Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žena do čela města? A proč ne?

Říká Lenka Jaklová, lídr koalice STAN a Svobodní s podporou Východočechů (č. 13)

21.9.2018
SDÍLEJ:

Foto: Lenka Jaklová

 Publicistka a projektová manažerka, výrazná osobnost české kultury, držitelka Hradecké múzy (1993), letos oceněná medailí hejtmana KHK za myšlenku a realizaci zápisu českého loutkářství do UNESCO. Mj. zdokumentovala výcvik izraelských pilotů na hradeckém letišti v roce 1948 a učinila první konkrétní kroky pro kandidaturu moderní meziválečné architektury a urbanismu Hradce Králové na Indikativní seznam UNESCO. 

Proč jste v roce 2010 vstoupila do komunální politiky, ačkoli jste se pohybovala převážně v uměleckém prostředí?
Z entuziasmu a ze zájmu o věci veřejné. Z přesvědčení, že ke změně společnosti nestačí jen happeningy nebo podpisy pod peticí, ale že je třeba osobní nasazení.

Jak řekl Platón – trestem za nezájem o politiku je to, že nám nakonec vládnou ti nejneschopnější z nás. Anebo – dovoluji si dodat – ti všehoschopní.                                                                                            

Proč se vracíte dnes – tentokrát v roli lídra?
Nechci nečinně přihlížet, jak se Hradec Králové propadá z první ligy do druhé, možná i do třetí…

Proč je podle vás město v tak špatné kondici?
Jen se rozhlédněte kolem sebe…Samé provizorium, samé nouzové řešení – počínaje Velkým náměstím, Benešovkou, terasami u Žižkových sadů, parkovištěm u fakultní nemocnice, křižovatkou Mileta… Dokonce i oprava kiosků na Pražském mostě je zřejmě nad síly této politické reprezentace. To už přece není náhoda! Podívejte se, co udělal z Litomyšle polistopadový starosta Miroslav Brýdl! Proboha, Hradečáci, vzpamatujme se, vždyť žijeme ve městě, které v Evropě nemá obdoby.  

Prioriotou č. 1. koalice STAN a SVOBODNÍ s podporou Východočechů je oprava Benešovky. Přidejte se k nám.

Petici můžete zasílat na e-mail:  havrda@svobodni.cz

Současný primátor Zdeněk Fink ale přičítá řadu neúspěchů tomu, že příliš důvěřoval svým spolupracovníkům.
Pokud je tomu tak, pak by měl volič zodpovědně uvážit, zda je na místě svěřovat kormidlo města na další čtyři roky do rukou důvěřivého naivky bez autority. Ale vážně: Tomáš Baťa kdysi poznamenal, že dobrý manažer se pozná podle toho, že se obklopí spolupracovníky, kteří jsou schopnější, než je on sám. Podmínkou ovšem je nesloužit svému egu.

Proč jste jako radní za TOP 09 před koncem mandátu opustila Radu města?
Příliš jsem vybočovala z řady – pardon z Rady. Oficiálně tím, že jsem ohlásila předem, že budu v příštích komunálních volbách kandidovat za Starosty a nezávislé. Proto jsem se nedávno podivila, jak se v Hradci měří dvojím metrem, když tutéž TOP 09 opustil i kolega Vedlich kandidující za uskupení Slušná politika a Hradečtí patrioti, aniž by se nad tím kdokoli v Radě města pozastavil. https://hradecky.denik.cz/zpravy_region/dva-hradecti-radni-sli-z-kola-ven-v-utery-je-totiz-odvolali-20140430.html

Ale ten pravý důvod byl samozřejmě v tom, že jsem se řídila zdravým rozumem  a svědomím – ať už v případě utopické vize Parku Malšovice, fotbalového stadionu s dalším zbytečným hypermarketem a rizikem zatížení dopravy na Gočárově okruhu. Dnešní kolabující doprava nám, oponentům, dává za pravdu. Postavila jsem se také proti výprodeji varhan z Městské hudební síně. A veřejně jsem se zastala ředitele Klicperova divadla Ladislava Zemana v době, kdy na něho byl ze strany radnice činěn nevybíravý politický tlak, aby předčasně odešel.

Ladislav Zeman se přece loučil s tím, že odchází ze zdravotních důvodů…
Jistě, to bylo zdvořilé vyjádření gentlemana. Je smutné, že nejúspěšnější polistopadový divadelní manažer v Čechách, který by měl co předávat, dnes obchází divadlo obloukem. Takové zacházení s osobností, která našemu městu prokázala neocenitelné služby – vždyť hradecký divadelní zázrak je jeho dílem!, jen vypovídá o úrovni reprezentantů města. Ale všeho do času. Myslím, že Ladislav Zeman jednou bude mít na budově Klicperova divadla pamětní desku.

Proč se domníváte, že právě vy byste mohla v Hradci leccos napravit?
Mám nos vizionářky – v roce 2005 jsem např. iniciovala myšlenku revitalizace barokního areálu Kuks, což se o deset let později podařilo; v roce 2010 jsem přišla s nápadem zapsat české loutkářství do UNESCO. Splněno 1. 12. 2016. Mám zkušenosti krizové manažerky, umím naslouchat i svým oponentům. Vím, kdy je čas něco změnit. A hlavně – mohu se opřít o tým lidí, kteří v životě něco dokázali a na Hradci jim opravdu záleží.

Co je důvodem, že jste jako zástupce hnutí Starostů a nezávislých poněkud překvapivě spojila své síly v koalici se Stranou svobodných občanů?
Nezávislost a svoboda jsou dvě strany jedné mince. A pak – v komunální politice se neřeší témata stranických sekretariátů. Rozhodující je, zda Pepa nebo Franta nekradou, zda nemají tzv. kostlivce ve skříni. Ale samozřejmě chceme oslovit především středopravicového voliče. Mezi Svobodnými jsem našla partnery nezávislé na současném městském establishmentu. Osobnosti, které nejsou vydíratelné, nejsou součástí vzájemných sítí, protislužeb a obchodů, které se i v Hradci Králové vytvořily napříč politickým spektrem za více než dvě desetiletí. Platí, že moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně. Máme společný zájem – změnit styl města, který není vstřícný vůči investorům, developerům, natož vůči obyčejnému občanovi. Chceme Hradec restartovat. Vím, nebude to snadné, ale když ne teď, tak kdy? 

Co považujete za klíčové pro zmíněný „restart“?
Samozřejmě funkční územní plán. Ten dosud chybí, ačkoli měl být hotov už v roce 2015. Dnes se mluví dokonce o roce 2020. Bez něho se točíme v kruhu. Uvědomme si, že bez této jasného koncepce není možné v Hradci Králové stavět, vytvářet nové pracovní příležitosti a řešit zoufale chybějící obchvat města, který by ulevil dopravní situaci. Tzv. Severní tangenta ještě není ani ve stadiu příprav. Jde o úkol na dalších 20–30 let.

Je něco, co vás v poslední době v našem městě přece jen potěšilo?
Přítomnost žen v politice, která už nikoho neudivuje. Ještě před pár lety jich bylo jako šafránu, teď je jich jako máku. A možná je mezi nimi i první hradecká primátorka. (dd)

Mgr. Lenka Jaklová (STAN), MUDr. Miroslav Havrda (Svobodní) a Radek Balcárek (Východočeši).
Volte celou kandidátku č. 13

www.facebook.com/stanasvobodni/

Autor: Komerční sdělení

21.9.2018
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Národním ústavu duševního zdraví, kde se léčil Andrej Babiš mladší, v pondělí hořelo.
4

Hořelo v ústavu, kde se léčil Babiš mladší. Nikdo nebyl zraněn

Vladimir Putin
6

Na odstoupení od jaderné dohody odpovíme, pohrozil Putin Spojeným státům

Vítězná tečka za skupinou. Češi díky trefě Schicka přetlačili Slováky

Nezačali dobře, nakonec ale k radosti českých příznivců tři body vydolovali. Český národní tým v posledním skupinovém klání Ligy národů porazil Slováky 1:0 a uhájil se šesti body druhou příčku, protivník naopak skončil poslední a pro následující ročník soutěže sestoupí do ligy C. Utkání rozhodl jediným gólem útočník Patrik Schick.  

Obří skandál. V praní špinavých peněz přes Dánsko je namočená i Deutsche Bank

Gigantický skandál kolem údajného praní špinavých peněz v Danske Bank zasáhl i další přední evropskou banku. Whistleblower Howard Wilkinson při slyšení před dánským parlamentním výborem uvedl, že více než polovina z podezřelých finančních prostředků prošla přes americkou pobočku přední evropské banky. Agentura Bloomberg s odvoláním na zdroj obeznámený se situací informovala, že se jednalo právě o Deutsche Bank.

Jak na Airbnb? Firma je připravena za krátkodobé pronájmy vybírat poplatek

Jedním z cílů nového vedení pražského magistrátu i radnice Prahy 1 je vyřešit problémy s Airbnb. Firma poskytuje uživatelům krátkodobé pronájmy bytů nebo celých nemovitostí. Podle pondělního prohlášení je společnost připravena začít vybírat ubytovací poplatek za všechny své hostitele v Praze a výnos z něj převádět hlavnímu městu, pokud bude přijat vládní návrh.

Bílý dům ve sporu se CNN neustoupí. Zpravodaji opět odebere akreditaci

Bílý dům plánuje opětovné odebrání akreditace zpravodaji televize CNN Jimu Acostovi. Novinář o ní přišel na začátku listopadu poté, co se na tiskové konferenci dostal do sporu s prezidentem Donaldem Trumpem. Později ji po zásahu soudu dostal zpět. Po vypršení dočasného soudního příkazu na konci tohoto měsíce však hrozí, že o ni opět přijde. Zpravodajská televize se proto v pondělí znovu obrátila na soud.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT