovaná prostranství akumulují obrovské množství tepla, které následně vyzařují a tím vznikají takzvané tepelné ostrovy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT